Asi každého z nás zajímá, jak žít šťastný život. Někdy se to štěstí ale může jevit jako jedna velká záhada. I když se o něj tolik snažíme, ono stále nepřichází. Ve skutečnosti však být šťastný není o ničem jiném, než o dodržování 10 zásad. Které to jsou?
Některé z těchto zásad již možná znáte, nebo jste o nich alespoň slyšeli. I přesto si troufám tvrdit, že jen málo z nás se těchto zásad skutečně drží. A to je také důvod, proč tak málo lidí dokáže být v životě dlouhodobě šťastných.
Jakmile však tyto zásady pochopíte a začnete ve svém životě praktikovat, váš život se může změnit téměř ze dne na den. Naučit se tyto zásady používat skutečně dokonale je proces plný učení a zlepšování se, ale první výsledky začnete pociťovat velice rychle.
Jdeme na to? 🙂
Lidé mají pocit, že dokud nemají určité věci, nebo určité lidi ve svém životě, tak nemohou být šťastní. To je ale pouze iluze.
V tomto článku si můžete přečíst, proč naše štěstí závisí pouze a pouze na nás. A že se pro to, být šťastní, můžete rozhodnout už teď.
Bez ohledu na to, že ve svém životě ještě nemáte všechno vyřešené a podle svých představ. Bez ohledu na to, že vás třeba štve vaše práce nebo váš partner. Přesto se už teď můžete rozhodnout být šťastní.
A právě toto rozhodnutí je prvním krokem ke šťastnému životu.
Zásada číslo jedna: už teď se rozhodněte být šťastní.
Teď se možná sami sebe ptáte, co je to záměr? Je to naše vnitřní rozhodnutí, nastavení či úmysl.
Záměr funguje jako náš vnitřní kompas, vede nás tam, kam se chceme dostat.
Většina lidí si žádné záměry bohužel nedává, alespoň ne vědomě. I přesto však nějaký vnitřní záměr vždycky máme, jen si ho málo kdy uvědomujeme. A proto také často končíme v životě někde, kde vůbec nechceme být.
Představte si, že si dáte záměr „jsem šťastný a mám krásný život„. Jak by pak váš život asi vypadal? Jak byste se rozhodovali a jak byste si nastavili své priority, pokud by tohle bylo vaší vizí a vnitřním nastavením?
Pokud si však v životě žádný záměr neurčíte, náš záměr se v podvědomí vytvoří sám. Podle našich přesvědčení o životě a o nás samých.
Můžete tak skončit se záměr který zní třeba takto: „budu to nějak zkoušet a uvidím„, nebo „život je těžký ale nějak to musím vydržet„, a nebo „nemám v životě štěstí a pořád musím řešit nějaké problémy„.
Jak myslíte, že váš život bude probíhat, když vás povede vnitřní kompas s takovým zněním? Budete šťastní, naplnění a spokojení?
Zásada číslo dva: dejte si do života dobrý záměr. Nastavte si svůj vnitřní kompas směrem, kterém skutečně chcete kráčet.
Na první pohled je to dost okatá zásada. Na druhou stranu, kolik z nás ji skutečně dodržuje?
V práci většinou trávíme osm hodin denně, to je téměř třetina našeho života (mimo dětství a důchod). Pokud vás vaše práce nebaví, v podstatě tak vyměňujete třetinu svého života pouze za peníze. Ne, že by peníze nebyly potřeba, ale ten čas vám už nikdo nevrátí.
Najděte tedy způsob, jak si svou současnou práci užívat. Nejde jen o práci samotnou, ale také o skvělé kolegy, příjemné pracovní prostředí a celkově o to, cítit se v práci dobře.
Pokud víte, že vás vaše současná práce nikdy uspokojovat nebude, asi bude lepší práci změnit. Najděte si práci, která vás bude skutečně bavit, či kterou budete dokonce milovat.
Další možný přístup je najít způsob, jak osekat čas trávený prací na minimum, samozřejmě za co největší možný výdělek. To vám pak umožní žít takový životní styl, po jakém opravdu toužíte. Velice zajímavý návod, jak toto uskutečnit najdete v bestselleru Čtyřhodinový pracovní týden od Timothyho Ferrisse.
Nicméně, ideální práce, nalezení svého poslání a spokojenost v pracovní oblasti života je poměrně komplexní téma. Proto, pokud máte pocit, že v této oblasti potřebujete svůj život vylepšit, navštivte na tomto blogu sekci Poslání a Práce snů.
Zásada číslo tři: dělej práci, kterou miluješ, a která tě baví.
Další důležitou zásadou pro to, jak žít šťastný život, je dodržovat ve svém životě harmonii. Náš život se totiž skládá z celé řady aspektů, a většinou máme tendenci některé z nich zanedbávat.
To pak vede k tomu, že se cítíme přetížení, nebo naopak znudění, frustrovaní a nešťastní.
Co všechno je součástí našeho života?
O každou tuto oblast je potřeba pečovat. Proto je důležité, abyste si v každé fázi vašeho života uvědomili, jaké jsou právě teď vaše priority. A kolik energie a pozornosti chcete každé z této oblasti věnovat.
Bod rovnováhy, kdy každé oblasti věnujeme přesně tolik, kolik chceme, je pro každého z nás jedinečný. Neexistuje žádný model toho, jak bychom to „měli mít v životě správně nastavené a uspořádané“. Na to si každý z nás musí přijít sám.
Zásada číslo čtyři: Najděte svůj bod rovnováhy v této fázi života a tuto harmonii dále ve svém životě udržujte.
Jen málo lidí se ve svých životech dlouhodobě motivuje a plní si své sny. I přesto, že většina lidí touží ve svém životě po změně, často se po krátkodobém odhodlání opět vracíme do starých kolejí.
Čím to? Jistě to není tím, že bychom my lidé nedokázali dosáhnout úžasných věcí. Naopak, je prokázáno, že lidé, kteří si dávají nějaké cíle, jich také velice často dosáhnou.
Je však potřeba se naučit, jak se správně motivovat. A pochopit, že i na motivaci a svých snech je potřeba ustavičně pracovat.
Na jednu stranu se to tedy zdá jako velká dřina. A možná i občas je. Ale na druhou stranu byste si ten proces, i když možná občas trochu náročný, měli užívat.
Vždyť přece směřujete za svými sny! Za tím, po čem toužíte, a co ve vás vyvolává pocit naplnění a povznáší vás až k oblakům!
Být schopný si v životě splnit své sny, o tom v tomto životě především jde. K životu patří i povinnosti a práce, ale dosahování vlastních snů je to, proč jste na tento svět přišli.
Zásada číslo pět: nikdy se nepřestávejte motivovat a plňte si své sny!
Tuhle zásadu jste již zcela určitě slyšeli, a ne jednou. I přesto jí jen málo lidí opravdu dodržuje.
Tělo je pro šťastný život absolutní základ. A lidé to ví. Vždyť si i při každé příležitosti přejeme s rodinou a přáteli hodně zdraví. Všichni si totiž uvědomujeme, že kvalita a spokojenost v životě je na zdraví značně závislá.
To, co jíme, zásadně ovlivňuje naše tělo. Nejenom jeho tvar a váhu, ale také jeho kondici a nebo naši náladu. Znamená to, že si nikdy nemůžete dát vepřovou se šesti? Nebo smaženého kapra s bramborovým salátem na Vánoce? A co mísu vánočního cukroví nebo narozeninový dort?
Nemá smysl si naše oblíbená jídla úplně odpírat. Ale mějte na paměti, že je potřeba všeho s mírou. Osobně miluju jídlo, takže nemám chuť vás po této stránce moralizovat. 🙂
Jenže pokud se nebudete ve vlastním těle cítit dobře, jak si chcete život užívat? To zkrátka nejde.
Znamená to, že musíte vypadat jako top-model/top-modelka?Ani zdaleka! Pár kilo navíc ničemu nevadí. To opravdu důležité je, abyste se ve svém těle cítili dobře, měli ho rádi, a hlavně, aby bylo zdravé a v dobré kondici.
Pokuste se co nejvíce konzumovat čerstvé potraviny, takové, které pro nás vytvořila příroda. Ta dobře ví co dělá, a dodává do našeho jídla spoustu výživných látek a vitamínů. V chemicky zpracovaných potravinách těch dobrých látek příliš nenajdete.
Nezapomeňte do toho také zapojit nějaký pravidelný pohyb. Takový, který vás baví a dělá vám radost. Nenuťte se do něčeho, co je vám proti srsti. Každý jsme originál a preferujeme jiný sport. Tak si najděte ten svůj a tomu se pravidelně věnujte.
Zásada číslo šest: starejte se o své zdraví a tělo, máte jen jedno, a je základem pro šťastný život.
Největší příčina toho, proč nejsme ve svých životech šťastní je, že nás ovládají naše pocity. Když nemáte pod kontrolou, jestli se cítíte dobře nebo špatně, šťastní, nebo naopak smutní a naštvaní, nemáte své štěstí pod kontrolou.
Proto tím největším krokem ke štěstí je naučit se převzít odpovědnost za svoje pocity.
Jakmile si uvědomíte, že štěstí je pouze stav vaší mysli, máte napůl vyhráno. Potom už víte, že štěstí dosáhnete tak, že budete pracovat na svých myšlenkách a na své psychické pohodě.
Je to mnohem účinnější způsob, než hledat štěstí ve věcech a lidech okolo sebe. Ti mohou být součástí našeho štěstí, ale nikdy ne jeho zdrojem.
Jak pracovat na své psychické pohodě? Skvělým nástrojem jsou meditace, ale také třeba procházky, nebo jakákoliv činnost, která vám pomůže zklidnit vaši mysl.
Je také potřeba postupně odstraňovat svoje negativní programy, které nám narušují naše životy a způsobují nepříjemné pocity.
Jakmile se vám však podaří se vypořádat „s tím nejhorším“, a konečně se od svých negativních programů osvobodíte, poznáte úplně nový život. A pak už si svou psychickou pohodu budete jen udržovat a žít život plný hezkých pocitů. Zkrátka budete šťastní. 🙂
Většina z nás si uvědomuje, že máme tělo a měli bychom se o ně starat. Už o něco méně lidí si uvědomuje, že máme také mysl, o kterou je potřeba se starat. A jen malá část lidí se také stará o naší třetí důležitou součást, a tou je naše duše.
Dokud člověk bude zanedbávat jednu z těchto tří částí, tělo, mysl nebo duši, nikdy se nebude v životě cítit zcela šťastný.
Opět se vracíme k myšlence, že v životě je potřeba udržovat harmonii a rovnováhu. A stejně tak je potřeba mít v harmonii i tyto tři aspekty života.
Podle Wikipedie je duše něco jako „nehmotná substance živé bytosti“ a je to zdroj naší jedinečné osobní identity. Já osobně bych to definovala spíše tak, že „duše“ jsme vlastně my. Naše duše „bydlí“ v těle a mysl je náš nástroj, který můžeme využívat.
Každopádně, ať už je naše „já“ umístěno v tom těle kdekoliv, pravdou je, že i naše „já“ se potřebuje rozvíjet a pracovat na sobě.
Když budete sledovat přírodu, uvědomíte si, že jediným pravidlem v přírodě je, že se vše neustále vyvíjí a mění. Ani člověku tedy nedělá dobře, když dlouhodobě setrvává na jednom místě, nijak na sobě nepracuje, stagnuje a nevyvíjí se.
Pokud nebudeme pracovat sami na sobě, nezmění se ani náš život. Pokud budeme stále stejní a budeme přemýšlet v těch stejných vzorcích, náš život se nemůže nikdy zlepšit.
Proto osmou zásadou je: věnujte se osobnímu rozvoji. Alespoň občas. A nikdy na sobě nepřestávejte pracovat.
Často se prodíráme životem, honíme se za svými sny a zapomínáme na tu nejzásadnější věc.
Cesta je cíl.
Už v prvním bodě jsem zmiňovala, že lidé stále na něco čekají, aby mohli být konečně šťastní. Život ale není o tom, že už máte konečně všechno hotové, splněné podle svých představ, a pak si to konečně užíváte.
Život je o každém dni, který prožijeme. O každém dobrém hrnku kávy, který vypijeme, o každé dobré knížce, kterou přečteme. Taky o každé puse, objetí a vlídném slovu, které za život obdržíme. O všech těch dnech, týdnech a rocích a o tom, jak je strávíme.
Nemrhejte svůj život a užívejte si každou maličkost, každý jednotlivý den. Někdy se nám daří a někdy méně, přijdou i smutné a naštvané dny, ale ty si užívejte také. Všechno je to součást života.
Také pamatujte na to, že na štěstí, motivaci i osobním rozvoji je potřeba pracovat celoživotně. Nemyslete si, že jakmile to jednou máte, budete to mít napořád. Je potřeba se v tom nastavení dennodenně udržovat.
Stejně jako musíte několikrát týdně chodit do posilovny, a jíst zdravě, pokud si chcete udržet skvělou postavu, musíte dodržovat těchto deset zásad, jak žít šťastný život, pokud chcete být šťastní.
Zásada číslo devět: pamatujte, že cesta je cíl. Užívejte si každý krok na své pouti. A nepřestávejte na sobě ani svém štěstí nikdy pracovat.
Poslední zásadou, jak žít šťastný život, je, abyste každý den ocenili něco, čeho si na svém životě vážíte.
Může to být něco malého nebo i velkého, cokoliv, za co pociťujete ve svém životě vděčnost. Vděčnost, stejně jako láska, je totiž krásná a vysoká energie, kterou do svého života přitahujete další krásné věci.
Navíc, když pociťujeme vděčnost, soustředíme se ve svém životě na to, co už máme, namísto na to, co už nemáme. A to v nás vyvolává dobré pocity. Také nám to pomáhá se soustředit na ty podstatné věci, a ne se zabývat malichernostmi, jak mají lidé někdy ve zvyku.
Pokud chcete, můžete si založit malý notýsek nebo deník, do kterého si budete každý den psát, za co jste v tento den vděční. Až vám bude zase v životě hůř, pročtěte si svoje slova, a zaručeně vám to zvedne náladu.
Zásada číslo deset: buďte každý den vděční za tento krásný dar života a vše, co vás v něm potkalo.