Máme tu nový rok a s tím také přichází možnost stanovit si novoroční předsevzetí. Většinou to však dopadne tak, že po několika dnech či týdnech snahy předsevzetí dodržovat od svých záměrů upustíme.
Věděli jste, že pouze malá skupina lidí je stavěná na to, aby svá novoroční předsevzetí dotáhla do konce? Kteří lidé to jsou? A jak si i my ostatní máme ve svém životě stanovit vhodné návyky a především se jimi pak opravdu řídit?
Přeji krásný den všem mým drahým čtenářům v novém roce!
Letos jsem od jedné nejmenované milé kamarádky dostala opravdu báječné novoroční přání. Znělo asi takhle:
Teď je dost vánočních a novoročních přání. Bla… bla… bla… Něco takového jako štěstí, úspěch a spokojenost… Já ti přeju: krásné botičky, o 5 kg méně, pevná prsa, diamanty, vrásky od smíchu, víkend ve wellness, dokonalé opálené a zářivě bílé zuby, cool džíny a kabelky. K tomu vilu na pláži ostrova a neuvěřitelně dobrý sex. Poloviční pracovní čas za trojnásobný plat a navrch vyhrát jackpot v loterii. Šťastný nový rok 2021!
Konečně to někdo vystihl! 😉
Nicméně věřím, že i kdyby nikdo z nás ten jackpot nevyhrál, bude rok 2021 stát opravdu za to. Ano, máme za sebou dost náročný a transformační rok a tento rok budou tyto změny ještě pokračovat. Nemyslím si ovšem, že je to nutně špatně.
Měli jsme možnost zbořit vše, co v našich životech nefunguje, a začít si ho stavět znovu, na lepších základech. Záleží tedy na úhlu pohledu. Bude pro vás rok 2021 rok plným problémů nebo příležitostí?
A opravdu to záleží jen a jen na vás! V každém případě platí, že jaký si to uděláš, takový to máš. A tak se nechte alespoň částečně mým nadšením nakazit a zařekněte se, že si ten rok 2021 uděláte opravdu báječný.
Právě nový rok bývá období, kdy se většina lidí snaží začít znovu a lépe. Nadšeně se vrhnou do cvičení a tvoření nových návyků, ve většině případů však tato snaha po jednom nebo dvou měsících končí.
Spousta článků vám poradí tipy jako:
Tyhle tipy jsou sice super, ale pro většinu z nás stejně moc nezabírají.
Shodou okolností jsem v předvánočním období náhodně objevila jeden podcast, byl to rozhovor se spisovatelkou Gretchen Rubin, která se zabývá právě tím, jak si lidé mají tvořit nové návyky.
A tak jsem si řekla, že se s vámi o její teorii podělím, protože alespoň mně hodně otevřela oči. Možná se tak díky jejím radám podaří řadě z vás udržet novoroční předsevzetí o něco déle, než jen pár týdnů.
Gretchen rozděluje lidi do 4 kategorií – Upholder, Obliger, Questioner a Rebel. Špatně se to překládá, takže se budeme držet aglických názvů. Pro ujasnění by se to dalo specifikovat asi takto: Upholder = ten, co dodržuje. Obliger = ten, co je zavázaný. Questioner = ten, co se ptá. Rebel = rebel. 🙂
Upholder umí dodržovat jak nové zvyky a požadavky, které na něho kladou ostatní, tak i ty, které si stanovil sám. Upholder tedy dokáže dodržovat vše.
Obliger snadno splní požadavky ostatních, ale má problémy dodržovat to, co si stanoví sám. Obliger potřebuje být někomu zavázán.
Naopak Questioner nerad dělá to, co mu ostatní určí, dokud se sám nerozhodne, že mu to dává smysl. Nemá ale problém dodržovat to, co si sám předsevzal. Proto, než přistoupí na požadavky ostatních, má potřebu to analyzovat a ptát se, proč by to měl dělat.
Za to rebel, ten nejen, že nechce dodržovat to, co po něm chtějí ostatní, ale dokonce ani to, co si určí sám. Je to prostě rebel. 🙂
Skupiny Obliger a Questioner jsou největší, většina lidí patří právě do jedné z těchto dvou kategorií. Mnohem menší skupina jsou Upholder a nejmenší skupina jsou Rebel.
Pokud byste se chtěli o teorii dozvědět víc, doporučuji knížku The Four Tendencies, kde autorka detailně popisuje jednolité typy.
Vysvětluje, jak se každý z nich chová ve vztazích, v práci, i v dalších oblastech života, a jak je s nimi vhodné jednat. Knížka zatím vyšla jenom v angličtině, ale v Americe je hodně populární, takže třeba se brzy dočkáme překladu. 🙂
A teď zpátky k těm novoročním předsevzetím. Jedině Upholder je dobrý v tom si svá novoroční předsevzetí opravdu stanovit a skutečně i dodržet. Tito lidé milují začínat se změnami právě na začátku roku.
Skupina Questioner je sice dobrá v tom dodržovat vlastní předsevzetí, ale nepotrpí si na to čekat se svými předsevzetími na 1. ledna. Je jim jedno, jestli je začátek roku nebo půlka března. Stanovují si nová předsevzetí tehdy, kdy se jim chce.
No a aby s novoročními předsevzetími uspěli i lidé ze skupiny Obliger a Rebel, musejí znát ty správné taktiky, jak na sebe. Ale nebojte, všechno vám to povím už v následujících článcích.
Zmíněný podcast mě skutečně oslovil. Dlouhou dobu bojuju s tvorbou nových návyků, nikdy bych si však nemyslela, že zrovna já patřím do skupiny Rebel.
Čím více jsem si však jeho popis četla, tím více jsem se v něm poznávala. Po mnohých „aha“ momentech jsem si uvědomila, jaké jsou konkrétně pro mě ty správné taktiky, díky kterým si můžu od nového roku (nebo kdykoliv jindy) konečně vytvořit fungující návyky.
Pokud si chcete udělat test, a zjistit, do které skupiny patříte, můžete k tomu využít oficiální kvíz autorky.
Bohužel je test dostupný pouze v angličtině, ale má jen pár otázek, a tak určitě najdete někoho, kdo vám to pomůže když tak přeložit.
Jakmile víte, do které skupiny patříte, můžete toho o sobě hodně zjistit. A možná překvapíte sami sebe, tak jako se to podařilo mně.
V následujících článcích probereme všechny čtyři skupiny a já vám dám tipy, jaké taktiky jsou pro každou skupinu ty nejvhodnější. Pokud tedy toužíte po změnách a nových návycích, které pro vás budou skutečně fungovat, tyto články jsou přesně pro vás.
Co je skvělé, můžete to využít nejen pro sebe, ale taky k tomu, abyste lépe pochopili svoje děti, partnery nebo rodiče. Možná, že je v popisu některého typu poznáte a zjistíte, že používáte úplně špatné postupy k tomu, jak s nimi jednat a jak po nich něco chtít. Na každého totiž platí něco dočista jiného. 😉
Ale o tom už příště. A začneme rovnou s největší skupinou, což jsou lidé, kteří patří do skupiny Obliger.
Přeji všem báječný rozjezd roku 2021 a těším se, kolik toho letos společně zvládneme otočit v našich životech k lepšímu.