Jak se motivovat a mít lepší život

Chybí vám v životě motivace? Chcete se naučit, jak se motivovat a vytvořit si pro sebe lepší život? Následující rady vám ukážou nejen, jak v sobě motivaci zažehnout, ale také, jak si ji udržet a dojít do svého cíle.

Asi jste to už zažili. Sníte o lepším životě, toužíte po změně a přichází velké odhodlání vše změnit. Po krátké době však zažíváte rychlý pád a svou motivaci ztrácíte. Zní vám to povědomě?

V následujícím článku vám ukážu, jak to všechno změnit. Abych však nastavila správná očekávání, vše co si dnes v článku přečtete je pouhý začátek.

Někteří lidé rádi sbírají informace. Čtou spoustu článků i knížek, koukají na další a další videa a čekají, že se tím něco změní. Pokud však se všemi těmi informacemi nic neuděláte, nebudou vám k ničemu.

Jste připravení začít? 🙂


Jak vzniká motivace

Motivace vychází z našeho myšlení. Abyste sami sebe dokázali dobře motivovat, tím nejdůležitějším je nastavit si správně své myšlení. A začít dodržovat několik jednoduchých pravidel.

Pamatujte, že nikdo vás nedokáže dlouhodobě motivovat, to můžete jen vy sami. Ale také platí, že nikdo vás nedokáže od vašich snů odradit, pokud jste pro ně vy vnitřně skutečně rozhodnutiodhodláni jich dosáhnout.

Překážky Vás nemohou zastavit. Problémy Vás nemohou zastavit. A především, jiní lidé Vás nemohou zastavit. Jen Vy můžete zastavit sami sebe.

Jeffrey Gitomer

Velký vliv na motivaci a myšlení mají naše negativní programy. Ty mohou negativně ovlivnit naši sebedůvěru, a nebo také to, proč se nám stále nedaří uspět.

Pokud se často přistihnete, že myslíte negativně, nebo že sami v sebe nevěříte, bude potřeba zapracovat i na těchto oblastech.

A teď už se vrhněme na to, jak se začít motivovat.

Jak se motivovat

Bez motivace máme jen malou šanci něco v životě dokázat a uspět. Když motivaci nemáme, život ztrácí svou jiskru a my se jen bezcílně protloukáme životem, den po dni, rok po roce.

Pokud nejste ve svém životě spokojení, je jasné, že je potřeba začít dělat něco jinak. Jinak bude váš život stále takový, jaký byl doposud.

Když budete dělat to, co jste vždycky dělali, tak dostanete to, co jste vždycky dostali.

Jack Canfield

Důvod, proč nám často chybí motivace je, že nevíme, co od života chceme. Nevíme kdo jsme, kam směřujeme ani po čem toužíme.

1. Poznejte sami sebe a stanovte si své cíle

Prvním krokem k motivaci je uvědomit si, kdo jste a co od života chcete. Jaké jsou vaše cíle a čeho chcete dosáhnout.

To je sám o sobě poměrně velký krok, který vám může klidně zabrat několik následujících týdnů nebo měsíců, pokud jste na tyhle věci ještě nepřišli.

Následující články vám pomohou si na tyto otázky odpovědět:

Až si budete určovat své nové cíle, stanovte si i své „PROČ„. Musíte vědět, proč to děláte. A právě tyto důvody vás budou motivovat, až z vás vyprchá prvotní nadšení.

Při stanovování cílů také pamatujte na to, že v životě je potřeba zachovat určitou harmonii.

Harmonie v životě

Aby náš život byl šťastný, potřebujeme v něm dosáhnout harmonie. V životě každého z nás by měly být obsaženy následující oblasti:

  • rodina (rodiče, děti)
  • přátelé
  • práce, kariéra či poslání
  • zájmy a aktivity pro volný čas
  • péče o vlastní zdraví a psychickou pohodu
  • cíle pro další vzdělávání či rozvoj, plány do budoucna

Protože právě o tom je život.

Pokud některé z těchto oblastí ve svém životě nemáte, nebo dokonce většinu z nich, pak vám v životě nezbývá nic jiného, než trápení a mizérie.

Proto bychom se v prvních 20-30 letech našeho života měli snažit přijít na to, co v těchto jednotlivých oblastech chceme a stanovit si v nich nějaké cíle nebo vizi. Měli bychom zjistit, kým se v životě chceme stát a směřovat k tomu.

Nežijte podle představ druhých

Důvodem častých trápení a depresí je, že se většinou nesnažíme stát člověkem, kterým chceme být. Ale člověkem, kterým bychom „měli být„.

Společnost, rodina, přátele a všichni kolem nás od nás často mají určitá očekávání. Většina lidí zasvětí celý život tomu, aby žili podle těchto očekávání. A vůbec nepřemýšlí o tom, co oni sami od života chtějí.

Společnost nám dává najevo, co se v životě má a nemá. Jak to může být a jak to nemůže být. Kdy je vhodný čas dělat to či ono. Jak by měl člověk správně žít a čeho by se měl snažit dosáhnout. Jak vypadá spořádaný život.

Někteří lidé si uvědomují, že mají nějaké vlastní sny a touhy. Protože ale očekávání druhých a nalinkované životní scénáře jsou silnější, jejich sny se nikdy nezmění v konkrétní cíle. Nikdy si své cíle dostatečně nespecifikují.

Často tak máme jen velice vágní a mlhavou představu o našich cílech a snech. Jak se ale motivovat k něčemu, co ani pořádně nevíme, co je? A ještě obtížnější je pak ujasnit si konkrétní plán, jak tyto cíle naplnit.

2. Vymyslete plán, jak cílů dosáhnout

Proč je potřeba si vytvořit plán? Díky plánu víme, jaké další kroky máme podniknout. Ale také dokážeme snadno vidět, jestli se ke svému cíli přibližujeme či nikoliv.

To, že nemáme plán nás dokáže po dlouhou dobu uklidňovat. Když nemáme plán, se kterým bychom naše výkony poměřovali, nevnímáme, jestli v naplňování našeho cíle selháváme a nebo ne.

A protože většina lidí tento plán opravdu nemá, dlouhou dobu si neuvědomují, že se svým cílům a snům vůbec nepřibližují a je jim relativně fajn.

Na začátku života se toho děje tolik, co odvádí naši pozornost. Škola, první práce, svatba, stěhování, zakládání rodiny. Nemáme čas tolik řešit, že si své sny neplníme. A nemáme pocit, že selháváme.

Problém je, že tímto přístupem selháváme po celou tu dobu, protože se ke svému cíli vůbec nepřibližujeme. Až dokud nás to silně neprašní do nosu, obvykle mezi 40. až 50. rokem života. A to potom přichází různé životní krize.

Prvním úkolem k motivaci je tedy si ujasnit, kým se chci stát a čeho chci v životě docílit. Pokud jsi to doteď neudělal a už je ti přes 30, nevadí, nepanikař. 🙂 I kdyby ti bylo 50 nebo 60, důležité je si to uvědomit. Nikdy není pozdě, protože někdy se ve třech měsících života dá zažít víc, než za 30 let.

Druhým krokem je si ujasnit, jak se k těmto cílům dopracuji. Pravděpodobně si budete muset osvojit nové návyky a rutinu. Ideálním nástrojem je stanovit si rozvrh.

Stanovte si svůj rozvrh

Spousta lidí nemá ráda rozvrh, protože to vnímají jako věci, které nechtějí dělat. Ale správný rozvrh je o tom, udělat si takové dny, které chci mít. Jak si takové dny vytvořit? Zodpovězte si jednoduchou otázku:

Kdyby měl být zítřek skvělým dnem, jak by vypadal?

Samozřejmě, že na konci skvělého dne chcete být v lepší formě, než v jaké jste byly na začátku. Nejprve si do rozvrhu stanovte povinnosti, a pak si tam také stanovte zábavu a odpočinek.

Do rozvrhu je potřeba propojit produktivitu s tím, že si zároveň vytváříte skvělý život. Pamatujte, že nejde jen o to dosáhnout svých cílů, ale že i cesta je cíl.

Jde o to si celý ten proces užívat, udělat si z něho radost. Měli bychom dělat v životě především to, co nás baví, a ne se jen za něčím honit. Jinak byste zbytečně promarnili svůj život.

Počítejte s tím, že nebudete schopni svůj rozvrh vždycky dodržet, možná dodržíte jen 70% nebo 50%. To je ale pořád mnohem více, než původních 0% dosahování svých cílů.

Také pamatujte na to, že se snažíte být produktivní a nikoliv zaneprázdnění. Je potřeba znát své priority a dělat především to nejdůležitější. Prokrastinací a nedůležitými věcmi zbytečně ztrácíte svůj čas.

Většina lidí funguje pouze tak na 50% svojí kapacity. Mrháme spoustu času. Paradoxní je, že tento čas nemrháme tím, že bychom si ho užívali, odpočívali a věnovali se zábavě, ale často trávíme tento čas tím, že se cítíme nešťastně a mizerně.

Držte se Paretova pravidla: 20% aktivit tvoří 80% výsledků. Když vyškrtáte všechny nedůležité aktivity, zjistíte, že vám zůstává spousta volného času, který si můžete užít.

3. Jděte si za svými cíli

Pro většinu lidí platí, že jejich život není tím vším, čím může být. Nejsme tou nejlepší verzí sama sebe. Plácáme se v těch stejných problémech stále dokola a sami se sebou nic neděláme.

Je proto potřeba na sobě vždycky pracovat a zlepšovat se.

Nečekejte na správný čas začít

Často svoje sny odkládáme na „někdy potom“. Až bude v životě vhodnější čas či příležitost, až budeme přestěhovaní, až děti půjdou do školy, až, až, až…

Žádný čas není ten „správný“, udělejte to, po čem toužíte, teď hned, pokud není žádný ZÁSADNÍ důvod, proč to odkládat.

Vždycky bude něco, co vám přijde do cesty a změní plány. Zažili jste snad někdy v životě klidné období, kdy všechno vycházelo podle vašich představ?

Pokud ano, tak to máte velké štěstí, ale nespoléhejte na to, že se to bude opakovat a život vám udělá prostor pro plnění svých snů. Ten prostor si pro to musíte udělat sami.

Pamatujte, že jste důležití

Někdy si říkáme, že na našem životě stejně zase tolik nezáleží. Na světě je přes sedm miliard lidí, takže tolik nezáleží na tom, co uděláme nebo neuděláme. To ale vůbec není pravda.

Každý z nás je středem celé sítě spojení s dalšími lidmi. To je pravda obzvláště teď, v době sociálních sítí, kdy můžete mít přátele a známé na všech světových kontinentech a být s nimi denně v kontaktu.

Všichni na světě jsme propojení. Váš známý má známého a ten zná například anglickou královnu nebo Brada Pitta. Všichni lidi na světě jsou takto propojení přes nejvýše pět dalších lidí!

Cokoliv tedy uděláte nebo neuděláte může mít mnohem větší dopad, než si myslíte. To, že někomu pomůžete, nebo mu jednoduše zlepšíte náladu, může ovlivnit stovky nebo i tisíce dalších lidí. Protože člověk, který má dobrou náladu ji šíří dál na lidi ve svém okolí, a ti ji zase šíří dal na svoje známé.

Někteří lidí nechtějí převzít odpovědnost za svůj život, a tak budou raději tvrdit, že na jejich životě nezáleží a nic nemá smysl. Je pro ně mnohem pohodlnější nemít žádnou zodpovědnost, i když trpí tím, že věří, že nic nemá smysl, než aby žili smysluplný život, ale převzali za sebe odpovědnost.

Problém je, že pokud žijete nešťastný život, tak to šíříte na své známé, přátele a rodinu. A pokud bude dostatečný počet lidí žít nešťastný život, pak se to rozšíří na celou společnost. Takto se celých 7 miliard dostalo až k tomu, že žijí nešťastné životy. A máme pocit, že život je peklo.

Vaše štěstí a dosažení cílů je tedy nejvyšší světová priorita. 🙂

Vytvořte si rutinu

Nikdo nedokáže žít bez rutiny. Pokud nemáte rutinu, nějakou si vytvořte. Protože bez rutiny nedokáže být nikdo mentálně zdravý.

Většina lidí nemá sice psychické problémy, ale mají problém se životem. Neví, jak si uspořádat život. Je potřeba si vytvořit život, který funguje.

Jak se chcete totiž motivovat, když nemáte uspokojené ani základní potřeby, které každé tělo a každá mysl potřebuje pro správní fungování?

Ve vaší rutině by mělo být proto zahrnuto:

  • Vyberte si čas, ve který budete pravidelně vstávat, a dodržujte ho. Pokud si rozhodíte svůj cirkadiánní cyklus, bude to mít velmi špatný vliv na vaši náladu.
  • Pravidelně snídejte. Klidně i hodinu po vstávání, pokud nedokážete jíst hned, co vstanete. Dejte si něco zdravého, vaše tělo potřebuje energii na celý den, a stejně tak i vaše mysl.
  • Pravidelně si zacvičte. Věnujte se pohybu, který vás baví. Nezáleží na tom, jestli je to plavání, jóga, tenis, běh nebo fotbal. Ale tělo pohyb potřebuje.
  • Choďte pravidelně ven na čerstvý vzduch. Pokud jste pořád v uzavřených prostorách, bude to mít velice negativní vliv na vaši náladu a může to vést případně až k depresím.
  • Pravidelně meditujte, choďte na procházky, nebo si pište deník. Cílem je si vyčistit hlavu, uklidnit se, dostat se zpět do svého centra a utřídit si myšlenky. To je absolutní základ psychické pohody.
  • Pravidelně se stýkejte se svými příteli, rodinou a známými. Člověk je společenský tvor a dokonce i největší introvertovi potřebují čas od času společnost.
  • Pravidelně pracujte se svými cíli. Zpracujte si je do vizuální podoby, procházejte je, znovu si připomínejte své důvody, proč to všechno děláte. Tím svoji motivaci obnovujete.

Nebojte se riskovat

Je v pořádku, pokud se děsíte toho dosahovat svých snů a riskovat. Ale ještě více by vás měla děsit představa toho, že už po zbytek života zůstanete tam, kde jste.

Další způsob, jak se motivovat, je promyslet si důsledky toho, co se stane, když nic nezměníte. Většina lidí nemá ráda změny, jsme zvyklí na své pohodlí a vyšlapané cestičky a jen obtížně je měníme.

Možná si říkáte, že nemáte možnost dosáhnout svých snů, protože už máte děti, hypotéku a spoustu závazků. Nikdo také neříká, abyste ze dne na den skončili v práci.

Pokud z vás ale vaše práce pomalu vysává duši, zůstat dalších pět let je to nejhorší co můžete udělat. Nejen pro sebe, ale také pro své děti a rodinu. Protože z vás bude nešťastný a frustrovaný člověk, a to budete šířit dál do kolem sebe.

Samozřejmě, pokud máte závazky, musíte jít na změnu strategicky. Možná se budete muset vzdělávat, pracovat na sobě nebo zlepšit své sociální dovednosti, než budete schopni najít lepší práci/ začít podnikat/ cestovat/ cokoliv co je vaším snem.

Často si nechceme stanovit určité cíle, protože máme pocit, že nemáme schopnosti k tomu ho naplnit. Představte si tedy, že tuto schopnost již máte, jaké cíle byste si stanovili?

Ne každý dokáže říct, co vlastně chce. Začněte se tedy sami na sebe dívat, jako na někoho jiného, na kom nám ohromně záleží a chceme pro něj jen to nejlepší.

Dokážete říct, co tento člověk ve svém životě potřebuje, aby to pro něj bylo to nejlepší? A dokážete říct, co mu v tom brání a co pro to musí udělat, aby toho dosáhl?

Zeptejte se sami sebe, jaké největší hlouposti děláte na každodenní bázi, které totálně kazí váš život. Věřte, že odpověď dobře znáte. 🙂

Jak si motivaci udržet

Jedna věc je, jak se začít motivovat, a druhá je, jak si motivaci udržet. Udržet si svoji motivaci není však o ničem jiném, než o dodržování několika zásadních pravidel.

1. Připravte se na překážky

Překážky jsou přirozenou součástí života. Málo kdy máme svoje okolí plně pod kontrolou. Není ale důležité to, co se ve vašem okolí děje, ale jak vy na to zareagujete. Vzdáte se či nikoliv?

2. Nikdy se nevzdávejte

Nenechte se odradit selháním. Pokud se vám něco nepovedlo, najděte příčinu, vyřešte ji a prostě pokračujte dál.

Jediné opravdové selhání je přestat se snažit dosáhnout svého cíle.

Selhání je prostě příležitostí začít znovu, tentokrát o něco inteligentněji.

Henry Ford

3. Obklopte se pozitivními lidmi

Přátelte se s lidmi, kteří pro vás chtějí to nejlepší a kteří vám přejí úspěch.

Nevěnujte pozornost lidem, kteří vás od vašich snů odrazují, nebo kteří tvrdí, že to nevyjde.

To, s kým se přátelíte má také přímý vliv na vás samotné. Vaši přátelé ovlivňují vaše názory, postoje, myšlenky a náladu. Kým se ve svém životě chcete nechat ovlivňovat?

Nacházejte inspiraci v úspěších dalších lidí. Dívejte se na motivační videa, čtěte motivační příběhy.

4. Srovnávejte se jen jediným způsobem

Většina lidí se srovnává s lidmi ve svém okolí, a to je hloupost. Příběh každého z nás je jedinečný a nemůžeme se proto s nikým srovnávat. Takové srovnání je zkreslené a nemá žádnou vypovídací hodnotu.

Ten jediný, s kým se můžete srovnávat jste vy samotní. Můžete sledovat, jakých pokroků a změn jste ve vašem životě již dosáhli.

Srovnávejte se s tím, jací jste byli včera, a ne s tím, jaký je někdo jiný dnes.

5. Sledujte svůj pokrok

Z toho důvodu je dobré sledovat svůj vlastní pokrok. Zapisovat si pravidelně své myšlenky, jak na tom v plnění svého snu nebo v životě právě jste.

Někdy máme pocit, že se náš život nijak nemění, nevyvíjí, že naše problémy nemizí a jsou pořád stejné. Někdy to bývá pravda, ale to proto, že na sobě lidé nepracují.

Pokud na sobě pracujete, s velkou pravděpodobností nějakých pokroků dosahujete. Ale protože jste ve svém životě naplno ponoření a změny se někdy odehrávají pomalu, je pro nás těžké si jich všimnout.

Proto si zapisujte své pokroky a čas od času si je pročítejte.

6. Začněte zvolna a buďte trpěliví

Na začátku je naše nadšení velké, a tak se do plnění cílů vrháme po hlavě.

Představte si, že vaším novým cílem je chodit do posilovny a vypadat skvěle. V prvním týdnu cvičíme pětkrát, v druhém také, ve třetím dokonce šestkrát.

Pak ale začne celé tělo bolet a my zpomalíme. Nebo se nám přestane tolik chtít. A tak další týden jdeme jen třikrát a ten další už jen dvakrát. Nakonec přestáváme cvičit úplně.

Je potřeba to dělat přesně opačně. Začněte dvakrát týdně a pomalu přidávejte. Když začínáte běhat, začněte s několika kilometry a teprve po čase jich běhejte více.

Důležité je si vytvořit dlouhotrvající návyk, nikoliv přepálit začátek a rychle to vzdát.

Buďte trpěliví, protože spousta úspěchů je výsledek až dlouhodobé kontinuální snahy.

7. Dopřejte si odměnu

Občas je potřeba se za splnění určitého cíle odměnit. Samozřejmě, že ve většině případů by nám už samotné naplňování cíle mělo dělat radost.

Ale pokud se vám podaří překonat nějakou obzvláště složitou překážku, nebo jste se odhodlali k opravdu těžkému cíli, je na místě si dopřát odměnu.

A nebo jen zkrátka oslavit svůj úspěch. Například na výborné večeři, welness víkendu nebo zakoupením něčeho, co vám udělá radost a bude vám váš úspěch připomínat.

8. Zůstaňte zaměření na svůj cíl a pracujte na své motivaci

Častou chybu, kterou děláme je, že v ničem nevytrváme a skáčeme od jednoho k druhému. Vyberte si tedy svůj cíl a nenechte se od něho rozptýlit. Zůstaňte na něho zaměření.

Sledujte svůj pokrok a nepodléhejte nejčastějším výmluvám, které sami sobě čas od času všichni dáváme.

Na své motivaci pravidelně pracujte a obnovujte ji. Mělo by to být součástí vaší rutiny. Každý týden, a nebo alespoň každý měsíc si znovu připomínejte, proč to všechno děláte a kam směřujete.

Shrnutí: Jak se motivovat

  1. Poznejte sami sebe a stanovte si své cíle
  2. Vymyslete plán, jak cílů dosáhnout
  3. Jděte si za svými cíli
  4. Na své motivaci pracujte a pravidelně si ji udržujte

Doufám, že vám článek poskytl inspiraci, kterou jste hledali. Věřím, že v něm najdete všechny podstatné informace pro to, abyste motivaci získali a udrželi si ji. Teď, když víte, jak se motivovat, přeji vám, ať se vám podaří si vytvořit ten lepší život, po kterém toužíte a který si zasloužíte.