Jak dosáhnout štěstí a proč většina lidí není šťastná

Jak dosáhnout štěstí? Tak touhle otázkou se zabývá nemálo lidí. Není to ale paradox, že tolik lidí touží po štěstí a přitom skutečnědlouhodobě šťastná je jen malá skupina lidí?

Čím to, že zatímco většina lidí se trápí a mají starosti, těch pár prožívá každý den s dobrou náladou a všechno v životě jim jde tak nějak snadněji? Co musí člověk udělat pro to, aby byl šťastný a proč většina lidí nejspíš nikdy šťastná nebude?

O tom, co je štěstí a jak ho získat byla řeč už v předchozím článku. Dnes bych na něho ráda navázala a promluvila o největší chybě, které se lidi ve svých životech dopouštějí.


Ovládají nás pocity

My lidé často zažíváme celou směsici pocitů.

Někdy se smějeme a je nám fajn, jindy nás zase něco vytočí k nepříčetnosti. Jednou pláčeme dojetím a podruhé zase smutkem a beznadějí. Býváme smutní, nešťastnízklamaní, nebo naopak spokojeníveselí.

Přijde čas, kdy bojujeme s depresí, nemáme žádnou motivaci a život vidíme v odstínech šedé. Ani stres není v dnešní době výjimkou, natož pak strachyobavy o naše zdraví, bezpečí či naše blízké.

Když myslíme na minulost, nemyslíme jen na to hezké, ale také na staré křivdy, útrapyproblémy. Někdy se na budoucnost těšíme a jindy si jen lámeme hlavu nad tím, co všechno se může pokazit nebo stát.

Máme strach, že přijdeme o práci, jsme naštvaní, že nemáme dost peněz, bojíme se, aby nás partner nepodvedl nebo neopustil. Strachujeme se o svoje děti, aby se jim něco nestalo a aby se jim v životě dobře vedlo, a kolikrát závidíme jiným, o kolik líp se mají.

A při tom všem jen toužíme po šťastném a spokojeném životě.

Je potřeba změnit přístup

Jak bychom ale kdy mohli štěstí dosáhnout, když necháváme všechny ty špatné a nepříjemné pocity, aby si s námi dělaly, co chtěly? Vždyť svoje emoce nemáme vůbec pod kontrolou.

Teď si možná říkáte, jsme přece lidi a ne stroje, nemáme mít svoje emoce pod kontrolou.

Na druhou stranu, kdybychom svoje emoce pod kontrolou měli, kdo z nás by si dobrovolně vybral cítit se špatně nebo být nešťastný?

Představ si, že máš svobodnou volbu cítit se každý den tak, jak ty sám chceš. Jaké pocity by sis pro dnešní den vybral?

Jenže my si svoje pocity nevybíráme. Naše pocity jsou jen reakce na to, co se děje v našem životě.

Reagujeme na své okolí

Přijdeš do práce a slyšíš, jak tě kolega pomlouvá, a cítíš se špatně. Volají ti ze školy, že se tvoje děti rvou, zlobí a jsou ty nejhloupější na škole, a cítíš se špatně. Zjistíš, že ti nejlepší kamarádka chodí za manželem/nejlepší kamarád chodí za manželkou, a cítíš se špatně. Přijdeš do práce, dostaneš padáka, a cítíš se špatně. Nemáš dost peněz, nemůžeš si dovolit to, co chceš, a … cítíš se špatně.

Každý z nás by si přál prožívat svůj život v dobré náladě. Ale je toho tolik, co se každý den děje a my se z toho máme špatné pocity. A to už není tak jednoduché být šťastný.

Problém tohoto způsobu života je, že pouze reagujeme na věci, které se dějí. Když se věci vyvíjí tak, jak si přejeme, je nám dobře, a když se vyvíjí jinak, začínáme být naštvaní, rozmrzelí, nevrlí.

Člověk je tak v podstatě napospas „náhodě“ nebo „osudu„. Nebylo by lepší, kdybys mohl pouze ty rozhodovat o tom, jak se cítíš?

Nemůžeš změnit co se děje, ale to jak zareaguješ

Je důležité si uvědomit jednu zásadní věc. Málokdy jsme schopni ovlivnit věci, které se dějí. Nemůžeme ovlivnit to, jestli má autobus zpoždění, nebo to, že nám zrušili let. Nemůžeme ovlivnit to, že se majitel rozhodl firmu prodat a tak propouští všechny zaměstnance. A nemůžeme ovlivnit třeba ani to, že na dálnici je bouračka, a tak hodinu uvízneme v zácpě.

Co ale může každý člověk v danou chvíli ovlivnit je to, jak na to zareaguje. A právě tím si tvoříme svůj vlastní život.

Skutečně šťastní lidé si uvědomují, že veškerá zodpovědnost za jejich život je na nich. Že jen oni jsou zodpovědní za to, jak se cítí, a jestli jsou šťastní nebo ne.

Jak převzít zodpovědnost za své pocity?

Představ si, že se s někým ošklivě pohádáš. Třeba s rodiči, partnerem nebo šéfem, a dotyčný ti vyčítá, že toho pro něj děláš málo. A ty přitom víš, že pro ně děláš hodně. Parchanti nevděční. 🙂

Většina lidí by z té situace byla špatná alespoň několik hodin, někdo dokonce několik dní. Stále bychom na hádku mysleli, přehrávali si vyřčená slova v hlavě, a přemýšleli, co jsme měli říct jinak. O celé hádce bychom pak rozhořčeně vyprávěli dalším lidem, partnerovi, kamarádce, kolegům. A tím bychom znovu všechny ty emoce z hádky znovu rozdmýchali a prožívali.

To všechno by se dělo tak dlouho, dokud by jiná věc neodvedla naši pozornost a nezměnila emoce, které prožíváme, nebo dokud by z nás po čase ty emoce nevyprchaly a my se nevrátili ke své „obvyklé“ náladě.

Člověk, který ví, že má zodpovědnost za svoje vlastní pocity ví, že je jenom na něm, jak bude na situaci reagovat. Že je jen na něm, aby se udržel v psychické pohodě.

Proto by použil nějakou techniku práce sám se sebou, a nebo se minimálně snažil co nejdříve svou náladu opět zlepšit. Pustil by si oblíbenou muziku, šel si zasportovat nebo si pustil vtipný film. Koneckonců se říká, že smích léčí. 🙂

Nejde jen o náladu

Zůstávat ve špatných pocitech navíc nemá vliv jenom na naši náladu, ale také na naše vztahy nebo zdraví.

Doktoři říkají, že stres přispívá až k 80% onemocnění. Stres není pro vaše tělo pouze to, když nestíháte, nebo toho máte hodně v práci, ale obecně jakákoliv emoční nepohoda. Takto v našem těle vzniká rakovina, slabost na srdci, bolesti v zádech a řada dalších negativních projevů.

A pokud máme špatnou náladu kvůli hádce (nebo čemukoliv jinému), určitě sami víte, že jsme pak protivní, nepříjemní a k našim blízkým se nechováme zrovna nejlépe. Jak často si problémy z práce nosívají partneři domů a pak to přelívají na svého partnera, který je v tom nevinně.

Nemít tedy žádnou kontrolu nad svými reakcemipocity nám škodí na více úrovních. Bohužel většina lidí zatím neví nebo nepochopila, že s pocity je potřeba pracovat.

Jak tedy dosáhnout štěstí?

Dokud se necháme plně ovládat vnějším světem, to štěstí v sobě nikdy nenajdeme. A to je také důvod, proč se většina lidí necítí ve svých životech šťastně. A proč ani spousta z nich možná nikdy nebude.

Když ale pomůžeš rozšířit tento článek, možná pár dalších lidí pochopí, jak štěstí dosáhnout a jak ho v sobě konečně nalézt. 🙂 Proto děkuju každému, kdo tento článek rozšíří dál.

Pochopení, že je potřeba převzít odpovědnost za vlastní pocity a reakce, je prvním krokem ke šťastnějšímu životu. A pokud se chceš v této oblasti dále rozvíjet a vzdělávat, doporučuji ti následující články: