Jak být lepší: 6 výmluv, kterýma si ničíš život

Ptáte se sami sebe, jak být lepší? Toužíte po lepším životě, ale přitom vás něco drží zpátky, a vy se do toho zlepšování ne a ne pustit?

Na jednu stranu chce být každý z nás šťastný a udělat ve svém životě nějaké změny. Na druhou stranu si ale uvědomujeme, že by takové změny znamenaly jistou práci a úsilí, do kterých se nám mnohdy příliš nechce.

Je pohodlné se držet toho, jak jsme zvyklí ve svém životě fungovat, i všech těch přesvědčení, které jsme si během života vytvořili. Něco měnit by znamenalo vykročit ze zóny vlastního komfortu a to dokáže být pěkně nepříjemné. A tak nakonec svoji snahu vzdávámepokračujeme tak, jak jsme zvyklí.

A co víc, abychom sami ze sebe neměli tak špatný pocit, že to vzdáváme, racionalizujeme si to některou z následujících výmluv.

Jakmile ale pochopíme, že všechny ty výmluvy jsou jen pasti, do kterých jsme spadli, a kvůli kterým pak setrváváme v životě, ve kterém nejsme šťastní, máme šanci se konečně rozhoupat ke změně.


Takže jak být lepší? Je potřeba na sobě pracovat. O významu osobního rozvoje jsme mluvili už v předchozím článku.

A teď pojďme konečně zatočit i se všemi těmi výmluvami, kvůli kterým jste na sobě ještě pracovat nezačali.

1. Nemám na to čas

Každý máme 24 hodin v jednom dni, 7 dní v jednom týdnu.

Nejsou lidé, kteří mají více času a méně času. Jen někteří lidé využívají svůj čas lépe a hůře.

Jsou lidé, kteří si jsou vědomí svých priorit. Mají určité cíle, kterých chtějí dosáhnout, a jejich touha po tomto cíli je natolik motivuje, že jsou ochotní se vzdát i dočasného pohodlí a na svém snu si máknout.

Pokud nejsi ochotný si udělat čas na sebe, svůj osobní rozvoj nebo zlepšování svého života, pak skutečný problém není v tom, že bys na to neměl čas, ale že to pro tebe není priorita.

Pro každého z nás je pohodlnější a zábavnější pustit si film nebo jít s přáteli na skleničku. Úspěšní lidé ale chápou, jak být skutečně lepší. Ví, že trávit veškerý čas zábavou je v životě nikam neposune. A mají v sobě dostatečně silnou motivaci a touhu měnit svůj život k lepšímu.

Jestli toužíš po lepším životě, ale máš pocit, že na to nemáš čas, musíš si z toho udělat prioritu. Musíš si začít uvědomovat, proč (a jestli) je pro tebe lepší život tak důležitý a co všechno jsi pro to ochotný udělat.

2. Nepotřebuji to

Vždyť já jsem se svým životem/sám se sebou vlastně docela spokojený,“ chlácholíme sami sebe.

Zodpověz si upřímně- opravdu je tvůj život všechno to, co sis vždycky přál? Nebýváš frustrovaný? Nikdy nebýváš ve stresu? Máš práci, partnera, bydlení i přátele dle svých představ? Necítíš se občas ukřivděný, nedoceněný, nezávidíš, nemáš občas náladu pod psa?

Nebylo by ti líp, kdybys takové pocity zažívat nemusel? Nebo tyto pocity alespoň zredukoval na minimum a po většinu času byl v dobré náladě?

Kdyby si lidé uvědomovali, co všechno mohou ve svém životě ještě zlepšit, možná by se do toho i pustili. Většina má však pocit, že to nepotřebuje, protože nechápou, jak skvělý život můžou vlastně mít.

Lidé mají za to, že zažívat všechny ty špatné pocity je součástí života. Ale věřte mi, není. Přirozený stav člověka je být šťastný a mít v životě hojnost, spokojenostlásku.

Takže ano, potřebujeme na sobě pracovat. Všichni. 🙂

A to mě přivádí k výmluvě číslo 3 …

3. Nevěřím na to

A obvykle nevěříme na jednu z dvou následujících věcí.

Nevěřím, že je možné být skutečně šťastný

Na jednu stranu v sobě tedy máme touhu být lepší. Mít lepší život. Ale na druhou stranu vnitřně nevěříme, že můžeme být skutečně šťastní. A tak se o to ani nemá cenu snažit, ne?

Není se čemu divit, že si tolik lidí nedokáže šťastný život představit. Jen malé procento lidí dosáhlo stavu dlouhodobého štěstí a spokojenosti. A tak se to spíš už zdá jako krásný sen nebo naivní představa.

Na tohle nemám lepší argument, než že si takový stav budeš muset sám zažít, abys uvěřil, že to tak taky můžeš mít taky. Opravdu toho dosáhnout jde, pro každého z nás.

A všechno je to jen o tom, jak to máme nastavené ve své hlavě a pro co se rozhodneme. A to mě přivádí k té druhé věci, které lidé občas nevěří.

Nevěřím, že štěstí je jenom v hlavě

Tohle téma si trochu více rozebereme v následujících článcích. Pro teď to řeknu tak přímo, jak to jen jde.

Pokud nejsi šťastný a chceš být, musíš zapracovat na svém myšlení.

Pokud se ptáš, jak být lepší, a mít lepší život, dosáhneš toho tak, že budeš pracovat sám na sobě a na svém myšlení.

Štěstí je opravdu jen v naší hlavě. To je také důvod, proč tolik lidí není šťastných. Hledají štěstí tam, kde se najít nedá, místo aby ho hledali uvnitř sebe.

Pokud tedy člověk nevěří, že štěstí dosáhne tak, že bude pracovat na svém myšlení, nemá důvod na sobě pracovat. Ale bez toho se nikdy lepšími nestaneme.

Pokud tě tohle téma zajímá, doporučuju ti přečíst si tyto články:

A teď pojďme na další výmluvy.

4. Je to moc práce

A jaký skvělý výsledek nebo cíl není?

Jak jsem psala v článku Jak být konečně šťastný?, cokoliv skvělého je výsledkem úsilí, času a práce, změna myšlení není výjimkou.

Pokud chceš mít lepší život a být v životě šťastnější, budeš muset změnit svoje myšlení. A to jsi budoval po desetiletí. Už od tvé první myšlenky jako nemluvněte, kdykoliv jsi přemýšlel určitým způsobem, se ve tvém mozku posilovala daná neuronová spojení (propojení mezi jednotlivými buňkami v mozku).

Snažit se změnit způsob, jakým přemýšlíš, čemu věříš a co považuješ za správné nebo špatné znamená doslova měnit strukturu tvého mozku. Takový proces přece nutně musí vyžadovat určitou práci a čas.

Ale pokud si jsi vědom toho, co změna myšlení může přinést do tvého života, chápeš, že to za to stojí.

5. Není to moje chyba

Vyhazov, rozchod, nemoc, dluhy, hádky, občas máme tendenci naše nezdary házet na druhé. To je ale slepá ulička.

Prvním krokem k tomu být lepší je převzít odpovědnost za to, co se ti v životě děje a především za to, co s tím uděláš.

Nikdo nemá kontrolu nad tvými pocity kromě tebe. I pokud tě kolega podráží u šéfa, kamarádka pomlouvá za zády, nebo tě rodina nepodpoří ve tvých snech, pořád je jen na tobě, jak na to zareaguješ.

Říkáš si, že na takové věci se nedá reagovat jinak, než negativně? Není to tak.

Jsi opravdu ten jeden jediný, kdo má, nebo by měl mít kontrolu nad tím, jak se cítíš.

Hodně z nás se ale této kontroly vzdává a nechává své okolí a životní situace, aby řídily jeho pocity. A to je špatně, protože tím se vzdáváš své možnosti být v životě skutečně šťastný.

Většina z nás se kontroly nad svým životem vzdává bohužel zcela nevědomě, protože neví, jak své myšlenky a emoce řídit. Neučí nás to ani ve škole, ani doma. Ale naštěstí se to všechno můžeš naučit právě teď.

Hlavní zásada: Pokud chceš být lepší, nauč se, jak problém hledat vždy v sobě, a ne ve svém okolí.

6. Teď se mi nechce, udělám to pak

Jedna z nejoblíbenějších her, které sami se sebou hrajeme, je odsouvání, nebo-li prokrastinace.

Proč odsouváme něco, co chceme udělat?

Důvodů je hned několik. Chybí nám motivace, chybí nám vůle. A především žijeme v iluzi, že tady budeme věčně.

Kdyby sis skutečně uvědomoval, že právě teď jsi zase o vteřinu blíž konce tohoto tvého života, možná bys s ním nakládal rozumněji.

Nikdo ovšem nemá pocit, že se ho smrtelnost týká, a proto také se svým časem nakládáme tak nezodpovědně.

Když víš, že tvůj čas tady je omezený, kolik hodin, dní a roků chceš prožít v práci, která tě nebaví, nevydělá ti, která tě stresuje a frustruje? Kolik času chceš prožít po boku partnera, který víš, že není ten pravý? Kolik hodin chceš strávit s falešnými přáteli, kteří tě odsuzují a nikdy tě nepodpoří v tom, co doopravdy chceš?

A kolik týdnů se chceš zbytečně rozčilovat, dělat si starosti a trápit se? Opravdu chceš trávit celý život v práci jen proto, že „musíš“, a žít pro těch pár dní dovolené v roce?

Nebylo by lepší se co nejdříve naučit se s těmito pocity vypořádat a strávit co nejvíce z těch dnů šťastně a spokojeně?

Výmluvy jsou životní brzda

Možná tě napadnou ještě další výmluvy, které si v hlavě přehráváš. Ať už jsou tvoje výmluvy jakékoliv, pravdou je, že tyto výmluvy škodí nejvíce tobě samotnému. Udržují tě v názoru, že na sobě pracovat z jakéhokoliv důvodu nejde a není to v tvých rukách.

Kdo chce, hledá způsob. Kdo nechce, hledá důvod.

– Jan Werich

Nemám nic proti tomu, aby ses výmluvami dál utvrzoval v tom, že na sobě pracovat nejde- koneckonců, je to tvůj život a každý máme právo ho užít po svém.

Měl bys ale pochopit jeden důležitý fakt- bez změny svého myšlení nikdy žádných zásadních změn ve svém životě nedocílíš.

Jediným důvodem, proč ještě nemáš ve svém životě všechno to, co si přeješ, je, že ještě nejsi člověkem, který je schopný to mít.

Definice šílenství je dělat stejnou věc znovu a znovu a očekávat jiné výsledky.

– Albert Einstein

Doufám, že jsem ti odpověděla na tvou otázku, jak být lepší. Nemůžeš očekávat, že tvůj život se změní, pokud ty zůstaneš stále stejný. Dokud budeš myslet a jednat tak, jako doposud, tvůj život se bude vyvíjet stále tak, jako doposud.

Dalším krokem k překonání těchto výmluv je najít silnou motivaci k tomu něco změnit. Jak to udělat? Tak právě o tom bude příští článek.