Jak být šťastný a proč to tolika lidem nejde?

Žijeme v době, kdy máme přístup k nepřebernému množství informací. V knihkupectvích najdeme celá oddělení zabývající se tématem štěstí, na internetu pak tisíce blogů, podcastů, článků i videí. O to zajímavější je, že spousta z nás stále neví a ptáme se sebe, i druhých – jak mám být šťastný?

I já jsem se touto otázkou snad už od puberty zabývala. Pročetla jsem spoustu knížek a hledala informace na různých místech. Vyzkoušela jsem celou řadu věcí a nakonec došla k následujícím uvědoměním:

  1. Štěstí přichází zevnitř, nikoliv zvenku.
  2. Štěstí znamená naplno si užívat přítomný okamžik.
  3. Čím vědomější život žijeme, tím je snadnější být skutečně šťastný.

Štěstí přichází zevnitř

Většina lidí věří, že štěstí záleží na vnějších okolnostech jejich života. Že když budou mít ten správný vztah, tu správnou práci nebo krásný dům, budou se cítit šťastní. Bohužel mnoho lidí zjišťuje, že i když třeba dosáhli vysněné práce nebo rodiny, stále je něco trápí a šťastní nejsou.

Štěstí totiž nezávisí na vnějších okolnostech. Je to vnitřní stav bytí.

Důkazem jsou lidé žijící v Myanmaru. Lidé v této zemi jsou velmi šťastní, přestože toho moc nemají. Součástí této kultury je filozofie, že není potřeba se na kohokoliv zlobit, ať už např. přijde pozdě nebo nesplní slib. V této zemi se proto nikdo na nikoho nezlobí. Což je pro většinu populace těžko představitelné, že? 🙂

Jasně to však ukazuje, že nejde ani tak o to, co se v našem životě děje, ale jak k tomu přistoupíme.


Vědomý život jako klíč ke štěstí

Zásadní problém je, že většina lidí žije nevědomě. Co to znamená? Na běžné denní situace reagujeme, aniž bychom vnímali, co se v nás odehrává.

Přijde nějaký vnější stimul (ať už stres v práci, partner udělá něco, co se nám nelíbí, nebo nás dítě neposlechne) a v nás to vyvolá určité emoce (vztek, smutek, apod.). Ovšem pozor, problémem nejsou tyto emoce, ale to, že se jimi necháme ovládnout a začneme na základě těchto emocí jednat.

V tu chvíli přicházíme o svůj vnitřní klid, situace se obvykle začne vyhrocovat či zhoršovat a my si způsobíme pocity neštěstí a nespokojenosti.

Lidé jsou po většinu svého života takto ovládáni svými myšlenkami a emocemi. Jejich život je řetězec událostí a na ně nevědomých reakcí.

Řešení je, naučit se své myšlenky a emoce pozorovat. Nejednat zbrkle podle toho, co myšlenky nebo emoce říkají, ale vstoupit do rozhovoru/situace vědomě.

To je první polovina toho, proč má tolik lidí problém být šťastní.

Emoční bahýnko

Tím ovšem problém nekončí. Pokud začnete pozorovat své myšlenky a emoce, zjistíte, že spoustu situací máte tendenci interpretovat způsobem, který vám ubližuje.

Např. se vám něco nezadaří v práci (což se stává) a vy začnete mít pocit, že jste k ničemu, že jste proti kolegům méněcenní a začnete mít strach, že vás vyhodí.

To je druhá polovina problému. V průběhu života jsme si totiž nastřádaly řadu přesvědčení o sobě, o druhých i o životě, které nám neslouží.

Stejně tak v nás zůstaly uvězněné emoce z naší minulosti. Emoce, které jsme plně neprožily a které v nás vytvořily emoční vrstvu, kterou si můžete představit, jako takové emoční bahýnko. 🙂

Jednou za čas dojde ve vnějším světě k nějaké události, která v nás tyto staré emoce vyvolá a my znovu cítíme emoce smutku, zloby nebo třeba nedostatečnosti. Tyto staré emoce způsobují, že si mnoho situací vyložíme způsobem, který nás oslabuje.

Také se kvůli nedoprožitým emocím v mysli často vracíme do minulosti a nebo přemýšlíme, co bude v budoucnosti. Namísto, abychom si plně užívali přítomný okamžik.

Přitom právě o tom je skutečně štěstí. Nemůžeme být šťastní nikde jinde, než tady a teď.

Přestože může být člověk šťastný okamžitě, už v tuto chvíli, většina z nás se nedokáže do stavu štěstí „přepnout“ a začít naplno přítomný okamžik prožívat a užívat si ho.

To, co nám v tom brání, je naše naprogramování – nastřádané emoce a přesvědčení, kvůli kterým nevědomě reagujeme na život a zažíváme v něm nespokojenost, frustraci a spoustu dalších emocí.

Limity v naší hlavě

Do našeho naprogramování patří i přesvědčení, která nás v životě všemi možnými způsoby limitují.

Můžete věřit např. tomu, že:

  • nejste dost dobří na to, abyste si splnili svůj sen
  • nezasloužíte si lásku a laskavé jednání
  • nikdy se vám nepodaří ve vašem podnikání/práci uspět
  • život je proti vám
  • ostatní lidé vás nemají rádi

Takto bych mohla pokračovat dlouho, protože je tisíce a tisíce přesvědčení, kterými se můžeme ve svém životě řídit, a pokud se stanou naší pravdou, určují směr našeho života.

Proto věřím, že většina lidí na sobě musí alespoň trochu pracovat, aby začali být v životě šťastní. Potřebují rozpoznat svá vnitřní omezení a vzdát se jich.

Jak být šťastný a vybrat si změnu

Ti, kteří se svými myšlenkami a emocemi nezabývají, obvykle jednou celý život ve stejných kolejích.

Možná, že teď v životě neprožíváte žádná velká dramata a všechno vám tak nějak vychází. Máte fajn práci, vztah, přátele, koníčky a žijete si pohodový život. Pokud vám nic neschází, tak si to prostě jen užívejte. 🙂

Pokud ale hrozí, že byste na konci života mohli litovat toho, že jste nějakého cíle nedosáhli, nesplnili si všechno, co jste si přáli a váš život nebyl tak úžasný, jak jste si představovali, udělejte rozhodnutí, že s tím něco uděláte.

Většina z nás se bohužel k nějaké zásadní změně odhodlá až ve chvíli, kdy se najednou ocitne na dně. Po těžkém rozchodu, vyhazovu z práce, ztráty milované osoby, nebo tváří v tvář životu ohrožující nemoci.

Pro některé z nás je to až dlouhodobá frustrace, která nás přinutí se zamyslet a začít podnikat v životě zásadní změny. Mezitím jsme však v životě promeškali drahocenné roky.

Někdy mají lidé také pocit, že nemohou žít jinak, než co dnes společnost vnímá jako „normální“. Z práce domů a další den znovu do práce, která je nijak zvlášť nebaví ani nenaplňuje. Žijí pro těch pár dní víkendů a státních svátků, a jednou za rok si jedou konečně užít alespoň na dovolenou. Párkrát do týdne na kafíčko podrbat s kamarádkami nebo na pivo s přáteli, postěžovat si na vládu, na život a na ty nevděčný parchanty, co vychovávají, živí a šatí. 🙂

Dejte sami sobě šanci žít jinak

Když od malička vidíte, slyšíte a vnímáte, že takhle vypadá podle názoru většiny život, nejspíš vás ani nenapadne, že by to mohlo být jinak.

Možná se vám dokonce jednou za čas v hlavě ozve takový tichý hlásek– kéž bych mohl cestovat, chtěl bych napsat knihu, přál bych si mít svůj vlastní business, nesnáším to ranní vstávání, chtěl bych pracovat 4 hodiny denně.

Ať je to cokoliv, nakonec ten hlásek máchnutím ruky zaženete.

Protože takhle se to přece nedělá, takhle to v životě a ve světě nefunguje, že?

Přitom právě tento hlásek vás vede k tomu, jak být šťastný.

Každý den dostáváte novou možnost vydat se na cestou – cestu s lepším výhledem. Pro každý dobrý výhled je ale potřeba nejprve zdolat kopec. A většina z nás se rozhodne pokračovat ve své pohodlné cestě bez výhledu, jen aby se vyhnula náročnému stoupání.

Nečekejte na to, až se ve vašem životě stane nějaký průšvih, ani nebuďte ochotní smířit se s tím, že váš život je „fajn“. Pojďte zažít ten nejskvělejší život, jaký si dovedete představit.

Stačí se jen trochu víc zabývat sám sebou, trochu víc sledovat, co se uvnitř vás děje a přistupovat k životu více vědomě, což vám nakonec přinese velkou svobodu.

PS. Cítíte, že chcete svůj život změnit, ale chybí vám potřebná motivace? Pak vám doporučuji tento článek.