Slovní spojení osobní rozvoj se v posledních letech skloňuje napříč světem ve všech pádech. Přesto má většina lidí zkreslený pohled na to, co to osobní rozvoj je, co jim může do života přinést a především – jestli právě oni nějaký rozvoj potřebují nebo ne.
Tento článek boří mýty a domněnky, které lidi o osobním rozvoji mají.
Bohužel, tak jako v každém oboru se i v této oblasti najdou lidé, kteří svou práci dělají špatně nebo ze špatných důvodů. Řada „guru“ se vlastně jen snaží z lidí vytáhnout peníze. Řada lidí, kteří se zabývají osobním rozvojem, si hraje na někoho ohromně důležitého a spirituálního.
Někdo si pod pojmem člověka, který se zabývá osobním rozvojem, představí namyšleného chytrolína, který ví a zná všechno nejlíp (najdou se tací). Někdo si představí člověka, co se živí kořínky a osm hodin denně se věnuje józe (ano jsou i tací). Neříkám, že něco z toho je špatně, každý má právo si vybrat svůj styl života.
Nic z toho však nevyjadřuje podstatu osobního rozvoje.
Cílem osobního rozvoje (jak vyplývá z názvu) je změnit (rozvinout) sám sebe. Ať už je to rozvoj v oblasti vztahů, práce nebo více spirituálních oblastech.
Osobní rozvoj je o tom měnit způsob svého myšlení a vnímání světa.
To se pak odráží na tom, jak se každý den cítím, a jak se chovám k ostatním lidem.
Osobní rozvoj tak může být ohromně praktický a věcný nástroj, který vede k lepšímu a spokojenějšímu životu. Může být ale také o práci s energiemi, józe nebo dosažení osvícení. Osobní rozvoj má mnoho podob.
Oblastí osobního rozvoje je celá řada. Pod osobní rozvoj spadá například:
Nebudu-li na sobě nijak pracovat a rozvíjet se, budu stále stejný a tedy i můj život se bude vyvíjet stále stejným způsobem.
V různých intervalech budu čelit stále stejným problémům, stále stejným nepříjemným emocím.
Žít život bez osobního rozvoje je jako snažit se udržet všechny knihy na poličce během zemětřesení. Dvě knihy z podlahy zvednu a tři mezitím spadnou. Osobní rozvoj ti dává možnost se naučit, jak zastavit zemětřesení.
A teď bez metafor. 🙂 Bez osobního rozvoje řešíme obvykle jen důsledky problému. Např. partner mě podvedl a odkopl a tak to „vyřeším“- najdu si nového partnera. Po čase je dobrá šance, že se vše bude opakovat.
Neřešíme totiž problémy v jejich pravé příčině– proč mě vůbec podvedl a opustil? Mám nízkou sebeúctu, chybí mi sebeláska? Mám špatný názor na muže/ženy? Opakuje se mi v životě stále vzorec toho, že mě někdo opouští?
Osobní rozvoj slouží k tomu, abychom změnili sami sebe, svůj přístup, své nastavení. Pokud se mi podaří vyřešit problém v jeho pravé příčině, už se mi nebude v životě nikdy opakovat.
Někteří lidé si myslí, že osobní rozvoj je něco velice spirituálního. Ti, kteří ke spiritualitě vztah nemají, pak nechtějí mít s osobním rozvojem nic společného.
Stejně tak si někteří lidé myslí, že osobní rozvoj (podobně jako návštěva psychologa) je jenom pro duševně narušené či nestabilní jedince. To jsou zkrátka taková tabu ve společnosti, která jsme ještě nepřekonali, i když se to pomalu zlepšuje.
Já bych naopak řekla, že osobní rozvoj v nějaké podobě by měl být součástí života každého z nás, podobně jako čištění zubů. Pro úspěch v osobním rozvoji je ale ze všeho nejdůležitější jeden faktor. A tím je svobodná vůle daného člověka na sobě pracovat.
Proto není osobní rozvoj pro každého, ale jen pro ty, kteří na sobě chtějí pracovat a zlepšit trvale některou oblast svého života. Ať už jsou to vztahy, zdraví, práce, majetkové a finanční zabezpečení či cokoliv jiného, co daného člověka v jeho životě plně neuspokojuje.
Vzhledem k tomu, že osobní rozvoj je práce sám se sebou a sám na sobě, je volba každého, zda tu práci na sobě chce odvést, či nikoliv.
Dříve jsem měla za to, že lidé se nedokážou měnit, nebo alespoň v některých věcech nikoliv. Po zkušenostech, kterými jsem si prošla, jsem tento názor přehodnotila.
Změna je možná jakákoliv– z chudého může být bohatý, z nešťastného šťastný. Z tlustého hubený, z neúspěšného úspěšný, z agresivního laskavý, z kuřáka nekuřák, a tak dále.
Podstatné ale je, že člověk se chce sám změnit a je ochotný pro to taky něco udělat. I kdyby nevěřil, že se dokáže změnit, podstatné je, že chce a je ochotný to alespoň zkusit. Pak už jen potřebuje někoho, kdo ho navede na to, jak tu změnu provést. Každá změna je však možná.
Kde je vůle, tam je cesta.
George Herbert, 1640
Tak co, máš něco, co bys na sobě nebo ve svém životě rád zlepšit?
Udělej první krok! Napiš mi mail na simona@themindtemple.com : co bys chtěl změnit, a především- co jsi pro to ochotný udělat? Společně vymyslíme, jak můžeš dosáhnout toho, co si přeješ.
Těším se na těch pár, kteří se odhodlají do toho jít a zbytku přeji hodně úspěchů.
A pokud toužíš po další inspiraci, pusť se do mého blogu a přečti si úvodní článek: Jak být šťastný? Jak být šťastná?