Proč vědomý život přináší obrovskou svobodu

Myslím, že každý z nás má ve svém životě oblast, kterou by rád změnil. Někdy je ale těžké změny dosáhnout, dokud náš život nezačne být více vědomý.

Někdo má problém najít dlouhodobě spokojený partnerský vztah, někteří nejsou spokojení sami se sebou, jiní střídají jednu práci za druhou, a někdo si zase nedokáže polepšit finančně.

Čím to je, že ať se člověk snaží, jak chce, změna nepřichází? Co nás udržuje v těch stále stejných nefunkčních vztazích nebo finančním nedostatku?

Zabývám se osobním rozvojem a lidskou psychikou už řadu let a jestli jsem za tu dobu něco s jistotou vypozorovala, tak to, že většina lidí žije v zajetí svého vlastního naprogramování.

Názorový systém

Od prvního dne, kdy jsme se narodili, jsme začali sbírat nejrůznější názory a přesvědčení. Ty jsme si pak ukládali do svého tzv. názorového systému. Řadu z nich jsme také zdědili od svých předků a neseme si je ve své DNA.

Pokaždé, když nám naši rodiče tvrdili, že něco nesmíme, nebo že něco nedokážeme, přijali jsme to za své. Pokaždé, když nám tvrdili, že se musíme chovat určitým způsobem, poslouchat, neodmlouvat, uvěřili jsme, že tak je to správně.

Nejde ale jen o to, co bylo řečeno nahlas. Dítě je v prvních letech v podstatě taková lidská houba, která do sebe nasává vše, co se kolem něho děje. Ať už jsou to myšlenky, nebo emoce, vzorce chování nebo vzájemná interakce rodičů.

A tak, i když máme v dospělosti pocit, že rozhodujeme sami za sebe, a máme svobodu si dělat, co chceme, opak je pravdou. Veškeré naše chování, rozhodování i prožitky jsou výsledkem našich vnitřních přesvědčenífiltrů, se kterými se díváme na tento svět.


Nevědomý život

Ten, kdo si to neuvědomí, pak žije v zajetí svých programů a vnitřních přesvědčení po celý život.

A samozřejmě i díky zákonu přitažlivosti si pak do svého života přitahujeme přesně takové situace a zkušenosti, které jsou s našimi vnitřními přesvědčeními v souladu.

Jak asi bude váš život vypadat, pokud vnitřně věříte, že:

  • ženy jsou megery
  • všichni muži jsou neschopní
  • práce šlechtí
  • peníze nerostou na stromě
  • nejste dost dobrý/á

Přesně tak. S takovým nastavením není divu, že člověk nemá spokojený vztah (s megerou či neschopákem to jde těžko), dře se jako blbec (když to šlechtí), peněz má přesto málo (nerostou přece na stromě), a ještě mu dávají všichni najevo, jak je k ničemu. 🙂

Nevědomý život, kdy si neuvědomujeme svá vnitřní přesvědčení, pasivně proplouváme životem a divíme se, proč se náš život sype jako domeček z karet, může být skutečné utrpení.

Vím, o čem mluvím, protože i já jsem ještě pár let zpátky byla nevědomá, a divila se, proč je můj život tak nezvladatelný. Proč i přes veškerou moji snahu nedokážu spoustu věcí ve svém životě změnit.

Kdybych světu mohla předat jen jednu věc, bylo by to to, aby lidé začali vést více vědomý život. Neříkám, že tím jsou všechny naše problémy vyřešeny, protože i vědomému člověku může dát zabrat některé záležitosti ve svém životě změnit, ale už alespoň vnímá, co se v jeho životě skutečně děje a co jsou příčiny jeho problémů.

Ne-vědomé řešení problémů

Pojďme si to ukázat na praktickém příkladu. Představte si, že z celého srdce toužíte po spokojeném partnerském vztahu. Ale ať děláte, co děláte, vždy si najdete někoho, kdo nebere ohled na vaše potřeby a cítíte se pro něj být na druhé koleji.

Nějakou chvíli to vydržíte, protože jste zamilovaní, a doufáte, že se to změní. Snažíte se partnera změnit, vysvětlovat mu svoje pocity, dáváte ultimáta, proběhne spousta hádek…

Po nějaké době (někdy i mnoha letech) si uvědomíte, že se váš partner jen tak nezmění a začnete hledat nového partnera. Potkáte někoho úžasného, kdo je konečně úplně jiný… ale po pár týdnech či měsících zjišťujete, že jste v podstatě opět v té stejné situaci.

Nevědomí lidé jsou proto zaseknutí v koloběhu. Buď se snaží svého partnera/partnerku změnit. Pojďme si ale upřímně říct, že snaha změnit někoho jiného je slepá ulička, obzvlášť, když se ten člověk ani změnit nechce. A nebo střídají jednoho partnera za druhých v naději, že ten další bude konečně jiný.

Protože nevědomí lidé neví, jak jinak svou situaci řešit, cítí se neskutečně frustrovaně. Ptají se, proč právě oni mají v životě takovou smůlu, proč nemohou najít hezký partnerský vztah, proč se k nim jejich partner nechová lépe? Ale ať budou naštvaní, zklamaní nebo se litovat sebevíc, tím bohužel nic nezmění.

Jak řešit problémy vědomě

Jak tedy takovou situaci řešit efektivně? Ano, přichází na řadu více vědomý život.

Vědomí člověk, který ví, že celý jeho život je odrazem jeho vnitřních přesvědčení, se namísto snahy změnit toho druhého, začne dívat sám do sebe.

Čím si toto tvořím? Čemu věřím? Jaký vzor mi dali rodiče do života a čím je právě teď kopíruji?

Postupně díky vnitřní práci rozklíčuje svá přesvědčení a vzorce, a začne je měnit. Přestane například věřit tomu, že si pozornost partnera nezaslouží. Nebo, že vždy hraje v životě druhé housle.

Jakmile změní svá vnitřní přesvědčení, realita na to zareaguje. Buď se jeho partner začne „zázračně“ chovat jinak. A nebo si uvědomí, že si zvolil nesprávného partnera, a najde si nový vztah. Protože už ale nemá v sobě svá stará přesvědčení, bude schopný si tentokrát vybrat typově jiného člověka.

Vybíráme si stále to stejné

Pravda totiž je, že naše vnitřní přesvědčení ovlivňují to, jaký typ lidí nás přitahuje – a tím myslím i tzv. „chemii“. Naše nastavení mysli má mimo jiné vliv i na vylučování hormonů a další chemické procesy v našem těle.

Stejně tak si nevědomě vybíráme stále stejný typ práce, šéfa, kamarády, a děláme stále ta stejná životní rozhodnutí.

Pokud se tedy chceme někdy vymotat ze začarovaného kruhu, je potřeba začít k tomu přistupovat vědomě.

Vědomý život tak dává obrovskou svobodu, protože už není nic, co bychom ve svém životě nedokázali změnit.

Pochopení této pravdy mě v životě neskutečně posunulo vpřed. A pokud totéž toužíte prožít i vy, mrkněte se na můj online kurz Probuď svého vnitřního Tvůrce, do kterého jsme dala veškeré know-how, které jsem posbírala za posledních 10 let svého života.

Na závěr bych ráda řekla, že nemám nic proti nevědomým lidem. 🙂 Každý má právo si prožít svůj život po svém, vím, že spousta lidí se v tomto životě nemá v plánu probudit. Nijak je nekritizuji. Jen vím, že prožijí svůj život nesvobodně a v zajetí těch stále stejných myšlenek, emocí a prožitků.

Každý ale musíme tu volbu udělat za sebe. Co si vyberete vy? 🙂