Jak se donutit k čemukoliv: 4 způsoby pro Rebely

Taky máte občas problém se donutit dělat to, co chcete? Možná dokonce nejen občas, ale vlastně pořád? V tomto článku vám prozradím 4 způsoby jak se donutit k čemukoliv!

Vítejte u posledního článku minisérii, ve které řešíme, jak si správně nastavit a dodržet svá novoroční předsevzetí, pěstovat nové návyky a donutit se dělat i to, do čeho se nám nechce. V předchozích článcích jste se mohli dočíst, že lidé se dělí do 4 skupin a na každou skupinu platí úplně jiné taktiky.

Už jsme probrali skupinu Obliger, Questioner i Upholder. Dospěli jsme tak k té vůbec nejmenší skupině, kterou je Rebel.

Dnes si povíme, jaké jsou ty nejvhodnější taktiky pro lidi z této skupiny. Jak už název napovídá, Rebelové mají velké problémy dodržovat svoje předsevzetí nebo se donutit naplňovat svoje cíle.

Pokud si nejsi jistý, zda patříš do této skupiny, udělej si originální test autorky, která o všech skupinách píše ve své knize The Four Tendencies.


(V následujícím článku se budeme držet anglického označení 4 skupin- Obliger, Upholder, Questioner a Rebel. Ne snad proto, že bych si chtěla hrát na světovou, ale spíš proto, že žádný hezký jednoslovný překlad mě nenapadá. Vysvětlení, co každé z těchto slov znamená, najdeš v prvním článku této minisérie.)

Jaký je Rebel?

Pro lidi ze skupiny Rebel je typické, že je pro ně obtížné naplňovat jak svá vnitřní očekávání, tak i očekávání vnější.  

Když se ráno proudí, neptají se, co je dnes potřeba udělat, nebo co mají na rozvrhu, ale jednoduše: „Co se mi dneska CHCE dělat?“

Dělají jen to, co se jim chce dělat, a to jen tehdy, když se jim chce a jak se jim chce.

Nemají rádi úkoly, rozvrhy, rutinu, pravidla ani deadliny.

Nejdůležitější hodnoty jsou pro ně svoboda, možnost volby a sebevyjádření. Pokud se budete snažit donutit rebela dělat to, co chcete vy, jeho jedinou reakcí bude vzdor.

Rebel miluje výzvy všeho druhu, ať už se jedná o náročný deadline, přátelskou soutěž, nebo dokázat druhému, že se mýlí.

Chtějí mít situaci ve svých rukou, a rádi řídí ostatní. Stejně tak neradi dodržují pravidla, ale tvoří si vlastní.

Díky tomu dokážou přinést nové přístupy a řešit situace originální cestou. Rebelové umí být skvělými inovátory a vizionáři.

Jaké jsou slabiny Rebela?

I přesto, že Rebelové mají spoustu kvalit, je o něco těžší s nimi vyjít. Někdy neudělají to, co po nich chcete, už čistě PROTO, že to po nich chcete. A to i přesto, že by to třeba udělali, pokud byste je o to nepožádali.

Není to snad proto, že by chtěli dělat ostatním naschvály. Spíš jen nechtějí, aby jim kdokoliv říkal, co mají dělat. Chtějí si všechno dělat podle sebe. Mají pocit, že pokud přistoupí na podmínky ostatních, vzdávají se tak vlastní svobody a síly, a to je něco, na co nedokážou přistoupit.

Proto je také obtížné po nich žádat nějakou laskavost. Pokud to nesouvisí s jejich identitou, viz níže, s největší pravděpodobností na tuto laskavost nepřistoupí. A co může být pro ostatní skupiny obzvlášť pobuřující, nemají většinou ani žádný dobrý důvod, proč vám nechtějí vyjít vstříc.

Jejich povaha jim může být často přítěží, protože si „zbytečně“ komplikují některé situace a vztahy. Někdy si jsou i vědomi toho, že by pro ně bylo výhodné udělat to, co po nich chtějí ostatní, ale zkrátka nedokážou přistoupit na cizí pravidla. Je to pro ně otázkou sebezáchovy. Představte si, že by po vás někdo chtěl, ať strčíte ruku do vařící vody. Přibližně takový pocit zažívá Rebel pokaždé, když po něm někdo něco chce.

Vůbec nejvíc frustující je pro rebely skutečnost, že ani oni sami se nedokážou dost dobře donutit k věcem, na kterých jim záleží. Přihlásí se na lekci cvičení/domluví kafe s kamarádem či obchodní schůzku a jakmile se blíží hodina odchodu, začnou cítit silné napětí. Nikam se jim nechce! Potřebují vzdorovat i vlastnímu rozvrhu, který si sami vytvořili.

Říkáte si, jak se s takovou povahou můžete donutit k čemukoliv co má pro vás význam? Jde to, ale chce to ty správné taktiky.

4 způsoby jak se i Rebel může donutit k čemukoliv

Dobrou zprávou je, že i na Rebela platí nějaké taktiky, přestože je to s ním o něco složitější.

Taktiky pro Rebela

Gretchen Rubin ve své knize Better Than Before nabízí 21 taktik, díky kterým si můžeme pěstovat nové návyky a naučit se, jak se donutit k čemukoliv chcete.

Každý člověk je jiný a na každého zabírají jiné taktiky. Na Rebely obvykle neplatí taktiky, které zabírají pro ostatní skupiny– zodpovědnost, rozvrhy, plánování cílů apod.

Gretchen však objevila čtyři taktiky, se kterými se dokonce i Rebelům daří plnit své cíle.

Strategie Identity

Vůbec nejúčinnější strategie pro Rebely. Pro Rebely je jejich identita obzvláště důležitá. Kdo jsem a čemu věřím? Tomu se Rebel nikdy nechce zpronevěřit. Pokud je součásti Rebelovy identity, že je „hodný člověk“, možná bude ochotný vám udělat laskavost, i přesto, že je Rebel.

Rebel může tuto strategii využít k tomu, aby si vytvořil nový návyk, nebo se vzdal toho starého.

Představte si, že chcete omezit alkohol a začít chodit pravidelně běhat. Pokud se vidíte jako někdo, kdo je společenský a s kým je zábava, může pro vás být těžké omezit konzumaci alkoholu a chození na party. Musíte nejprve změnit svoji identitu. Ano, je se mnou sranda- ne proto, že chodím na party a piju hodně alkoholu, ale třeba proto, že pořádám zábavné akce nebo vyprávím vtipy. Součástí mojí identity je to, že si vážím vlastního těla a chci být v dobré kondici. A proto začnu běhat a bude mě to bavit.

Strategie pohodlí

Obecně platí, že lidé mají větší tendenci plnit ty úkoly a návyky, které jsou pohodlné a méně ty, které pohodlné nejsou.

Je dokázáno, že lidé sní mnohem méně čokolády, pokud si ji umístí do zadní části skříně, a navíc si dovolí brát čokoládu vždy jen po jedné kostičce. A kolik byste snědli sladkého, kdybyste si ho nekupovali do zásoby, ale pokaždé si pro něj museli zajít do obchodu? A navíc pěšky?! Je rovněž dokázáno, že lidé sní méně jídla, pokud ho jí čínskými hůlkami, namísto běžného příboru.

Pokud máte problémy dodržovat zdravé svačiny, nachystejte si je dopředu, anebo mějte po ruce ingredience, se kterými si připravíte zdravou svačinu do dvou minut. Jinak vždy sáhnete po té nezdravější variantě.

Nedokážete se donutit jít navečer cvičit? Protože jakmile dorazíte z práce unavení domů, už se k ničemu nepřemluvíte? Choďte cvičit rovnou po práci! Ideálně si najděte fitness nebo studio na trase domů.

Strategie jasnosti

Často se stane, že na jednu stranu něco dělat chceme, a na druhou ne. Třeba taková dieta. Ano, chceme být hubení, ale zároveň se nám nechce zříkat se pizzy a zmrzliny.

Někdy zase chceme dvě věci, které si odporují. Např. věnovat maximum času rodině, a zároveň věnovat maximum času práci.

Pro Rebela je obzvláště přínosné udělat si jasno v tom, co vlastně chce a proč to chce. Pokud si tohle uvědomíte, bude pro vás snadnější cíl následovat.

Pro ještě větší jasnost si udělejte jasno ve dvou věcech: priority a aktivity.

Mít jasno v tom, jaké mám priority, určuje, jaká pak dělám rozhodnutí. Dejme tomu, že chci zhubnout 10 kilo, ale zároveň chci jíst každý večer pizzu. V tuto chvíli se musím rozhodnout, co je pro mě aktuálně v životě důležitější.

Druhým krokem je pak mít jasno v aktivitách. To mi pomůže v tom být připravený a vědět jak se chovat. Pokud vím, že každý večer dojdu hladový domů, kde není nic k jídlu a řeším to právě objednávkou pizzy, je potřeba si dopředu ujasnit, jak se budu chovat. Nakoupím si dopředu jídlo a dám si ho na mrazák? Nebo nebudu chodit domů hladový? Zastavím se cestou v restauraci a dám si salát? Když budu držet dietu, jak se budu chovat, pokud mě někdo pozve na večeři? Pokud půjdu do kina, jak se zachovám, až se mě kamarád zeptá, jestli chci popkorn?

Připravený člověk nebude těmito situacemi zaskočený a je větší šance, že udělá rozhodnutí, které podpoří jeho předsevzetí nebo cíl.

Strategie jiných lidí

Rebel má vždy tendenci dělat opak toho, co se po něm chce. Rovněž při formování nových návyků má tendenci si vybírat takové, kterou jsou při nejmenším neobvyklé. Běhat na boso, cvičit pozdě v noci, šílené formy yogy. Jakmile se z něčeho stane main stream, přestává to být pro Rebely zajímavé.

Pokud se chcete k něčemu odhodlat, využijte toho, že rádi děláte neobvyklé, šokující věci a rádi dokazujete ostatním, že máte pravdu. Anebo to dělejte na truc. Co na tom záleží? Hlavně, když si vytvoříte návyk, po kterém toužíte. Někdo říká, že nedokážete zhubnout nebo přestat kouřit? Však mu ještě ukážete! 😉

Takto se jedna Rebelka odnaučila jíst sladké a průmyslově zpracované potraviny. Uvědomila si, že velké potravinové konglomeráty upravují jídlo tak, aby bylo pro lidi co nejpřitažlivější. Podbízí jim ho v reklamách i televizních programech, snaží se nás všechny donutit, abychom jedli ty nezdravé věci. A tak na truc začala jíst zdravě. 🙂

Tímto jsme dospěli k závěru této minisérie. Doufám, že jste v ní našli spoustu užitečných tipů a nezapomeňte se podělit, která taktika je právě pro vás ta nejúčinnější.

Shrnutí: 4 způsoby jak se donutit k čemukoliv

  • Změň svoji identitu
  • Udělej si to pohodlnější
  • Ujasni si, proč to děláš a jak to budeš dělat
  • Nedělej to podle ostatních, ale podle sebe