Jak být šťastná? Jak být šťastný?

Žijeme v době, kdy máme přístup k nepřebernému množství informací. V knihkupectvích najdeš celá oddělení zabývající se tématem štěstí, na internetu pak stovky blogů, podcastů, článků i videí. Přesto stále hodně z nás neví a ptáme se sebe i druhých– jak mám být šťastná? Jak mám být šťastný?

Už dávno se řada vědců, slavných osobností i úspěšných podnikatelů shoduje na tom, že štěstí vychází z mysli. A mají samozřejmě pravdu, všechny naše pocity jsou dány tím, na co myslíme.

A přesto se většina z nás ještě nenaučila se svou myslí pracovat. Jen malá část lidí má svoji mysl doopravdy pod kontrolou.


V tuto chvíli pro tebe mám několik zásadních otázek.

  • Jsi v životě skutečně šťastný/šťastná?
  • Máš všechno to, po čem toužíš?
  • Vstáváš každé ráno plný nadšení a užíváš si naplno svůj den?

Možná si říkáš, že problémy a nepříjemné pocity jsou součástí života. Není tomu tak. Ale…

Na štěstí je potřeba pracovat

Hlavním důvodem, proč však většina lidí neprožívá každý den s dobrou náladou, a neplní se jim řada jejich snů, je, že naučit se ovládat svoje myšlenky a emoce stojí určitou práci, čas a úsilí.

Žádný úspěch není zadarmo. Profesionální tenista roky denně dře na kurtech a tráví od mládí každý víkend na lokálních turnajích. Úspěšní chirurgové se roky potí nad tlustými bichlemi a musí obstát v desítkách zkoušek.

A stejně jako se i nejvyhlášenější šéfkuchař musí vypracovat od umývání nádobí a škrábání brambor, přes saláty, omáčky až teprve na vedoucího kuchyně, stejně tak se lidé, kteří chtějí být skutečně šťastní, musí naučit vnímat své myšlenkové vzorce, zjistit, jak je přetvářet a postupně se stát mistrem svých myšlenek.

Výsledkem takového úsilí je však život, který za tu námahu a hodiny práce sám se sebou stojí. Cítit se každý den opravdu šťastně je přece sen každého z nás.

Toho však nikdy nedosáhneš, dokud nebudeš mít své myšlenky a emoce pod kontrolou. Kdybys měl plnou kontrolu nad svým myšlením, nikdy by ses nezabýval těmi všemi myšlenkami, které v tobě vyvolávají špatné pocity. Copak by člověk sám sebe dobrovolně trápil?

To, že nejsme šťastní jen dokazuje to, že své myšlenky a emoce pod kontrolou nemáme.

Moje cesta za štěstím

Věnuji se svému rozvoji teprve několik let. Obzvláště v posledních dvou letech se mi konečně podařilo naučené poznatky aplikovat a zásadně tak změnit svůj život k lepšímu.

Stálo mě to přečtení desítek knih, zhlédnutí bezpočtu videí, zápisků, že by to vystačilo na novou knihu 🙂 a především hodiny a hodiny sezení na zadku a sebereflexe.

Mohl bys podstoupit stejnou cestu jako já. Ale vzhledem k tomu množství dostupné literatury a zdrojů je těžké se v tom nějak zorientovat a začít. Výsledkem je právě to, že málo kdo s vlastní cestou rozvoje začne. A pokud ano, často je tato snaha neefektivní a málokdo vytrvá.

To je také důvod, proč přicházím s nástroji a radami, které mohou tu tvoji cestu ke štěstí značně zjednodušit a urychlit.

Ani tak ale nečekej, že za měsíc budeš mít všechno to, po čem toužíš. No, možná ti opravdu šikovní ano. 🙂 Ale každý z nás na sobě potřebuje vykonat jiné množství práce. Jistota je, že pokud teď vyvineš úsilí, za relativně krátký čas můžeš žít jiný život.

A cítit se jako nový člověk. Člověk, kterým jsi vždycky toužil být.

Rozvoj znamená změnu. Chceš změnu?

Pokud se rozhodneš se sebou nic nedělat, budeš svůj život dál žít v zajetých kolejích a nic se nezmění. A stále se budeš sám sebe ptát -jak mám být šťastný? Jak mám být šťastná?

Možná že teď v životě ani neprožíváš žádná velká dramata a všechno ti tak nějak vychází. Máš fajn práci, vztah, přátele, koníčky a žiješ si pohodový život. Pokud ti nic neschází, tak si to prostě jen užívej. 🙂

Pokud ale hrozí, že bys na konci života mohl litovat toho, že jsi nějakého cíle nedosáhl, nesplnil sis všechno, co sis přál a tvůj život nebyl tak úžasný, jak sis představoval, udělej rozhodnutí, že s tím něco uděláš.

Většina z nás se bohužel k nějaké zásadní změně odhodlá až ve chvíli, kdy se najednou ocitne na dně. Po těžkém rozchodu, vyhazovu z práce, ztráty milované osoby, nebo tváří v tvář života ohrožující nemoci.

Pro některé z nás je to až dlouhodobá frustrace, která nás přinutí se zamyslet a začít podnikat v životě zásadní změny. Mezitím jsme však v životě promeškaly drahocenné roky.

Někdy mají lidé také pocit, že nemohou žít jinak, než co je dnes společností vnímáno jako „normální“.

Z práce domů a další den znovu do práce, která mě nijak zvlášť nebaví ani nenaplňuje. Žít pro těch pár dní víkendů a státních svátků, a jednou za rok konečně alespoň na pár dní na dovolenou.

Vztah, ve kterém se sice máme rádi, ale můj partner ani zdaleka nepřipomíná mého ideálního. V horším případně už je to jen zvyk, setrvačnost a žijeme jako dva spolubydlící.

Párkrát do týdne na kafíčko podrbat s kamarádkami nebo na pivo s přáteli, a postěžovat si na život i ty nevděčný parchanty, co vychovávám, živím a šatím. 🙂

Dej sám sobě šanci žít jinak

Když od malička vidíš, slyšíš a vnímáš, že takhle vypadá podle názoru většiny život, nejspíš tě ani nenapadne, že by to mohlo být jinak.

Možná se ti dokonce jednou za čas v hlavě ozve takový tichý hlásek– kéž bych mohl cestovat, chtěl bych napsat knihu, přál bych si mít svůj vlastní business, nesnáším to ranní vstávání, chtěl bych pracovat 4 hodiny denně.

Ať je to cokoliv, nakonec ten hlásek máchnutím ruky zaženeme.

Protože takhle se to přece nedělá, takhle to v životě a ve světě nefunguje, že?

Přitom právě tento hlásek tě vede k tomu, jak být šťastný/šťastná.

Každý den dostáváš novou možnost vydat se na novou, náročnější cestou, s lepším výhledem. Většina z nás se však rozhodne pokračovat ve své pohodlné cestě bez výhledu, jen aby se vyhnula náročnému stoupání.

Nečekej na to, až se v tvým životě stane nějaký průšvih, ani nebuď ochotný se smířit s tím, že tvůj život je „fajn“. Pojď zažít ten nejskvělejší život, jaký si dovedeš představit!

PS. Ještě stále tě napadá spousta důvodů, proč se nemůžeš věnovat osobnímu rozvoji? V tom případě si nenech ujít příští článek, kde se dočteš o těch nejčastějších výmluvách, které sami sobě dáváme, a já ti povím, jak je můžeš překonat.