Jak najít smysl života a proč to někdy trvá

Někdy ani ve svých dvaceti, třiceti nebo padesáti letech nevíme, co chceme se svým životem dělat. Sama jsem už během dospívání začala myslet na to, co je asi tak smyslem mého života a chtěla ho najít. Podnikla jsem dlouhou cestu a nasbírala spoustu informací. V tomto článku bych se o ně s vámi chtěla podělit a zodpovědět otázku, jak najít svůj smysl života?

Dnešní článek bude trochu delší, ale věřím, že hodně inspirativní. Co vás v článku čeká?

 • řekneme si, proč tolik lidí neví, co je smyslem jejich života
 • odhalím vám, proč někdy trvá svůj smysl života najít a co s tím
 • a pomocí několik cvičení vám pomohu lépe poznat sami sebe

Těšíte se? 🙂

Rozbitý kompas

V minulém článku jsem mluvila o tom, jak najít své poslání a že velkou překážkou je, že se až příliš soustředíme na okolní svět a málo nasloucháme sami sobě.

Dnes bych tuto myšlenku ráda rozvedla. Nejen, že je naše pozornost neustále rozptýlená a nevnímáme sami sebe. Ale ještě v průběhu dětství podstoupíme silnou dávku naprogramování.

Naši rodiče nám v dětství říkají, jací bychom měli být, jak bychom se měli chovat a přemýšlet. Stejně tak nás společnost vychovává k tomu, abychom nějací byli, abychom se nějak chovali a abychom žili určitým způsobem.

Nikde tam nevzniká prostor pro to, abychom navnímali sami sebe a co je to, co MY chceme. Abychom prozkoumávali svou jedinečnost.

Přitom každý z nás má své jedinečné dary duše i svou jedinečnou auru (která se dá analyzovat pomocí nástroje Human design). A stejně tak máme každý své individuální touhy a smysl života.

Na ten si ale často nejsme schopni přijít, protože v době, kdy se smyslem života začneme zabývat (někdy během dospívání nebo v dospělosti), jsme již hluboce naprogramovaní, kdo máme být a co máme chtít.

Náš vnitřní kompas je tedy rozbitý. Nedokážeme vnímat, jakým směrem se v životě ubírat a někdy nedokážeme dokonce ani říct, co je to, po čem opravdu toužíme.

Jak svůj vnitřní kompas opravit? Je potřeba začít se věnovat tomu, abyste se znovu spojili sami se sebou. Zajít si třeba i na pár terapií a věnovat se tomu, abyste se osvobodili od omezujících nastavení, která jste během dětství přijali.

Čím více si dovolíte být znovu sami sebou a čím lépe se propojíte se svou esencí, tím šťastnější a naplněnější život budete schopni žít.


Proč to někdy trvá?

Není tedy divu, že tolik lidí má problém přijít na to, co je jejich smysl života.

Další důvod je, že najít svůj smysl života je často proces. Až díky životním zkušenostem pochopíme, co je pro nás skutečně důležité.

Dám vám konkrétní příklad. Pravděpodobně jste během života měli několik partnerských vztahů. Každý ten vztah byl zkušenost, díky které jste zjistili, co pro vás je a není ve vztahu důležité. A jaké kvality by váš ideální partner měl mít. Díky tomu jste pak schopni lépe rozpoznat, jestli je pro vás někdo ten pravý partner do života nebo ne.

Stejně tak během života poznáváme ostatní oblasti – jaká práce nám dává smysl, jaké činnosti a jaké hodnoty vnímáme jako smysluplné. Nepotřebujete tedy hned od začátku vědět, co je smyslem našeho života.

Důležité je, procházet těmi správnými zkušenostmi, při kterých svůj smysl života odhalíte.

Začněte používat svou vnitřní inteligenci

Jak se ujistit, že děláte v životě ta správná rozhodnutí a vstupujete do zkušeností, které jsou pro vás přínosné? Je možné mít jistotu, že jste nesešli z cesty a nedostali jste se v životě někam, kde vůbec nemáte být?

My lidé děláme jednu zásadní chybu – většinu rozhodnutí děláme hlavou. Přemýšlíme nad výhodami a nevýhodami daného rozhodnutí, situaci analyzujeme a snažíme se přijít na to, co je nejlepší. Jenže naše mysl je omezená a nikdy nedokáže vzít do úvahy vše.

Naopak naše tělo má v sobě neuvěřitelnou inteligenci, která nás v životě vede a snaží se nás dostat na to nejlepší místo pro nás. Většina lidí však nedokáže této inteligenci naslouchat a proto často ze své cesty scházíme.

U každého člověka funguje tato vnitřní inteligence trochu jinak. Jak konkrétně můžete své inteligenci naslouchat vám prozradí váš Human design. Ten dokáže přesně říct, jakým způsobem se máte vy konkrétně v životě rozhodovat, abyste drželi pro vás správný směr.

Pokud vás zajímá více, můžete se ke mně přihlásit na individuální analýzu.

Znát a používat svou vnitřní inteligenci, odemyká potenciál, prožít svůj život naplněným a smysluplným způsobem.

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Vydejte se na objevnou cestu

Moje cesta objevování mého smyslu života trvala přes 6 let. Bohužel jsme tehdy svůj Human dsign neznala, tak jsem to vzala trochu oklikou, ale nevadí. 🙂 Prošla jsem mnoho pokusůomylů. Žádný z nich nevyšel, přesto ve mně přetrvala chuť pochopit, kdo jsem a co chci se svým životem dělat.

Rodina i přátelé mi dávali najevo, že až příliš často střídám své zájmy a zaměření, a nikam to v životě nedotáhnu.

Já však pochopila, že někdy člověk musí přijít na deset věcí, které pro něho nejsou, aby našel tu jednu pravou věc pro něho.

Kromě toho se náš smysl života v čase mění. Zatímco v mládí si chceme třeba užívat a prozkoumávat, přijde životní období, kdy se chceme usadit a smyslem života pro nás začne být založit rodinu nebo se naplno seberealizovat v práci/podnikání.

Není tedy nic špatného na tom přiznat si, že se váš smysl života změnil a že se v tomto životním období chcete soustředit na něco jiného.

A teď už se pojďme vrhnout na to, jak můžete sami sebe lépe poznat a díky tomu si uvědomit, co je pro vás v tuto chvíli skutečně důležité.

Jak najít smysl svého života? Poznejte sami sebe

Následující otázky mi pomohly zjistit, co je pro mě v životě důležité a čemu se chci věnovat.

1. Bod rovnováhy

Život se skládá z mnoha aspektů– práce, vztah, přátelé, zájmy, děti, rodina, sebe-rozvoj a další. Skutečně štěstí zažijeme ve chvíli, kdy si všechny oblasti života uspořádáme do rovnováhy, která odpovídá našemu osobitému nastavení.

Často se řídíme názory ostatních nebo kopírujeme jejich způsob života, aniž bychom se zamysleli- je tohle skutečně to, co chci?

Pokud hledáte odpověď, jak najít smysl svého života, je důležité pochopit, jaké jsou vaše aktuální niterní hodnoty. Jiné věci jste chtěli a budete chtít v 15, 25, 50 nebo 70 letech. Je však důležité si svoje hodnoty pro dané období uvědomit.

Kdo jste a na čem vám záleží?

Pokud se od svých hodnot odkloníme, cítíme vnitřní nesoulad, napětí, přestáváme si sami sebe vážit a hlavně se cítíme nešťastní a nenaplnění. Pokud si teď své hodnoty uvědomíte, bude pro vás do budoucna jednodušší se podle těchto hodnot rozhodovat a směřovat svůj život.

a) Osobnostní hodnoty – jaký člověk chcete být?

Z následujících vlastností vyberte ty, které byste chtěli, aby vám byly vlastní.

asertivnínepředpojatýspolehlivý
bezstarostnýnesobeckýspontánní
cílevědomýnestrannýspravedlivý
citlivýoddanýstarostlivý
čestnýodpovědnýstatečný
disciplinovanýodvážnýsvědomitý
diskrétníohleduplnýšikovný
dobrosrdečnýochotnýšlechetný
dobrýopatrnýšťastný
družnýoptimistickýštědrý
důkladnýpečlivýtaktní
důvěryhodnýpilnýtalentovaný
důvěřivýpoctivýtolerantní
elegantnípokornýtrpělivý
empatickýpořádnýtvořivý
hodnýpracovitýupřímný
horlivýpravdomluvnýusměvavý
houževnatýpřátelskýúspěšný
chrabrýpřejícnýústupný
chytrýpřesnývděčný
idealistickýpřímývelkorysý
kamarádskýpřístupnývěrný
klidnýpřizpůsobivýveselý
kreativníracionálnívlídný
laskavýradostnývnímavý
láskyplnýrozhodnývstřícný
loajálnírozvážnývtipný
milujícísebejistývynalézavý
milýserióznívýřečný
mírumilovnýschopnývytrvalý
moudrýsilnýzdatný
nadšenýskromnýzdvořilý
nápomocnýsmířlivýzodpovědný
náruživýsoustředěnýzvědavý
neoblomný
A co dál?

Je potřeba vybrat jen to nejdůležitější a na to se zaměřit.

Vyberte ze svého seznamu 5 vlastností, které chcete mít ze všeho nejvíc, a seřaďte je podle důležitosti. Pokud je to pro vás těžké, vyberte 10 čí více vlastností, které chcete mít nejvíc, a postupně odškrtávejte ta méně důležitá, až dokud jich nemáte 5.

Tyto vlastnosti jsou od teď vaším kompasem, podle kterého se můžete v životě rozhodovat, a kterých se můžete držet.

b) Životní hodnoty a role – co je pro vás v životě důležité?

Vyberte oblasti života a role, které chcete, aby byly ve vašem životě zahrnuty.

Oblasti života Životní role
Cestování Dítě
Děti Dobrovolník
Domov Občan
Fyzická kondice Odborník
Kariéra Partner / Manžel
Komunita Podnikatel
Materiální věci Prarodič
Milostné vztahy Příbuzný (Strýc/Teta, Bratranec/Sestřenice aj.)
Náboženství Přítel / Kamarád
Osobní rozvoj Rodič
Peníze Sourozenec
Práce Student
Přátelé Učitel
Rodiče Umělec
Rodina Vůdce
Spiritualita Zaměstnanec
Společenský život Zaměstnavatel
Vzdělání  
Zdraví  

Nyní je seřaďte podle důležitosti.

 • Kolik času a energie byste chtěli každé této oblasti a roli věnovat?
 • Čím chcete trávit nejvícenejméně času?
 • Pro porovnání si vypište, jaké oblasti a role života máte ve svém životě aktuálně zahrnuté a kolik času a energie těmto oblastem a rolím věnujete.
 • Porovnejte, kterým oblastem a rolím života věnujete více času a energie, než byste chtěli, a kterým méně.

Přemýšlejte, jak byste mohli svůj život pozměnit tak, abyste se více přiblížili svým skutečným hodnotám.

Každý jsme originál

Máme tendenci se řídit svým okolím. Přitom jsme každý jiný a chceme od života jiné věci.

Někdo chce do třiceti cestovat, někdo od dvaceti budovat kariéru, někdo se chce oženit či vdát už na vysoké, někde chce založit rodinu, zatímco chodí do práce, a někdo naopak zůstat s dětmi doma.

V životě není žádná odpověď správně. Správně je jen to, co vás udělá skutečně šťastnými.

2. Analýza osobnosti

Teď už máte určitou představu o tom, jakým oblastem svého života se chcete věnovat. Víte, které potřebujete posilnit, které naopak ve svém životě oslabit, které do svého života přidat, a které naopak zcela odebrat.

Ještě stále se však nabízí otázka, v čem přesně se máte v rámci své práce nebo volného času realizovat? Možná vás současná práce neuspokojuje, ale nevíte, čím ji nahradit. V takovém případě vám následující analýza může být nápomocná.

a) Seznam silných a slabých stránek

Sepište si seznam všeho, v čem jste dobří, co vám jde, pro jaké vlastnosti vás lidi obdivují, i jaké vlastnosti máte vy sami na sobě rádi.

Mezi silné stránky může například patřit pečlivost, kreativita, spolehlivost, analytická mysl, šikovné ruce, schopnost vizualizace, dobrá paměť na cizí jazyky, výborné prezentační schopnosti, zvědavost, optimismus, laskavost a jiné.

Napište si také seznam všeho, v čem zase tak dobří nejste. Snažte se být k sobě upřímní, ale zbytečně se nepodceňujte.

Mezi slabé stránky můžete zařadit například nesoustředěnost, nechuť k rutinním úkolům, špatné prodejní dovednosti, stydlivost, arogance, podceňování se, netolerance, povýšenost, chaotičnost.

Silné vlastnosti jsou to, na čem byste měli svůj smysl a životní náplň stavět. Jsou to činnosti, které vám od přírody jdou a budete se v nich o to rychleji rozvíjet a zlepšovat.

Naopak je dobré si být vědom i svých slabých stránek a vědět, že to jsou oblasti, kde mohou zazářit druzí lidé a kde se vám bude hodit jejich pomoc.

b) Motivující činnosti

Při vytváření vize je potřeba mít na paměti především aktivity, které nám přináší pocit blaženosti.

V našem nitru často již dávno víme, co je to, čemu bychom se chtěli věnovat, ale naše hlava nám to umí rozmluv tisíci různými způsoby.

Sepište si seznam všeho, co vás v životě zajímá a baví. Napište si každou hloupost, co vás napadne. I pokud vás baví například jenom pití kávy, cestování a nic víc, kdo říká, že se z toho nedá vymyslet náplň života? 🙂 Vždyť můžete cestovat po plantážích světa a dovážet výběrovou kávu, když budete chtít!

Důležité je, abys následovali svoji blaženost. Zpočátku možná budete jen popíjet po večerech víno a povídat si s přáteli. Možná až za nějaký čas zjistíte, že se ve víně hodně orientujete a stane se obchodním zástupcem vinařské společnosti, nebo si koupíte krásný sklípek na Jižní Moravě a založíte vlastní vinohrad.

Ať už vás baví cokoliv, věnujte se tomu, a důvěřujte.

Jak najít smysl svého života? Následuj svoji blaženost!

Když totiž nemůžete najít svůj smysl života, není nic horšího, než na sebe klást obrovský nátlak, že na to musíte přijít hned, anebo co nejdřív.

Přijměte, že je to aktuálně probíhající proces, i kdybyste neměli teď vědět nic víc, než že vás baví jedna nebo dvě aktivity ve vašem životě. Těm se věnujte a těch se držte. A časem z toho vznikne něco krásného a nečekaného.

c) Odkaz

A na závěr moje nejoblíbenější cvičení.

Co bys chtěli, aby po vás jednou na tomto světě zůstalo? Je něco, co současný svět potřebuje a s čím mu jste se svými aktuálními možnostmi a dovednostmi schopní pomoci?

Když do své vize a životní náplně zahrneme nejen sebe a to, co nám dělá radost, ale i to, co okolní svět a ostatní lidé potřebují (nebo co my jim chceme dát), pocítíme teprve to pravé naplněníseberealizaci.

Nikdo neříká, že máte všeho nechat a jet sázet stromy do Afriky nebo odjet nakrmit všechny hladové v Číně a Indii. Každý z nás by měl dělat přesně to, co za daných okolností chce a může.

Možná nevyřešíte, co si má svět počít s radioaktivním odpadem, ale můžete sami odpad třídit, snažit se šetřit papír, používat minimum plastů a do obchodu si s sebou vždy brát znovu použitelnou tašku.

Najděte to, co vás baví, co je ve vašich možnostech a co ostatním pomáhá, a přidejte to do své vize.

Tak co, už máte nějaké nápady, čím byste chtěli trávit svůj život? Možná se vám dokonce povedlo uvědomit si, co je smyslem vašeho života?

Tak v dalším článku vám povím, jak v sobě najít odvahu a sebedůvěru se do budování svého vysněného života pustit.

Shrnutí: Jak najít smysl života?

 • zjisti, jaké máš osobnostní hodnoty
 • stanov si, jaké životní hodnoty a role jsou pro tebe důležité
 • uvědom si svoje silné a slabé stránky
 • následuj svoji blaženost – dělej to, co tě baví
 • udělej ze světa lepší místo a zanechej odkaz