Jak najít svoje poslání ve 3 jednoduchých krocích

Mnoho z nás touží po něčem víc, než se jen bezcílně protloukat životem. Chceme najít své poslání a svůj smysl života. Ne vždycky ale dokážeme hned pochopit, co by to mělo být. Jak svoje poslání konečně najít?

(Krátká poznámka: Poslání vnímám jako životní misi a často je naším posláním naše povolání – učit děti ve školce, ošetřovat nemocné lidi, být lesník a sázet stromy, starat se o zvířata, být umělcem a inspirovat druhé, vyrábět krásný nábytek apod.

Smysl života vnímám více komplexně, může to být třeba i založení vlastní rodiny, strávit život se svým partnerem/partnerkou. Často jsou ale poslání a smysl života úzce propojené, nebo dělat své poslání bývá pro některé lidi smyslem jejich života. V tomto článku se zaměříme na to, jak najít své poslání, a v příštím zase na to, jak najít smysl svého života.)

Ztraceni v moderním světě

Ještě nikdy v historii světa neměli lidé tolik svobody a možností, jako dnes.

Ano, na světě jsou stále země, kde vládne komunismus, nebo kde lidé mají problém vůbec uspokojit své základní potřeby jako je čistá voda, nebo dostatek potravy. Ale ČR a západní svět mezi tato místa již zdaleka nepatří.

A přesto, že máme možnosti studovat téměř jakoukoliv střední nebo vysokou školu, volně cestovat, zahájit podnikání, koupit si v knihkupectví jeden z milionu titulů nebo si na internetu vyhledat kdejakou problematiku a najít radu, velká spousta z nás nedokáže ve světe najít své místo a správně se nasměrovat.

Proč se to děje a v čem vězí problém?

Je to právě tato rozmanitost vnějšího světa, která nás odvádí od nás samých. Věnujeme tolik pozornosti světu „tam venku“, že zapomínáme zkoumat to, co se děje uvnitř nás.

Často nevnímáme vlastní tělo, které nás varuje před příchodem nemoci, potlačujeme vnitřní napětí, které může vést až k tomu, že se zhroutíme nebo vyhoříme.

Proč nedokážeme najít svoje poslání?

Protože jsme odpojení sami od sebe, řada z nás marní svůj život honbou za zdánlivě důležitými cíli. Po čase přichází pocit naprostého vyčerpání, frustrace ze života a už necítíme žádnou radost. Nechápeme, jaké je naše místo v tomto světě. Hledáme své poslání a nenacházíme.

Mnoho lidí proto neví, co sami se sebou, a tak nachází úlevu a útěk ve formě nejrůznějších závislostí a kompulzivního chování, jako je nakupování, drogy, alkohol, sex, gamblerství, přejídání se a další.

Ale ani trávit každý večer u televize nebo obrazovky mobilu, případně utíkat do společnosti, protože člověk nevydrží sám se sebou, nepřinese do života chybějící pocit naplnění.

Ráda bych zdůraznila, že nic z toho nesoudím a naopak motivy těchto voleb chápu. Ale je důležité mluvit o těchto tématech otevřeně, abychom si uvědomili, co se v našich životech děje a že potřebujeme změnu. <3

Naštěstí má celá situace řešení, a tím je, návrat sám k sobě.


Tři kroky, jak najít svoje poslání

Pokud chceme prožít naplňující život a najít svoje poslání, je potřeba začít měnit to, jak nakládáme se svým životem. Následující tři kroky jsou průvodcem, jak změnou projít a získat jasnost v tom, co je vaše poslání.

1. Zklidněte svoji mysl

Prvním krokem je, znovu se spojit sami se sebou. Naučte se vnímat své emoce i své tělo a vnímejte, co se ve vás odehrává. Buďte vědomě přítomní ve svém vlastním životě.

Jak toho dosáhnout? Je potřeba si každý den najít alespoň chvilku sám pro sebe. Podle svého biorytmu – ranní ptáčata si najdou čas brzy ráno, když ještě všichni spí, noční sovy zase pozdě večer, až půjdou všichni spát. Nebo možná najdete sami pro sebe prostor odpoledne, když se vrátíte z práce / ze školy domů.

Naplánujte si zkrátka čas, který vám nejvíc vyhovuje a oznamte všem, že vás v průběhu těchto několika (desítek) minut nemají rušit.

Jak čas pro sebe využít?

  • meditujte
  • zacvičte si jógu
  • pište do deníku a věnujte se sebereflexi
  • zpracovávejte si své pocity z daného dne
  • provádějte dechová cvičení

Smyslem je, abyste se alespoň na chvíli přestali soustředit na všechno okolo a zaměřili se jen sami na sebe.

Uvědomte si, jak se cítíte. Uvědomte si svoje myšlenky, sny, touhy, to co vám v životě chybí, nebo naopak to, co vás dělá šťastnými. Je důležité, abyste zklidnili svoji myslnapojili se na své emoce i tělo.

Byli byste překvapení, kolik klientů na terapiích má problém mi říct, co přesně cítí. Až do takové míry ztrácíme kontakt sami se sebou, že se řada emocí a pocitů v našem těle odehrává nevědomě.

Meditace i jóga vás dokážou výborně zklidnit a dostat vás zpět do vlastního středu. Pokud jste jógu ani meditace nikdy nepraktikovali, nečekej, že účinky poznáte již po prvním pokusu, ale třeba za měsíc nebo dva pravidelného cvičení dopad na svou mysl jistě pocítíte.

Stačí přitom meditovat jen deset nebo dvacet minut denně. Pokud jste nikdy nemeditovali, pak stačí začít i pětiminutovou meditací, aby si tělo a mozek na novou aktivitu zvykly. Na internetu i v mobilu najdete řadu aplikací a videí, které vám pomůžou začít.

Díky tomuto kroku se nejen zklidníte, ale také se naučíte, že je potřeba si udělat čas sami na sebe a pracovat se svým nitrem.

Naučte se naslouchat sami sobě

Postupně začněte sami sebe vnímat v průběhu celého dne. Jak se cítíte ve svém těle? Jaké prožíváte pocity a náladu? Bolí vás za krkem? Cítíte se nervózní, podráždění, šťastní nebo znudění? Jaké impulzy ve vás dokážou náladu ihned změnit?

Na jaké věci v průběhu dne myslíte? K jakým myšlenkám se opakovaně vracíte? Jaká tématika myšlenek u vás během dne převládá? Co vás během dne dělá šťastnými? Co vás rozladí?

Když se takto naučíte pozorovat sami sebe, v průběhu času si vypěstujete vnímavost sami k sobě.

Je to důležitým krokem nejen v osobním rozvoji, ale také v pochopení sebe sama a nalezení svého poslání. Zároveň se tím bude zlepšovat vaše sebereflexe.

Pokud chcete, můžete si své poznatky a pozorování psát do speciálního deníku. Já osobně to nedělám, ale někomu to velmi pomáhá utříbit si myšlenky a pocity.

2. Zjistěte, kdo jste

Teď, když už dokážete lépe naslouchat sami sobě, budete také schopní zodpovědět otázky, které vás navedou k vašemu poslaní.

Nikdo na světě vám nedokáže říct, do čeho byste měli investovat svůj život a jaké je vaše poslání. Na to si dokážete přijít jen vy sami. Odpověď, co vás udělá šťastnými a co by mělo být vaším posláním, máte uvnitř sebe.

Co vám na vaší cestě hledání a objevování může pomoci:

1. Zajděte si na konzultaci k psychologovi, koučovi nebo terapeutovi, který se na téma životního poslání soustředí a proberte s ním svou situaci. Možná vám pomůže přijít na to, co opravdu chcete a jaká práce nebo aktivita by pro vás mohla být naplňující.

2. Začněte se zajímat o svoje silné stránky, talenty a schopnosti.

Nejvíce mi na mé cestě k poslání pomohlo pochopit, v čem jsem přirozeně dobrá a co mohu ostatním přinést.

Spoustu informací o vašich darech můžete získat z volně přístupných výkladů karet na Youtube. Také na mém Youtube kanálu najdete několik výkladů na toto téma.

Další možností je zajít si na načtení darů vaší duše k někomu, kdo se zabývá stahováním informací z jemnohmotného pole. Můžete si to představit jako velmi rozvinutou formu empatie, kdy se na vás daný člověk dokáže tak dobře nacítit a napojit, že aniž by vás znal, dokáže říct, jaký typ energie nesete a jaké schopnosti z vás vnímá.

Posledním úžasným nástrojem je relativně nový (z roku 1987) systém sebepoznání, Human design. Kombinuje v sobě moudrost starých kultur (např. I-ťing) a analyzuje vaše přirozené nastavení, vaše dary, schopnosti a zaměření. Pokud byste se o sobě chtěli dozvědět velmi užitečné individuální informace, moc ráda vás sezením provedu.

3. Experimentujte a následujte flow

Čím více sami sebe poznáte a čím více zjistíte o vašich darech, tím lépe. Všechny tyto informace vás velmi účinně nasměrují k vašemu poslání.

Existuje ovšem taková mylná představa, že si své poslání musíme nejprve mentálně uvědomit – tedy zjistit, co je naše poslání, a pak ho začneme dělat. Většinou to však funguje naopak.

V průběhu našeho života nás život povolává do těch správných činností a my tak máme možnost objevovat a projevit svoje dary a talenty. Až díky životním zkušenostem zjistíme, co jsou ty hodnoty, na kterých nám skutečně záleží a co je to, čemu se chceme věnovat.

Najednou zjistíme, že již děláme to, co můžeme vnímat jako své poslání. A že nás život celou tu dobu vedl a připravoval.

Neúspěch neexistuje, jen nová zkušenost

Četla jsem příběh člověka, který dával do své práce opravdu všechno. Ale přesto ho vyhodili, protože našli někoho, kdo bude dělat jeho práci za poloviční peníze. S hořkým zklamání si po čase našel novou práci, do které dával opět veškeré své schopnosti a úsilí. Ale i tam ho po čase vyhodili, protože snižovali náklady a propouštěli většinu zaměstnanců. Situace se ještě potřetí v bleděmodrém opakovala.

Po třech vyhazovech dal dohromady všechno, co se během svých tří prací naučil a založil mezinárodně úspěšnou společnost, která má nyní milionové obraty. Nebýt jeho tří předchozích „neúspěchů“, nikdy by svého úspěchu nedosáhl.

Možná i váš dosavadní život byl přípravou na to, co vás čeká. Důležité je, že tady a teď jste odhodlaní najít to, do čeho chcete svůj život investovat.

Taky nemá cenu snažit se vymyslet hlavou, co by mohlo být vaším posláním. Dejte si záměr, ať vás život navede do těch správných činností, k těm správným lidem a do správného prostředí. Ať se vám ukáže, co je to pravé pro vás.

Možná to znamená, že budete muset vystřídat více prací, více činností, více oborů, a to je v pořádku. Možná budete nejprve muset strávit nějaký čas rozvíjením svých schopností nebo do hloubky studovat nějaké téma.

Mimochodem, i to, co je pro vás ten správný postup, se dá vyčíst z vašeho Human design nastavení.

Každopádně berte objevování svého poslání jako krásný proces a nezapomeňte si tuto cestu užívat, protože i o tom (a hlavně o tom), je život. 🙂

Shrnutí: Jak najít své poslání

Trvalo mi dlouho najít svoje poslání, a proto vím, že tím nejdůležitějším je, aby člověk sám sebe dobře poznal a naslouchal sám sobě.

Pokud chcete najít své poslání, vydejte se na objevnou cestu do svého nitra:

  1. Naučte se zklidnit svou mysl, najít si čas sami pro sebe a naslouchat sami sobě
  2. Zjistěte, kdo jste, a zaměřte se na objevení vašich talentů a schopností
  3. Zkoušejte nové věci, objevujte a užívejte si svou cestu

Tyto tři kroky vám postupně pomohou najít vaše poslání.

A pokud máte chuť, můžete se pustit do dalšího článku, kde vám položím celou řadu otázek, abyste zjistili, co je smysl vašeho života.

Vaše,