Jak zvládat své emoce v 5 krocích

Denně prožíváme celou škálu emocí. Od těch příjemných, jako jsou radost a láska, až po ty hodně nepříjemné, jako je závist, hněv, strach nebo smutek. A právě o ty nepříjemné většina z nás příliš nestojí. Jak můžeme lépe zvládat své emoce?

Emoce jsou krásná věc, dávají našemu životu jiskru, energii a vášeň. Jsou zdrojem naší touhy, motivace a chuti žít. Někdy se ale stane, že přestaneme mít svoje emoce pod kontrolou a začneme být naopak jejich zajatci.

Naše pocity nás začnou válcovat a my nad nimi ztrácíme kontrolu. Chceme se radovat, ale místo toho se cítíme naštvaní, mrzutí, smutní nebo v depresi. Žárlíme, když žárlit nechceme a závidíme, když závidět nemáme.

V takovou chvíli je důležité sám sebe zarazit a dostat svoje emoce znovu pod kontrolu. Jak na to?


Pět kroků, jak zvládat své emoce

Naučit se, jak zvládat své emoce, je proces, které se skládá z několika kroků. O těch budeme hovořit za chvíli.

Mějte však na paměti, že tyto kroky je potřeba pravidelně trénovat. Podobně jako člověk musí chodit pravidelně do posilovny, když si chce vytrénovat silné a objemné svaly, je potřeba také trénovat svou schopnost zvládat sám sebe.

Z počátku se emoce budou vymykat kontrole, a ne vždy se vám podaří sám sebe a své pocity usměrnit. Čím více se v tom však budete trénovat, tím lépe vám to půjde.

Časem zjistíte, že je mnohem méně lidí a situací, kteří jsou schopní vás rozhodit. Naučíte se lépe zvládat sami sebe a váš život bude plynout více v poklidu a v lepší náladě.

Krok první: Převezměte zodpovědnost

Pokaždé, když se cítíte špatně, ať už jste naštvaní, smutní, nebo ve stresu, vaše pocity vznikly po nějaké vaší myšlence.

Je tedy jen na vás, abyste se z tohoto stavu aktivně dostali. Můžete čekat na nějaký vnější impulz, který vám opět zlepší náladu. To může ale trvat také několik hodin nebo dní, a není to příliš zodpovědné.

Uvědomte si, že jen vy máte zodpovědnost za to, jak se cítíte. A že jste schopní svoje pocity a emoce aktivně utvářet a pracovat s nimi.

Vykašlete se tedy na obviňování druhých lidí nebo situací, že ve vás vyvolali určité pocity, nebo vám způsobili špatnou náladu. A namísto toho se rozhodněte, že vaše nálada je jen ve vašich rukou.

Nemůžete změnit to, že chování ostatních není vždycky v pořádku. A ne vždycky můžete změnit to, že se k vám někdo zachová ošklivě, nespravedlivě nebo že dvě hodiny stojíte v zácpě. Co ale můžete změnit je to, jak na to vy zareagujete.

Nedovolte, aby chování ostatních zničilo váš vnitřní klid.

Dalai Lama

Krok druhý: Poznejte sami sebe

Dalším krokem, jak zvládat své emoce, je lépe poznat sám sebe. Každý z nás má nějaké vzorce chování, emoční spouštěče, či negativní myšlenky, které nás ovlivňují. Některé situace se nám opakují stále dokola, a my na ně stále stejně nevhodně reagujeme.

Ve chvíli, kdy si začnete tyto své vzorce uvědomovat, můžete se také začít učit s nimi pracovat. Teprve pak se můžete rozhodnout, co se chcete naučit ovládatměnit.

Důležité je, abyste si svoje pocity nevyčítali, ani je v sobě nepotlačovali či neskrývali. Naopak je potřeba je přijmout. Když na sobě budete pracovat, stále méně situací ve vás bude tyto nepříjemné pocity vyvolávat a váš život bude čím dál spokojenější.

Než se však do této fáze dostanete, je potřeba umět tyto pocity nějakým vhodným způsobem ukočírovat a vyjádřit, a ne se tvářit, že už jste „osvícení“ a tyto pocity nemáte. 🙂

Krok třetí: Učte se sebeovládání

Přichází třetí, doposud nejtěžší krok. Ve chvíli, kdy se vaše emoce vymykají kontrole, je potřeba je pod kontrolu opět dostat. Nebo alespoň umírnit jejich průběh a dopad.

Často emoce stejně rychle jako přišla, tak také tak rychle odchází. Velkou chybou je proto reagovat ve chvíli největšího emočního vypětí.

Je potřeba, abyste si vytvořili odstup, dali sami sobě čas na zpracování emoce, a teprve pak jednali či reagovali.

Zhluboka dýchejte

Jednoduchý a účinný nástroj je desetkrát se zhluboka nadechnout a vydechnout. A při každém další nádechu a výdechu myslet na to, jak daná emoce odchází z vašeho těla. Tato technika je obzvláště vhodná pro „rozdýchání“ vzteku nebo silné úzkosti.

Představte si něco uklidňujícího

Je jen otázkou myšlenek, jak se právě cítíme. Okolní situace nebo člověk ve vás vyvolali myšlenky, které ve vás způsobili nepříjemné pocity. Např. šéf na vás řval, vy jste si pomysleli, že si vás neváží a nemá vás rád, a tak se teď cítíte naštvanínedocenění.

Když zaměříte svou mysl na nějaké hezké myšlenky, vaše pocity se rychle promění. Můžete myslet na poslední skvělou dovolenou, svatbu, nebo jakýkoliv úžasný okamžik, který si ze svého života pamatujete. Můžete si také představovat, jak v této práci skončíte a začnete podnikat, a tak svému šéfovi vytřete zrak.

Je vlastně úplně jedno, na co budete myslet, jestli na minulost, budoucnost nebo něco úplně smyšleného. Důležité je, že svou pozornost přenesete na něco, co ve vás vyvolává příjemné pocity.

Můžete si také prohlídnout své oblíbené fotky nebo poslechnout pozitivní písničku. Zajít na kafe s kolegou, který vás vždy rozesměje. Způsobů, jak změnit svoji pozornost, existuje celá řada.

Teprve, až se uklidníte a začnete se cítit lépe, můžete se v mysli k situaci vrátit a začít přemýšlet nad tím, co konkrétně vás tak rozhodilo a jak můžete situaci příště zvládnout emočně lépe.

Vypište se z toho

Pokud vámi lomcuje vztek, nebo jiné silné emoce, a máte chuť to někomu pořádně vytmavit, může být tato technika právě pro vás.

Nejspíš si uvědomujete, že tím, že řeknete svůj názor, nebo dotyčného seřvete, jen všechno zhoršíte. Ale zkrátka si nemůžete pomoct, chcete do ze sebe dostat.

V tom případě si vezměte tužku a papír nebo si sedněte k počítači a všechno to napište. Piště tak dlouho, dokud máte stále co říct. Pište tak dlouho, dokud vás silné emoce neopustily. A pak dopis smažte nebo spalte. A nebo si ho alespoň nechte schovaný.

Vím, že máte ohromnou chuť ho dotyčnému dát přečíst. Ale nedělejte to. Dejte sami sobě tři dny na uklidněnou. Uvidíte, že pak budete ohromně rádi, že jste dopis nepředali.

Tuto techniku nedoporučuji používat příliš často, protože tím posilujete zákon přitažlivost, který pak bude pracovat ve váš neprospěch. Ale ve chvíli maximálního citového vypětí je to pořád mnohem lepší, než udělat něco, čeho pak budete dlouho litovat.

Pokud v nás nějaké situace nebo člověk vyvolávají takto silné emoční reakce, pak je jasné, že v nás spustil některý z našich negativních programů. Na těchto programech je potřeba pracovat a postupně se jich ve svém životě zbavovat, protože dokážou v našem životě vyvolat dost velké problémy.

Představte si, že jste svůj nejlepší přítel

Často dokážeme dát svým přátelům ty nejlepší rady, ale sami pak děláme hlouposti. Představte si tedy, že vaše nejlepší kamarádka/kamarád jsou ve vaší situaci, co byste jim poradili?

A nejen to. Jak byste se o ně postarali, čím byste je rozesmáli nebo rozveselili? Nadávali byste mu/jí, nebo byste ho/jí naopak povzbudili? Zachovejte se sami k sobě stejně, jako byste se zachovali k nim.

Nahlédněte na problém z delší perspektivy

Pravdou je, že často se ve svém životě necháme rozhodit maličkostmi. Řešíme malichernosti a necháváme si zkazit den věcmi, které za pár dní nebudou vůbec podstatné.

Ať už vás rozhodilo cokoliv, zeptejte se sami sebe:

  • Jak moc mě tato věc ovlivní za týden/měsíc/rok?
  • A jak velký dopad bude mít na můj život za pět/deset let?

Pokud zjistíte, že v perspektivě delší než jeden den či týden není tato věc vůbec důležitá, proč byste se kvůli tomu zbytečně trápili nebo rozčilovali?

Krok čtvrtý: Měňte své myšlení

Součástí toho, jak zvládat své emoce, je naučit se, jak vnímat situace s nadhledem a humorem.

Jak už jsem zmínila, veškeré naše emoce jsou výsledkem nějaké myšlenky. Pokud tedy chcete změnit to, jak se cítíte, musíte změnit způsob, jak o daném člověku nebo situaci přemýšlíte.

Proto, pokud ve vás nějaká situace nebo člověk vyvolávají nepříjemné pocity, zkuste se zamyslet, jak můžete tuto situaci přehodnotit, nebo se na ni dívat z jiného úhlu pohledu.

Pracujte na tom, abyste měli více soucitu a pochopení pro druhé. Asi každý se občas potkáme s někým, kdo je bezdůvodně protivný nebo nepříjemný. A většinou máme tendenci okamžitě reagovat podrážděně.

Mějte ale na paměti, že to, že je na vás někdo protivný, s vámi na 95% nemá co dočinění. Ten člověk je zkrátka jen naštvaný nebo v životě nešťastný. Možná zrovna ztratil některého z rodičů, partnera, přišel o spoustu peněz, nebo zjistil, že je vážně nemocný. A možná má jen nějaké „obyčejné“ problémy, které ho naprosto vyčerpávají.

Pokud na vás někdo řve, znamená to, že sám ještě není příliš emočně vyspělý a neumí své pocity dobře komunikovat. Měli byste mu proto jít příkladem a vést ho ke zlepšování jeho emoční inteligence, a ne se mu snažit pomstít nebo ho pomlouvat.

Nemůžete změnit to, jak se chovají druzí, ale můžete změnit to, jak na to vy reagujete. A právě o tom je emoční inteligence. Čím klidnější zůstanete, tím více klidu budete přenášet na druhé a o to klidněji budou oni s vámi jednat.

Pokud máte tendenci být často ve stresu, přečtěte si, jak se méně stresovat.

Krok pátý: Posilujte svůj vnitřní klid

Pracovat na zvládání svých emocí nestačí jen v okamžiku emočního vypětí, ale také následně doma, „preventivně„. Cílem není se naučit zvládat svoje emoce, ale spíše zcela předcházet tomu, abychom se zmítali v nepříjemných pocitech. Jak toho dosáhnout?

Pracujte na svých negativních programech. Čím méně jich budete mít, tím méně se budete cítit nepříjemně. Tím méně ve vás budou lidé a situace vyvolávat pocit vzteku, smutku, stresu nebo žárlivosti. Začnete mít také více rádi sami sebe, budete si více věřit a život bude zkrátka v mnoha ohledech jednoduššíkrásnější.

Trénujte mindfulness. Je to stav, kdy se plně soustředíte na přítomný okamžik, namísto, abyste se v mysli zabývali minulostí, budoucností nebo jinými myšlenkami, které s přítomností nijak nesouvisí. Je dokázáno, že lidé, kteří dokážou být v přítomném okamžiku, se v životě cítí mnohem šťastnější a spokojenější.

Věnujte se pravidelně meditaci, dechovým cvičením, nebo józe. Všechny tyto praktiky jsou pro naši mysl blahodárné. Pomáhají nám se zklidnit, navrátit se do svého centra, cítit se uvolněnější a spokojenější. Proto, pokud máte pocit, že vám pravidelné zklidnění prospěje, zkuste některou z těchto praktik zařadit do své pravidelné rutiny.

Shrnutí: jak zvládat své emoce

  1. Převezměte zodpovědnost
  2. Poznejte sami sebe
  3. Učte se sebeovládání
  4. Měňte své myšlení
  5. Posilujte svůj vnitřní klid