Jak se zbavit starostí a přestat se strachovat

Starosti. Každý je občas máme. Pokud jich však máme až příliš, přestáváme si užívat života. Nedokážeme vnímat to pozitivní kolem nás a máme pocit, že nás život tak trochu drtí. Starosti navíc mají negativní vliv nejen na naší psychickou pohodu, ale také na naše fyzické zdraví. A proto se nabízí otázka, jak se svých starostí zbavit?

To, že nám starosti a stres zásadně škodí, víme všichni. Mohou nám přivodit problémy se spánkem, srdeční problémy, vysoký krevní tlak, revmatismus nebo žaludeční problémy. Také oslabují imunitu, zhoršují stav naší pleti, zubů a vlasů, ty pak mohou nadměrně vypadávat, nebo šedivět. No řekněte, stojí to za to? 🙂


Lidé obvykle dělají jednu ze dvou základních chyb:

  • trápíme se tím, co bylo v minulosti
  • strachujeme se, co přinese budoucnost

Minulost však již změnit nejde. A budoucnost vás velice pravděpodobně vždycky nakonec překvapí. Nemá tedy smysl se příliš minulostí nebo budoucností zabývat. Ten pravý život se odehrává právě teď v přítomnosti, a tady ho také musíte žít.

Skvělým nástrojem, jak trénovat svou schopnost být v přítomnosti je Mindfulness. Lidé, kteří žijí v přítomnosti, jsou nejen klidnější a vyrovnanější, ale také šťastnější a spokojenější.

Techniky a způsoby, jak se zbavit starostí

Existuje celá řada technik a nástrojů, jak se starostí zbavit.

Co nejhoršího se může stát?

Mojí oblíbenou technikou na boj se starostmi je otázka: „Co nejhoršího se může stát?“ Pomocí následujících otázek může člověk často zjistit, že se vlastně není tolik čeho bát:

  • Jedná se o problém, který mohu vyřešit?
  • Je to, čeho se obávám, pravděpodobné nebo nepravděpodobné?
  • Co nejhoršího se může stát?

Velice často zjistím, že následky toho nejkatastrofičtějšího scénáře jsou vlastně docela v pohodě. A není proto důvod se zbytečně strachovat a bát. Pokud si uvědomíte, co je to nejhorší, co se může stát, a smíříte se s touto variantou, přestanete mít důvod se toho bát.

Jestli navíc máte čas, můžete se také dodatečně na tuto nejhorší možnou variantu připravit, pokud by nastala. Pokud dopředu zmírníte následky nejhorší možné varianty, můžete se uvolnit a přestat si s tím dělat starosti.

Tak například, pokud se bojíte, že přijdete o práci, to nejhorší, co se může stát je, že nějakou chvíli potrvá, než najdete novou. Nebudete v tu chvíli vydělávat žádné peníze a možná nebudete mít na nájem.

Zmírnit dopad té nejhorší varianty můžete tím, že si něco našetříte do zásoby, domluvíte se s rodiči, že vám u sebe doma nechají „záchranný“ pokoj, nebo si vyhlídnete levnější bydlení. A teď už jste připravení na nejhorší, kdyby náhodou. 🙂

Odložte starosti na později

Starosti nás obvykle přepadávají v průběhu celého dne. Vkradou se do naší mysli a ukradnou si naši pozornost. To si ale nesmíte nechat líbit! Správně byste měli vy řídit své myšlenky, a ne ony vás.

Proto, pokud si všimnete, že vás opět napadly nějaké starosti, řekněte si, že na ně teď myslet nebudete, a odložte tyto myšlenky na později.

Stanovte si v průběhu dne půl hodinu, kdy se svým starostem budete věnovat, pokud chcete. Během toho se můžete nad svými starostmi konstruktivně zamyslet, a třeba i zjistíte, že se není čím trápit.

Pokud máte strach, že byste do večera na svou myšlenku zapomněli, napište si ji na papír. Vždy, když si něco napíšete na papír, už to nemusíte držet v hlavě. Svou hlavu si tak můžete „vyčistit“ od všeho, co vás právě trápí a vrátíte se k tomu později.

Zpočátku se může stát že se vám tato myšlenka bude do mysli stále vracet. Mějte se sebou trpělivost a vždy si řekněte, že na to budete myslet později. Čím více to budete praktikovat, tím lépe vám půjde své myšlenky korigovat.

Nenechte však starosti, aby vás v průběhu dne přepadávaly a kradly si vaši pozornost, kdy je napadne.

Sdílená starost, poloviční starost

Když se se svými starostmi svěříme někomu, komu důvěřujeme, a kdo nám dokáže dobře poradit, vždy se nám uleví.

O svých starostech si proto promluvte, a poproste druhého o jeho radu nebo perspektivu. Možná zjistíte, že se trápíte něčím, co za všechny ty starosti vlastně ani nestojí.

Snažte se problém vyjádřit co nejstručněji, se záměrem ho vyřešit. Vyvarujte se tomu, abyste se litovali, tím se do problému jen více ponoříte, namísto, abyste se starostí zbavili. Pokuste se také nebýt příliš negativní, ať to nakonec nedopadne tak, že zkazíte náladu nejen sobě, ale také svému posluchači.

Činnosti, které uklidňují

Je dokázáno, že lidé, kteří tráví nadmíru času v uzavřených prostorech nebo u obrazovek počítačů či mobilů, trpí více úzkostmistarostmi.

Proto si najděte také nějaký čas, abyste tyto efekty na vaší psychiku kompenzovali. Obecně jsou prospěšné tyto činnosti:

  • procházka či pobyt na čerstvém vzduchu
  • setkání se skupinou pozitivních přátel
  • manuální práce
  • sportovní aktivita, která je vám příjemná a baví vás
  • meditace či dechová cvičení

Po všech těchto činnostech se vždy cítíme doplnění pozitivní náladou a čerstvou energií, proto si na ně pravidelně najděte čas.

Za každou starost jedna radost

Občas zkrátka nějaká ta starost přijde, jen málo z nás je natolik osvícených, aby žádné starosti neměli a nevnímali. 🙂 Stejně tak jsou ale součástí našeho života menší a větší radosti.

A tak si pokaždé, když vás čeká nějaká starost, najděte také tu druhou stranu mince. Najděte si v tom něco hezkého. Musíte jít na úřad a strávíte tam dlouhý čas čekáním? A co si koupit v automatu horkou čokoládu či kávu? Nebo si s sebou vzít zábavnou knížku na čtení?

V práci za sebou máte stresující den, jeden úkol za druhým a celý den jste se nezastavili? Dejte si doma horkou vanu, zapalte si svíčky a pusťte si své oblíbené písničky. Objednejte pizzu a koukněte se na nějaký obzvlášť vtipný film. Nebo se cestou z práce zastavte za kamarádkou na pokec. A co takhle večer strávený v sauně?

Zkrátka, nenechte se svými starosti otrávit, a najděte si způsob, jak se znovu dostat do pohody a dobré nálady.

Jak své starosti vyřešit

Některé naše starosti jsou naprosto zbytečné. V mnoha případech se vůbec nestanou, a nebo to nakonec není tak hrozné, jak jsme se celou dobu báli.

Ve svém životě jsem prošel strašnými věcmi, z nichž některé se skutečně staly.

Mark Twain

Pokud se však některých svých starostí nedokážete zbavit běžným způsobem, a i nadále vás trápí, je důležité, abyste tyto své starosti nepotlačovali. Tím, že něco pohřbíte hluboko do sebe, se to nevyřeší, ba naopak.

Tyto starosti jsou způsobené nějakou silnější negativní myšlenkou, nebo negativními myšlenkami. A dokud nenajdete způsob, jak se s těmito negativními myšlenkami smířitpřijmout je, bude vám to starosti dělat dál.

Někdy tak může být nejlepším řešením vyřešit si své starosti v rámci jedné terapie se zkušeným průvodcem, který vám pomůže tyto negativní myšlenky odhalit a oprostit se od nich.

Jak zlikvidovat starosti dříve, než starosti zlikvidují vás

Následujících šest rad pochází z knihy známého autora Dala Carnegieho s názvem Jak se zbavit starostí a začít žít. První vydání knihy je už přes sto let staré, i přesto má v sobě však mnoho moudrosti, a to nejen ohledně toho, jak se svých starostí zbavit.

1. Pořád se něčím zaměstnávejte. Činorodost je skvělý lék proti nervovému zhroucení. Namísto na starosti se začnete soustředit na danou činnost a na starosti postupně zapomenete. Od starostí nepomůže mechanická práce, jako třeba úklid, na kterou není potřeba se soustředit, protože pak tělo sice vykonává práci, ale mozek stále přemýšlí nad problémy.

2. Nenechte se rozčilovat drobnostmi, které byste měli zavrhnout a zapomenout na ně. Pamatujte, že život je příliš krátký na to, aby byl ještě malý. Vykašlete se na malichernosti.

3. Starostí se zbavujte pomocí zákona pravděpodobnosti. Zeptejte se sami sebe- jaká je šance, že se tohle vůbec může stát? Zavzpomínejte na minulost, jaká je šance, že to, co mi dělá starost, se vůbec někdy stane?

4. Smiřte se s nevyhnutelným a zkuste i z takové situace něco vytěžit. Jestliže víte, že není ve vašich silách situaci zvrátit nebo změnit, řekněte si: Je to tak a nemůže to být jinak. Zkrátka situaci přijměte.

5. Kdykoliv jsme v pokušení vyhazovat vlastní život oknem, zeptejte se sami sebe: Na kolik mi skutečně záleží na věci, kvůli které si teď dělám starosti? Ve kterém okamžiku bych měl vydat na tuhle starost „stop-příkaz“ a pustit ji z hlavy? Nezaplatil jsem za tohle už víc, než zač mi to stojí? Vydejte na své starosti stop příkaz. Rozhodněte se, za kolik úzkosti vám daná věc stojí a odmítněte jí věnovat více.

6. Když si začnete dělat starosti s věcmi, které se již staly, je to, jako byste se snažili řezat piliny.

Shrnutí: Techniky, jak se zbavit starostí

  1. Zeptejte se sami sebe, co nejhoršího se může stát
  2. Odložte své starosti na později
  3. Podělte se o své starosti s někým dalším
  4. Věnujte se činnostem, které vás uvolní nebo nabijí energií
  5. Dělejte si pravidelně drobné radosti