Co je štěstí? A jak ho na trvalo získat?

Ať už je člověk muž nebo žena, mladý nebo starý, zaměřený na rodinu nebo kariéru, cestování nebo přátele, ať už má v životě jakékoliv sny, cíle a životní úroveň, jedno máme všichni společné. Všichni chceme být šťastní. O to zvláštnější je, že naprostá většina lidí má špatnou představu o tom, co štěstí je, a hlavně, jak ho dosáhnout.

Co je štěstí?

Možná se na první pohled jedná o poměrně zvláštní otázku. Vydrž ale do konce článku, má to zajímavé rozuzlení. 🙂

Přestože se filosofové po dlouhá staletí zamýšleli nad tím, jak tento pojem definovat, většina lidí „štěstí“ definovat nepotřebuje. Stačí jim, že štěstí poznají, když ho cítí a jsou v životě šťastní.

Jak ale můžeme získat něco, když ani nedokážeme říct, co to „něco“ je?


Pojďme se tedy nejprve zamyslet nad tím, co to to štěstí vlastně je.

Štěstí je pocit

Obecně by se dalo říct, že většina lidí cítí štěstí, když zažívá lásku, ať už k partnerovi, dětem, nebo rodičům. Štěstí zažíváme, pokud máme v životě skvělá přátelství. Štěstí cítíme, když se nám daří v práci, cestujeme, vyděláváme dost peněz na to, abych si připadali úspěšní a důležití, zabezpečení, v bezpečí a pohodlí. To všechno jsou příjemné pocity.

Štěstí je tedy příjemný pocit. Teď však vyvstává ještě důležitější otázka, co nám tyto příjemné pocity přináší?

Nejprve zkus takové malé cvičení:

Vyjmenuj pět věcí, které tě v životě učinily šťastným.

Můžou tam patřit věci jako: vystudovaná škoda, milující a podporující rodiče, dobrá práce, báječný partner, dobrý výdělek, skvělé děti, dobří přátelé, zábavný koníček, dosažený cíl, úžasná dovolená, nějaká knížka, film, jídlo, zážitek,…

Máš to?

Ať už tvoje odpovědi byly jakékoliv, faktem je, že každý člověk odpoví trochu jinak. Nedá se proto obecně říct, že by jen určité věci dělaly lidi šťastnými a jiné nikoliv.

Každého člověka dělá šťastným něco jiného.

Pro kolik lidí je těhotenství požehnáním a pro kolik naopak životní komplikací? Mnohdy tedy záleží i na správném načasování.

Jak to, že někdo potřebuje ke štěstí lásku, někdo zase vybudovat úspěšnou firmu, a někomu ke štěstí „stačí“, že je zdravý a má co jíst? Velkou roli v tom hraje to, jaké máme priority.

Záleží ale také hodně na tom, v jaké společnosti se narodíme, jak nás rodiče vychovávají, a na jaké standardy se náš mozek adaptuje.

Obecně platí, že když žijeme v souladu se svými standardy a očekávání od života, cítíme se šťastní. Avšak pokud některá oblast v našem životě nefunguje tak, jak bychom si přáli, štěstí necítíme, anebo jen částečné.

Štěstí tedy přichází tehdy, když život jde tak, jak bychom si přáli, nebo dokonce lépe. Ve chvílích, kdy život nejde podle našich představ, štěstí nepociťujeme.

Jak štěstí získat?

Protože většina lidí nemá jasnou představu o tom, co štěstí je, ještě méně lidí má jasno v tom, jak ho do svého života získat a to natrvalo.

Podvědomě víme, že se cítíme šťastní tehdy, když zažíváme příjemné pocity. A tak se snažíme tyto příjemné pocity v našem životě co nejčastěji zažívat.

Díváme se na filmy a seriály, dáváme si dobré jídlo a pití, chodíme na zábavné akce, potkáváme se s přáteli. Hledáme partnera, se kterým by nám bylo dobře, snažíme se vytvořit si příjemné bydlení, kupujeme si krásné věci, chodíme do práce a snažíme se vydělávat co nejvíce peněz. Vyměňujeme svůj čas za peníze, protože za peníze si můžeme koupit všechno to, co nás zdánlivě šťastnými dělá.

Celé se to jeví jako naprosto jednoduchý a srozumitelný model.

Tak proč i přesto, že v dnešní době mají lidé více pohodlí a svobody, než kdy dříve, dožívají se mnohem vyššího věku a mohou se vdávat a ženit z lásky, se tolik lidí necítí šťastně?

Možná na to jdeme přece jen nějak špatně.

Jak jinak těch příjemných pocitů dosáhnout? Skutečně a trvale? O tom si popovídáme v dalším článku.

Ale nejdříve vás musím varovat před nebezpečnou chybou, kterou spousta lidí dělá.

Cesta za štěstím

Dnešní společnost je silně zaměřená na cíle, a ne na proces.

Také štěstí vnímáme jako cílový bod na vrcholku hory, ke kterému se musíme dopracovat. Představujeme si, že jakmile se na pomyslném vrcholku ocitneme, zůstaneme na něm do konce života, aniž bychom pro to museli ještě kdy něco udělat.

Tahle představa je však mylná. Štěstí není cílový bod.

Není to něco, co jednou získáš a máš to napořád.

Je to stejné jako usilovat o hezkou postavu. Je potřeba zdravě jíst, a chodit pravidelně cvičit. A je potřeba to tak dělat pořád, jinak se ta hezká postava po čase ztratí. Bohužel nefunguje, že jakmile sníš 1 tunu zdravého jídla a odcvičíš 1000 hodin, už budeš mít hezkou figuru napořád.

Se štěstím je to stejné. Čím více budeš cvičit a praktikovat to, aby ses cítil příjemně, tím častěji se budeš příjemně cítit. Tím více dní prožiješ jako šťastný člověk!

Proto si pamatuj, štěstí je celoživotní cesta, ne bod, kterého chceš dosáhnout.

Perfektní okamžik

Spousta lidí také čeká, že se začnou cítit šťastní, jakmile dosáhnout tzv. „perfektního okamžiku„. To je chvíle, kdy je v jejich životě konečně všechno jak má být.

A to je přesně důvod, proč řada lidí nebude nikdy šťastná. Stráví desetiletí tím, že čekají na perfektní okamžik, kdy se v jejich životě začne všechno dařit podle jejich představ. A myslí si, že jakmile dosáhnou tohoto okamžiku, už zůstane všechno perfektní až do konce jejich života.

Takhle to ale bohužel nefunguje. Život bývá málokdy bezchybný.

A tak lidé pročekají celý život, až …. budou mít maturitu nebo hotovou vysokou, až budou mít dobrou práci, až si najdou partnera, až bude po svatbě, až dostanou hypotéku, až se podaří otěhotnět, až konečně porodí a děti půjdou do školy, až děti odrostou a vypadnou z baráku, až půjdou do důchodu, až … až … až …

Lidé pročekají celý život, namísto aby ho skutečně žili. Zapomněli, že štěstí je cesta (životem) a ne perfektní okamžik.

Nemusíš být na vrcholku hory, aby sis užil výhled. Místo toho si zkus vychutnat každý krok, každý nádech a okamžik. Je to jen otázka rozhodnutí.

Můžeš se ROZHODNOUT, že budeš šťastný právě TEĎ.

Kde hledat štěstí?

Jak je možné užívat si každý den? Kde najdeme zdroj svých příjemných pocitů, alias štěstí?

Intuitivně ho hledáme v jídle, zábavě, honění se za výdělkem, nákupech, sexu a tak dále. Jak ale vidíme, většina lidí přesto není šťastná a tyto taktiky tak zřejmě nezabírají.

Je potřeba vymyslet lepší taktiku, jak dobrých pocitů dosáhnout.

Zajímá tě, jaké jsou ty správné taktiky? Jak člověk dosahuje štěstí, které je skutečné a trvalé? Tak to si rozhodně přečti další článek. 🙂