Štěstí je stav mysli: kde hledat skutečné štěstí?

V minulém článku jsme se zabývali otázkou, co je to štěstí, a došly jsme k závěru, že ačkoliv má lidstvo více pohodlí a svobody než kdy dříve, šťastné není. V dnešním článku se tak budeme zabývat taktikami, které štěstí skutečně přináší, a vysvětlíme si, proč je štěstí stav mysli.

Citát Walta Disneyho: „Štěstí je stav mysli,“ obletěl svět tolikrát, že už se z něho stalo klišé. Nebezpečí klišé však spočívá v tom, že ho opakujeme dokola, aniž bychom se už někdy více zamýšleli nad jeho významem.

Jaký význam v sobě toto „klišé“ ukrývá?

Štěstí je pocit

Štěstí by se dalo definovat jako stav, kdy pociťujeme příjemné pocity.

Těchto příjemných pocitů se snažíme dosáhnout tím, že děláme věci, které nás baví, a které jsou příjemné některému z našich smyslů– chuť (jídlo), sluch (hudba), hmat (sex, masáže), atd.

Dlouhodobě se však přesto necítíme šťastní. Proč?


Jak jsem vysvětlila v dřívějším článku, všechny pocity jsou pouze výsledek našich myšlenek (pokud jsi nečetl, určitě si to přečti).

Pokud tedy chceme štěstí dosáhnout, je potřeba přestat hledat štěstí ve vnějším světě. A místo toho se začít učit, jak pracovat se svými myšlenkami tak, aby v nás vyvolávaly emoce příjemné a nikoliv nepříjemné.

Ještě jednou to zopakuji.

Je potřeba přestat hledat štěstí ve vnějších událostech, a začít ho tvořit uvnitř sebe prostřednictvím svých myšlenek, které určují to, jak se cítíme.

Uvedu jeden z nejčastějších příkladů.

Člověk, který touží po lásce, ale nemá vztah, se samozřejmě cítí nešťastný. Situaci se snaží zlepšit tak, že si hledá partnera. Hledá člověka, který mu do života štěstí přinese. V podstatě tak očekává, že mu štěstí dá někdo jiný, hledá své štěstí mimo sebe.

Takto štěstí nejen, že nikdy trvale nedosáhne, ale ještě je téměř jisté, že se jeho život bude ubírat jedním z následujících scénářů:

– nebude schopný najít trvalý vztah,

– i pokud trvalý vztah najde, stejně se šťastný cítit nebude.

Pocity přichází zevnitř

Proč hledáme venku něco, co můžeme najít jedině uvnitř?

Když zavřeš oči a vzpomeneš si na nejšťastnější okamžik tvého života, budeš na chvíli cítit štěstí. Když si pak vybavíš nejhorší okamžik tvého života, budeš cítit smutek, vztek, či neštěstí.

Právě jsi během krátké chvíle zažíval příjemné i nepříjemné pocity, aniž by se situace ve vnějším světě jakkoliv změnila. To je jasný důkaz toho, že štěstí zažíváme uvnitř sebe a z důvodů, které se odehrávají uvnitř nás, nikoliv venku.

Pocit je něco, co člověk zažívá pouze sám v sobě.

Ano, venkovní impulzy v nás mohou vyvolat určité myšlenky, které následně vyvolají určité emoce.

Např. partner ti řekne, že tě miluje a tebe zaplaví příjemný pocit lásky a štěstí. Ale důvod toho, proč se tak cítíš, není to, co tvůj partner řekl, ale to, že máš ve svém názorovém systému něco jako: „já ho miluju, partner mi řekl, že mě miluje -> jsem šťastná/šťastný“.

Kdyby ti stejnou věc řekl někdo, koho rád nemáš, jistě bys z toho tak šťastný nebyl.

Nejde tedy ani tak o to, co se v dané situaci odehrává, ale jak to vyhodnotíme.

Štěstí tedy očividně nepřichází zvenku, ale zevnitř.

A proto je nesmysl snažit se dosáhnout štěstí ve vnější světě, jak to většina lidí dělá. Hledají nového/lepšího partnera či lásku, novou/lepší práci, nové/lepší oblečení/ mobil/ auto/ dům, a věří, že to je udělá šťastnými. NE!

Jediná cesta ke skutečnému a trvalému štěstí je pochopit, že štěstí (příjemné pocity) přichází zevnitř. A tyto příjemné pocity jsou důsledky tvých myšlenek. Vůbec to není o tom, co se děje „tam venku“, ale o tom, jaké myšlenky máš uvnitř.

Štěstí je stav mysli – ověřeno. 🙂

Síla myšlenek

Můžeš být dokonale šťastný i ve starém autě, pokud si budeš říkat „tohle je úžasné auto“ namísto „je to starej rezavej krám a musím se cítit trapně, když mě v něm lidi vidí.“

Můžeš být dokonale šťastný s partnerem, kterého máš, pokud ho najednou uvidíš jinýma očima a budeš si říkat „je to ten nejskvělejší člověk, co znám“, namísto „nevšímá si mě, lže mi, a myslí jen na sebe.“

Tím neříkám, že váš partner je bezvadný a chyba je jen ve vašich myšlenkách. 🙂 Často si pro sebe naopak vybíráme nevhodné partnery z nejrůznějších důvodu. Je to hodně obsáhlé téma, kterému se více věnuji v rubrice Vztahy.

Každopádně, snad teď už chápeš, že štěstí vychází z našich myšlenek. A cílem je, naučit se se svými myšlenkami pracovat a opět nad nimi převzít kontrolu.

Jak dostat svoje myšlenky pod kontrolu

Lidská mysl je nejvyvinutější myslí na planetě. A je hodně komplexní. Je to ten nejúžasnější nástroj, schopnější, než kterýkoliv počítač.

Ale vzhledem k tomu, jak je složitý, je dost těžké se ho naučit ovládat čistě intuitivně. Bohužel nás ve škole neučí, jak se svou myslí pracovat. Což si myslím, že je zásadní chyba, jenže ani učitelé, ředitelé nebo ministři nevědí, jak svou mysl ovládat, tak se to pak těžko učí. 🙂 Ví to opravdu málo kdo.

Dobrá zpráva ale je, že se to dá naučit. Potřebuješ jen vědět jak na to – návod (např. tento blog) a dostatek tréninku.

Z logiky věci- pokud by sis mohl zcela vědomě vybrat, jestli budeš mít myšlenky a tedy i emoce příjemné, nebo nepříjemné, co by sis vybral?

Určitě příjemné, ne?

A jediný důvod, proč se necítíš vždy příjemně, ale často nepříjemně je, že tento proces nemáš pod vědomou kontrolou. Tvoje mysl pracuje proti tobě.

Dosahování štěstí je tedy proces, kdy se učíme, jak pracovat sami se sebou – s vlastními myšlenkami a emocemi.

Čím více to umíme, tím více okamžiků v životě se pak cítíme příjemně, a nikoliv nepříjemně. Čím více umíme pracovat se svými myšlenkami, tím lépe pak také umíme využívat zákonitosti, které v lidské mysli (a ve vesmíru) fungují, ve vlastní prospěch.

Prvním krokem k ovládnutí mysli je vymanit se z pasivity, a začít být aktivní tvůrce svých myšlenek. Ale o tom už více příště.