Pět jazyků lásky a jak s nimi zlepšit vztah

V minulém článku jsme se podívali na ty nejčastější problémy ve vztazích, a na to, jak je řešit. Patří mezi ně mimo jiné i to, že se ze vztahů začne často po nějaké době vytrácet láska. A právě s tím vám může pomoct pět jazyků lásky.

Mnohdy to vypadá, že lásku do vztahu už nejde navrátit zpět, ale opak je pravdou. Tento článek vám poradí, jak svůj vztah zlepšit, a jak se s partnerem naučit dávat si navzájem lásku tak, aby váš vztah kvetl.

Pět jazyků lásky

V roce 1992 vydal americký autor a pastor Gary Chapman knihu, která změnila život nejedné dvojici. Kniha pod názvem Pět jazyků lásky učí páry, jak zažívat ve svém vztahu naplnění a porozumění.

A není to ani nijak složité. To nejdůležitější je pochopit, jakým jazykem lásky komunikujete vy i váš partner, a začít si lásku v tomto jazyce projevovat.

Úžasné na tom je, že pět jazyků lásky se netýká jen vašeho partnera či partnerky, ale také rodičů, dětí a přátel. Pokud se naučíte pět jazyků lásky používat, můžete tak zlepšit nejen váš partnerský vztah, ale všechny vztahy ve vašem životě.

Jakých pět jazyků lásky tedy rozlišujeme?


1. Slova podpory a ujištění

Lidé hovořící tímto jazykem lásky potřebují především slyšet, jak moc vám na nich záleží. Nejvíce je potěší jakékoliv slovní vyjádření vaší náklonnosti, lásky a přízně. Jsou obzvláště potěšeni, pokud jim složíte kompliment, nebo je slovně povzbudíte.

Co například říkat lidem, kteří hovoří tímto jazykem lásky:

 • Ty šaty ti ohromně sluší.
 • Nikdo neumí tak dobrou svíčkovou jako ty.
 • Děkuji, že jsi umyl nádobí.
 • Vážím si toho, co pro mě děláš.
 • Jsi skvělý otec a děti tě milují.
 • Miluji tě.
 • Jsem s tebou velice šťastný.
 • Jsi pro mě důležitá.
 • Stýská se mi po tobě, těším se na tebe.
 • Jsem na tebe hrdá.
 • Líbíš se mi takový, jaký jsi.
 • a spousta dalších

Někdo není zvyklý svou lásku dávat najevo slovně, takže to pro něj bude vyžadovat určitý cvik. Partnerovi, který komunikuje tímto jazykem lásky je však důležité říkat co cítíte, a ujišťovat ho o svých citech.

Pokud ho naopak budete shazovat, nebudete s ním mluvit, slovně ho oceňovat, vyznávat mu lásku, nebo s ním budete mluvit zlostným tónem, bude mít pocit, že ho rádi nemáte.

Důležité také je, abyste to, co říkáte, mysleli vážně, a neříkali jen prázdné lichotky. Zkuste se tedy zamyslet, co je pro vašeho partnera v životě důležité a v této oblasti ho slovně podpořte, dodejte mu odvahy, či ho pochvalte.

Časem se naučíte tímto způsobem komunikovat zcela bez zábran a dáte tak vašemu partnerovi to, co ve vztahu nejvíce potřebuje.

Jak poznáte, že partnerovi nedáváte dostatek lásky v tomto jazyce? Je to jednoduché, váš partner se vás může často ptát na otázky jako: Máš mě rád? Udělala jsem to správně? Jsi spokojený? Co si o tom myslíš? A bude se dožadovat vašeho názoru, slovního vyjádření lásky a pochvaly.

Více, než pro jiné lidi, pro něj bude také důležité, že ho oslovujete hezkými a milými přezdívkami, jako „miláčku, lásko, zlato“, a sám vás tak nejspíš bude oslovovat.

Pravděpodobně vám bude svou lásku vyjadřovat také slovně. Všichni máme totiž tendenci komunikovat svou lásku způsobem, kterým sami toužíme lásku dostávat.

2. Soustředěná pozornost

Lidé hovořící tímto jazykem lásky touží především po plné a maximálně soustředěné pozornosti.

Vyžadují především, aby s nimi partner trávil časvěnoval se jim. Nestačí jim s partnerem vedle sebe sedět na gauči a sledovat televizi. Partner mu musí svou pozornost opravdu věnovat. Dívat se mu do očí, když spolu hovoří, reagovat na to, co partner říká.

Dítě, které touží po tomto jazyku lásky bude chtít, abyste si s ním hráli, dívali se na něho, a přitom nedělali nic jiného. Jakmile budete při hraní s dítětem telefonovat, nebo hovořit s jiným dospělým, už dítě nedostává vyjádření lásky, který potřebuje.

Tito lidé tedy potřebují vidět, že si na ně uděláte čas, jste k nim pozorní, posloucháte je, co říkají a díváte se jim do očí. Vůbec nejšťastnější jsou, když vidí, že jste ochotní se pro ně něčeho vzdát a že jsou pro vás to nejdůležitější. Musí mít alespoň občas pocit, že chcete být jen s nimi.

Bez lásky se naopak cítí, pokud si na ně neuděláte čas, nedokážete jim věnovat svou plnou pozornost nebo když vás nezajímá jejich názor. A to vám také budou v hádkách vyčítat.

Pokud váš partner hovoří tímto jazykem lásky, udělejte si na něj každý den alespoň půl hodiny času, věnujte mu svou plnou, opakuji plnou pozornost.

Zeptejte se ho, jaký měl den a poslouchejte každé jeho slovo. Dívejte se mu do očí. V žádném případě se nenechte rušit telefonem ani neodbíhejte v průběhu rozhovoru za jinými aktivitami.

Také si s partnerem najděte společnou aktivitu, která vás oba baví, a občas prožijte nějaký čas jen sami ve dvou. A svému partnerovi věnujte při této aktivitě pozornost.

3. Dárky a drobné pozornosti

Tito lidé vnímají lásku prostřednictvím hmotných předmětů, protože tak mají pocit, že na ně myslíte.

To nejlepší, co pro své partnery hovořící tímto jazykem, můžete udělat, je donést jim několikrát do týdne malou drobnost. Může to být čokoláda, květina, nebo pizza, oblíbené pití, káva, nebo krabička čajů, drobné psací nebo kancelářské potřeby, knížka či cokoliv jiného.

Můžete darovat cokoliv koupeného, nalezeného nebo vyrobeného, co vašeho partnera potěší. Nezáleží na velikosti ani hodnotě daru, ale pouze na tom, že jim něco donesete. Pro tyto lidi dárek znamená: podívej, vzpomněl jsem si na tebe.

Vhodným dárkem dáváte svému partnerovi najevo, že na něj myslíte, víte, co se mu líbí, že jste byl ochotný si udělat čas na přípravu a výběr dárku. Zároveň tím ukazujete, že si všímáte potřeb, tužeb a snů svého partnera, pokud mu dáte něco, co už delší dobu chtěl.

Partner hovořící jazykem dárků naopak necítí dostatek lásky, když už jste ho delší dobu ničím neobdarovali, když jim dáváte nevhodné dárky, když obdarováváte jiné více, než je, nebo investujete do jiných věcí více, než do nich.

Možná se vám zdá zbytečné za dárky neustále utrácet, obzvláště, pokud jste spořivý typ. Bez toho bude ale emoční studna vašeho partnera zcela prázdná a váš vztah nakonec zůstane bez lásky. Ten, kdo lásku nedostává, nedokáže ji ani sám dávat.

Šetřením uspokojujete svoje vlastní emoční potřeby. Uvědomte si, nakolik je pro vás důležité uspokojovat také ty partnerovi.

4. Skutky služby a činů

Ti, kteří hovoří tímto jazykem lásky vnímají lásku skrze to, co jste pro ně ochotní udělat. Pokud něco uděláte jen kvůli svému partnerovi, cítí se milován.

Může to být cokoliv, na čem si váš partner zakládá. Když mu uvaříte jídlo, umyjete nádobí, vyluxujete, umyjete mu auto, posekáte trávník, postaráte se o dítě, vyvenčíte psa a cokoliv dalšího.

Tím, že pro partnera něco uděláte, ukazujete, že jste ochotní si pro něho vyčlenit určitý čas, energiiúsilí. Jste ochotni se kvůli němu přemoci a něco pro něj udělat.

Člověk hovořící tímto jazykem lásky potřebuje cítit vaši pomoc a podporu. Chce cítit, že jste pro něj ochotní obětovat svoje pohodlí a něco udělat. Potřebuje cítit, že na starosti a problémy není sám a nejvíce ze všeho ocení, pokud se dokážete postarat o praktické záležitosti.

Lidé tohoto jazyku lásky se cítí nemilováni, pokud se nestaráte o to, co říkají, že potřebují, nebo když jim nejste ochotni pomoci. Nemají rádi, když jsou jediní, kdo se stará o praktické záležitosti života a jejich partner si „létá ve hvězdách“.

Tito lidé mají často tendenci kritizovat svoje protějšky za to, že něco neudělali. Tím dávají zcela jednoznačně najevo svůj primární jazyk lásky.

Pokud jste člověkem, který hovoří tímto jazykem lásky, naučte se se svým partnerem komunikovat vyslovením přání, namísto kritikou. Pokud ho budete kritizovat pokaždé, když neudělá něco, co byste si vy přáli, postupně ho odradíte a znechutíte.

Namísto toho se naučte vyjadřovat své přání, že byste rádi, aby něco udělal. Pokud to neudělá, komunikujte o tom s láskou a nikoliv s výčitkami.

5. Fyzický kontakt

Lidé hovořící tímto jazykem cítí lásku velice jednoduše, a to tak, že se jich dotýkáte. Nejde však jen o doteky se sexuálním kontextem.

Ocení především:

 • držení za ruce
 • polibky
 • hlazení
 • šimrání
 • masáže
 • objetí
 • ale patří sem také již zmíněný sex

Není však dotek jako dotek, každý člověk ocení doteky na jiných částech těla, a proto vnímejte reakce svého partnera. Zjistěte, jaké doteky na jakých částech těla preferuje.

Partner hovořící tímto jazykem se vás bude pravděpodobně sám snažit co nejvíce dotýkat, a to i na veřejnosti. Může mít rád rukou položenou na jeho noze během cestování v autě, letadle či ve vlaku. Může se rád držet za ruce při chůzi po ulici.

Pokud jste vůči takovým projevům na veřejnosti ostýchaví a budete svého partnera odstrkovat, může ho to zraňovat. Dále bude mít pocit, že ho nemáte rádi, pokud se ho celkově málo dotýkáte, líbáte ho jen při sexu, nebo odbýváte jeho touhu po tělesné blízkosti.

Jak poznat primární jazyk partnera

Možná jste po přečtení článku rozpoznali sebe nebo svého partnera u více jazyků lásky. To je více než pravděpodobné, protože každý z nás hovoří více jazyky lásky, a to v různé intenzitě, která se navíc ještě může v průběhu času proměňovat.

Každý člověk má však jeden jazyk jako primární, ten je pro něj ten nejdůležitější, a bude se u něho projevovat nejrůznějšími způsoby. Zodpovězte si tedy s partnerem následující otázky a rozpoznejte své primární jazyky lásky.

 1. Co váš partner dělá či nedělá, co vás nejvíce zraňuje?
 2. Co nejvíce po svém partnerovi vyžadujete?
 3. Jakým způsobem projevujete partnerovi nejvíce lásku vy?
 4. Co jste měli nejraději v době chození? V čem vám partner připadal jiní, než ostatní?

A nyní, jak odpovědím porozumět.

 1. To, co vás nejvíce zraňuje, ukazuje na zanedbávání vašeho primárního jazyku. Pokud vás nejvíce zraňuje, že partner v průběhu vašeho rozhovoru přebíhá pozorností na zvonící telefon, vaření nebo televizi, vaším primárním jazykem bude nejspíše pozornost.
 2. To, co po svém partnerovi nejvíce vyžadujete je jasný ukazatel vašeho primárního jazyku. Pokud po něm nejvíce vyžadujete hlazení večer u televize, bude vaším primárním jazykem nejspíše fyzický kontakt.
 3. Jakým způsobem projevujete lásku vy ukazuje opět na váš primární jazyk. Každý z nás většinou projevuje lásku jazykem, po kterém sám touží, a nikoliv jazykem, který potřebuje nás partner. Pokud pro partnera neustále vaříte, uklízíte, perete mu a považujete to za svůj největší projev lásky, pak jsou vaším primárním jazykem nejspíše skutky služby a činů.
 4. Obvykle se na začátku vztahů všichni hodně snažíme a dáváme lásku více způsoby, než jak ji projevujeme v pozdější fázi vztahu. Možná vám partner například dříve nosíval dárky a drobné maličkosti, ale nyní už to nedělá. Tehdy dokázal naplnit vaši emoční studnu láskou, protože hovořil vaším jazykem lásky- dárky a drobné pozornosti, a tím si také získal vaše srdce.

Jak zlepšit své vztahy

Nyní již znáte pět jazyků lásky. Víte tedy vše potřebné pro to, abyste zapracovali na svých vztazích a vrátili do nich lásku.

Někdy to může chvíli trvat, než emoční studnu svého partnera opět naplníme a probudí se v něm láska, obzvlášť, pokud jste oba dlouho strádali.

Pamatujte, že dávat lásku by měl člověk zcela dobrovolně a nezištně. Dávejte lásku, protože chcete, a nikoliv, protože očekáváte něco na oplátku.

Dejte mi vědět, zda po aplikování pěti jazyků lásky začaly vaše vztahy opět kvést. 🙂

Přeji všem krásný den,