Jak získat motivaci ke změně ještě dnes

Možná, že rozumově víš, že bys na sobě chtěl pracovat nebo něco ve svém životě změnit. Uvědomuješ si budoucí benefity, které ti to přinese, přesto se ale k ničemu nedokážeš donutit. Dnes se dozvíš, jak motivaci ke změně získat.

To, co nás dokáže zvednout ze židle a donutí nás překonávat sám sebe a vlastní pohodlí, je motivace.

Motivace je hnací silou všeho, co děláme. Když motivace chybí, máme tendenci používat některou z oblíbených výmluv, proč se činnosti vyhnout. Buďme ale upřímní, když po něčem opravdu, opravdu toužíme, vždycky si nakonec najdeme způsob, jak to získat, není to tak? To je síla motivace.

Pokud chceš ve svém životě změny, a přesto pro ně nejsi ochotný něco udělat, vysvětlení je jednoduché. Tvoje pohodlnost je silnější, než tvoje motivace.


Jak získat více motivace?

V první řadě je důležité, abys pochopil, že existuje více druhů motivací, a to vnější a vnitřní.

Vnější motivace vzniká díky podnětům z vnějšku, a přichází buď ve formě odměny, nebo trestu. V obou případech má vnější motivace za následek to, že se často pouštíme do činností, které bychom jinak nedělali.

Strach, že nebudu schopný zaplatit hypotéku, mě může držet v práci, která mě nebaví. Stejně tak mě v této práci může držet i představa povýšení a lepšího výdělku nebo to, že na mě bude rodina či partner hrdý.

Cukr ani bič tak často není vhodnou motivací.

V dnešní době navíc existuje tolik vnějších stimulů, které nás motivují, že ztrácíme schopnost motivovat sami sebe. Nevíme, jak motivaci získat. Někteří lidé zcela ztratí vlastní iniciativu, a jen čekají, jakým způsobem je život bude směřovat.

Takový člověk je pak v životě pasivní, nechává se unášet proudem života a pouze reaguje na situace, které nastanou. Nevytváří svůj vlastní osud. Sedí na místě spolujezdce, zatímco sedadlo řidiče je prázdné a čeká, co se bude dít- kam dojede. A doufá, že se po cestě někde nevybourá. 🙂

Jak přesednout na místo řidiče?

Je potřeba se naučit motivovat zevnitř. Vnitřní motivace vzniká na základě potřeb a zájmů člověka. Máme-li potřebu, máme také motivaci tuto potřebu naplnit. Když mám hlad, najím se. Když jsem unavený, jdu spát. Stejně tak, pokud nás něco zajímá, pak máme motivaci se této činnosti věnovat.

Pokud tě zajímá umění, rád si o umění čteš, rád kreslíš nebo píšeš, rád zajdeš do galerie. Pokud tě zajímá sport, rád si zasportuješ, podíváš se na sport v televizi nebo si o něm povykládáš u pivka. Nikdo a nic tě nemusí motivovat, aby ses těmto aktivitám věnoval, děláš to naprosto dobrovolně a rád.

A přesně takový druh motivace v sobě musíš najít, pokud chceš ve svém životě něco změnit.

Jak získat motivaci ke změně?

Abys získal více motivace, musíš učinit dva kroky:

  1. přestat věřit, že nemůžeš žít jinak
  2. ujasnit si, jak bys chtěl doopravdy žít

Možná že jsi právě teď smířený s tím, že život jak ho znáš, nemůže být příliš lepší. Je potřeba chodit do práce, vydělávat, platit nájem či hypotéku, a není možné vydělávat o moc víc, než kolik máš, mít volno víc, než pár týdnů v roce.

Je spousta věcí, které bys rád měl, ale víš, že to pro tebe není dosažitelné, nebo alespoň ne teď hned. Život s sebou přináší problémy, starosti, a není vždycky jednoduchý nebo skvělý.

Díky těmto představám o životě jsi byl ochotný se smířit s tím, že tvůj život vypadá tak, jak vypadá, a nevěříš, že by to mohlo být jinak. Proto také nemáš absolutně žádnou motivaci něco měnit, nebo se o něco snažit.

Je na čase změnit plán hry a vytvořit si vizi svého života

Udělej si dnes sám na sebe čas, uveleb se v sedě do pohodlné pozice, zavři oči a přemýšlej o tom, jak by měl tvůj život vypadat, kdyby neexistovaly žádné překážky ani limity.

Představ si, co bys se svým životem udělal, kdybys nemusel vydělávat peníze. Kdybys nemusel naplňovat očekávání rodiny, kdyby tě neomezovalo tvoje vzdělání nebo pracovní zkušenosti.

jak získat motivaci

Co by ti dělalo skutečnou radost? Kvůli jaké práci bys byl ochotný každé ráno vstávat a těšit se na ni? Chtěl bys chodit do kanceláře, být manažerem nebo specialistou, farmařit, jezdit s bagrem, dělat klauna v cirkuse, podnikat, pracovat s lidmi, čísly, cestovat a psát blog, psát do novin nebo malovat?

Představ si místo, kde bydlíš, je to město, předměstí nebo vesnice? Žiješ v domě nebo bytě? Je to tvoje nemovitost, nebo si ji jen pronajímáš, protože často cestuješ či rád měníš místa? Bydlíš sám nebo s někým? Máš partnera nebo jsi svobodný? Pokud máš partnera, jaký je? Jak trávíte čas? Jak se k tobě chová? Kolik máš přátel, jak často se potkáváte? Kolik času trávíš s rodinou?

Kterým věcem se v životě chceš věnovat, i kdybys to měl dělat úplně zadarmo?

Udělej si konkrétní vizi na svůj život. Pokud je to něco, o co opravdu stojíš, musí tě to nutně motivovat. Když si představuješ tento svůj život, měl bys cítit ve svém nitru skutečnou radost a touhu toho dosáhnout.

Pokud tuto motivaci necítíš, pak:

  1. Možná tě tvůj současný život nakonec celkem uspokojuje a po velkých změnách netoužíš. Možná jen potřebuješ zapracovat na jedné či dvou oblastech, které tě aktuálně trápí. V tom případě si vytvoř vizi pouze pro tuto oblast svého života, bez velkých zásahů do zbytku života.
  2. Tvůj život tě nebaví a frustruje, ale zároveň tě ani žádná vize nedokáže naplnit motivací. V tom případě sis buď nevytvořil vizi, která odpovídá tvým vnitřním touhám. Nebo je možné, že nemáš problém s motivací, ale negacemi ve své mysli, či nedostatkem energie v kořenové čakře, které ti brání v prožívání radosti v životě obecně. V takovém případě doporučuji osobní konzultaci.

Práce s vizí nekončí

Věnuj své vizi nějaký čas a zpracuj si ji do hmatatelné podoby. Konkrétní podoba je na tobě. Mám pro tebe pár inspirativních návrhů:

a) vytvoř si nástěnku, kam si dáš obrázky, motivační slogany, citáty, pohlednice a vše, co v tobě vzbuzuje příjemné emoce,

b) napiš si vše do deníků, barvitě popiš každou oblast svého života, případně připoj kresbičky nebo obrázky,

c) vytvoř si svou fotografickou knihu snů, buď zcela ručně, nebo ji vytvoř online na internetu,

d) vyrob si krásnou krabici, do které si budeš dávat všechny obrázky, které se ti líbí.

Ať už svou vizi zpracuješ jakkoliv, nauč se si ji alespoň jednou za týden znovu prohlédnout, pročíst, a především u toho prožij ty příjemné pocity, které v tobě tvá vize vzbuzuje. Udržuj svou motivaci a chuť zlepšovat svůj život.

A teď mi řekni- pokud je tohle život, který chceš, jak moc jsi ochotný na sobě pracovat, abys mohl takový život prožít? Jak moc jsi ochotný investovat čas do čtení, podcastů, videí, kurzů nebo terapií a práci sám na sobě? Kolik bys byl ochotný zaplatit peněz, aby ses naučil všechno to, co potřebuješ k vytvoření takového života?

A co dál?

Už tedy víš, jak získat motivaci. Důležité je, abys teď neudělal jednu ze dvou zásadních chyb, které položí na kolena většinu lidí, kteří se snaží vnitřně motivovat.

  1. První zásadní chybou je, že se začneš hnát za těmi krásnými auty, domy a dalšími věcmi, které sis vysnil. Netrvalo by dlouho a začneš se cítit mizerně, protože v tuto chvíli ještě nemáš ten svůj vysněný život. Jakmile některého cíle dosáhneš, cítíš chvilkovou radost, která po chvíli opět vyprchá, protože mozek má tendenci se adaptovat. Konečně žiješ třeba v tom krásném domě který sis vysnil a po pár měsících zjistíš, že už z něj vlastně vůbec nemáš radost.
  2. Druhou zásadní chybou je, že nedokážeš uvěřit, že bys takový život mohl žít. Možná nějaký šťastlivec z bohaté rodiny, ale ty určitě ne. Pokud si toto přesvědčení uchováš, pak nikdy nenaplníš potenciál svého života. Není to děsivá představa? Opravdu se chceš dobrovolně vzdát všech těch možností, které život nabízí jen kvůli falešné víře, kterou sis během života vypěstoval? Že ty to mít a žít nemůžeš?

V obou případech je podstatné, abys změnil svůj mindset, tedy nastavení své mysli. Jak? Tak to se dozvíš v dalších článcích.