Jak překonat nevěru a jak se při tom (ne)chovat

Pokud vám byl partner (partnerka) nevěrný, jistě nyní zažíváte pocity zrady, bolesti, potupy, a možná i odporu. Nejspíš nad tím musíte neustále přemýšlet, rozebíráte si v hlavě nejrůznější detaily celé situace, a nevíte, jaký zaujmout k partnerovi postoj. V tomto článku si proto povíme, jak nevěru překonat a jak se při tom chovat.

Ráda bych hned na začátku řekla, že jsem si sama prošla partnerovou nevěrou, a tak vím, jaké to je, a co při tom člověk cítí. A není to nic příjemného. Naštěstí se mi podařilo nevěru v sobě vyléčit, a nyní s odstupem mohu říct, že to na mě již nemá vliv.

Proto bych vás chtěla podpořit nadějí, že i když jste na tom teď špatně, situaci je možné zdárně vyřešit a vrátit se ke spokojenému a šťastnému životu. Jestli s partnerem/rkou, nebo bez, to už je na individuální situaci každého z nás.


Pojďme si tedy popovídat o tom, jak nevěru překonat. Čtěte až do konce, mám pro vás několik důležitých rad a informací, jak se z toho správně vyléčit. Začněme nejprve tím, jak byste se k situaci měli postavit?

Jak se k tomu postavit?

Samozřejmě neexistuje žádný jednotný návod, situace každého z nás je jedinečná.

Je rozdíl, jestli vás partner během ročního vztahu už po čtvrté podvedl a nehodlá na svém chování nic měnit. Nebo zda po dvaceti letech manželství udělal jeden přešlap vedle a má snahu s tím něco udělat.

Nad čím je dobré se zamyslet?

Ví váš partner, že to víte?

Váš postoj záleží v první řadě na tom, jak jste na nevěru přišli. Jestli vám o tom partner řekl, nebo jste na to přišli sami, a partner zatím neví, že o tom víte.

Pokud vám to partner řekl, nebo ví, že to víte, otevírá to prostor pro rozhovor. Možná vám pomůže, když si s partnerem o všem upřímně promluvíte. Když vám vysvětlí, jak k celé věci došlo a proč. Když se člověk o nevěře dozví, vyvstane mu v hlavě celá řada otázek. Pokud na ně získáte odpovědi, může vám to pomoci.

Ale možná vám více informací ještě přitíží, a potřebujete se nyní soustředit především sami na sebe a na zvládání svých pocitů. V takovém případě partnera požádejte o nějaký čas a trpělivost, než si vše sami přeberete.

Také pokud partner zatím neví o tom, že jste to zjistili, možná bude lepší chvilku počkat, než mu to řeknete. Alespoň, dokud si v hlavě nesrovnáte všechny myšlenky.

Na druhou stranu toto zjištění jistě ovlivní vaše chování k partnerovi, a ten tak pozná, že s vámi není něco v pořádku. Nejspíše k němu budete podráždění, nepříjemní, a ve vašem vztahu se tak bude budovat ještě více napětí a problémů. Pokud mu řeknete, co jste zjistili, budete mít možnost si o tom s ním promluvit.

Rada č. 1: Zamyslete se, zda byste si o tom chtěli s partnerem promluvit, nebo si to nejprve uspořádat sami v sobě.

Nevěra stále trvá, nebo už skončila?

Dalším důležitým faktorem je, jestli nevěra stále probíhá, nebo už před nějakou dobou skončila a vy jste na ni přišli zpětně.

Pokud nevěra trvá, možná je to pro vás důvod partnera opustit. Nebo on bude chtít opustit vás a zůstat s novým protějškem. Anebo partner nevěru ukončí a vám se tak podaří váš vztah zachránit. Je tedy důležité zjistit, nejen co chcete vy, ale taky co chce váš partner, a jak to cítí.

Pokud jste na nevěru přišli zpětně, a nyní už je partner věrný, možná by stálo za to, pokusit se mu odpustit. I tady však záleží na tom, jak se partner k celé záležitosti postaví.

Rada č. 2: Je potřeba, abyste si promysleli co chcete. Za jakých podmínek byste byli partnerovi schopní odpustit a ve vašem vztahu pokračovat, a za jakých podmínek je pro vás pokračování vztahu nemožné.

Osobně bych to viděla tak, že pokud je partner o nevěře schopný upřímně komunikovat, bude se nadále snažit na vašem vztahu pracovat, a nějakých způsobem se pokusí opět získat vaši důvěru, která je nyní naprosto zásadním způsobem poničená, pak má vztah ještě šanci.

Pokud však partner pokračuje v nějakém lhaní, zastírání, mlžení, schovává si telefon, a nepracuje na tom, aby došlo k obnově a zahojení vztahu, pak je na zváženou, zda je s takovým partnerem vhodné trávit a sdílet svůj život.

Chybu může udělat každý, a chyby se dají odpustit. Ale člověk musí mít také nějakou sebeúctu a sebehodnotu, a vědět, co už je příliš. Každý z nás si zasloužíme partnera, který nás bude milovat a vážit si nás.

Jak se k partnerovi (ne)chovat

Jste zhrzení, naštvaní a ublížení. Kdo by nebyl. Proto má většina lidí tendenci se začít chovat ke svému partnerovi ošklivě. Dává to samozřejmě smysl. On vás podvedl, tak proč vy byste na něho měli být milí? Podvedení partneři v těchto situacích dávají silně najevo svou frustraci, a především hodně vyčítají.

A ačkoliv je to přirozená reakce, je to velká chyba. Tím totiž jen vrážíme další hřebíček do rakve našeho vztahu. Partnerovi začnou po krátké době neustále výčitky lézt krkem, a tlak ve vztahu tak bude narůstat.

Vyžaduje to obrovskou odvahu a sílu, abyste se ke svému partnerovi chovali umírněně. Ale pokud se vám to podaří, může to nakonec zachránit celý váš vztah. Nebo alespoň vaši vlastní sebeúctu.

Nikdo neříká, že na svého partnera máte být sladcí a příjemní, a tvářit se, jako by se nic nestalo. Je normální být v tuto dobu poněkud rezervovanější. Pokuste se mu však nedávat v každé páté větě najevo co provedl, a že mu to vyčítáte.

Partnerovi bych řekla něco jako: „Ublížilo mi to, budu teď potřebovat nějaký čas, abych si to zpracoval/a. Prosím, dej mi prostor (pokud ho opravdu chcete). Pokusím se k tobě chovat hezky, pokud bych náhodou reagoval/a někdy prudce nebo podrážděně, tak mi to prosím odpusť.

Takový postoj můžete zaujmout i tehdy, pokud víte, že ve vašem vztahu nechcete pokračovat a chcete rozchod. Pokud zůstanete silní a zvládnete se chovat slušně i v takto emočně vypjaté situaci, uvidíte, že zpětně za to budete opravdu rádi. Odejdete ze vztahu se vztyčenou hlavou, a váš partner tak nejspíše bude mít pocit, že se dopustil obrovské chyby.

Rada č. 3: Pokud chcete nevěru překonat nejlépe, jak můžete, pokuste se k partnerovi chovat slušně a co nejméně mu to vyčítat.

Jak překonat nevěru

A teď to nejdůležitější. Bez ohledu na to, zda chcete s partnerem zůstat, nebo nikoliv, nebo zda se o tom teprve rozhodujete. Jak překonat nevěru a vyléčit svoje pocity?

Odpustit je samozřejmě klíčové, ať už vztah pokračuje, nebo ne. Pokud partnerovi neodpustíte, komu tím škodíte? Kdo v sobě bude po zbytek života nosit ty pocity ublížení a křivdy? Koho to bude rozežírat zevnitř? Komu udělá žaludek kotrmelec pokaždé, když si na partnera vzpomene?

Tím, že odpustíte, se uleví vám. Neděláte to pro partnera, ale pro sebe. Samozřejmě, že pokud se partner bude o vaše odpuštění aktivně snažit, je to tím lepší. Odpustit však můžete, i pokud se partner rozhodne odejít a zůstat s novým protějškem, nebo pokud se nijak nesnaží o napravení vztahu.

Rada č. 4: Odpusťte partnerovi. To, do jaké míry odpustíte, je plně ve vašich rukou a není to závislé na partnerově chování.

Tři způsoby jak naložit s nevěrou

Slyšela jsem kdysi radu, jak se ve vztahu vypořádat s nevěrou, třeba v tom najdete nějakou inspiraci. Partneři si mají vybrat jedno ze tří řešení:

  1. Nevěru oplatit. Osobně to příliš nedoporučuji, ale možná to pro některé páry může fungovat- pocit, že jsou si kvit. Většinou to ale způsobí jen více problémů.
  2. Nevěru zaplatit. Nevěrný partner koupí tomu druhému něco opravdu drahého, aby ho to „zabolelo“, a pak už je vše odpuštěno a nemluví se o tom (může fungovat, ale musí to být skutečně odpuštěno).
  3. Partnera opustit. V některých případech je ukončení vztahu tím nejlepším řešením, obzvláště v případě, kdy to vypadá, že se nevěrný partner jen tak nezmění.

A já bych ráda doplnila ještě čtvrté řešení:

4. Nevěru vyléčit a odpustit. Zpracovat si svoje pocity, a pak se uvidí, co dál. Jestli budete mít chuť ve vztahu pokračovat, nebo ne. Ale tak jako tak se už budete cítit dobře.

Protože nejde jen o to odpustit. I když se to špatně říká, pravda je, že vám nevěra do vašeho života nevstoupila náhodou.

Proč přišla nevěra do vašeho života?

Nejde jen o to, jak nevěru „nějak“ překonat, zapomenout, a jít dál. Už v několika článcích, a také na svém Youtube kanálu, jsem mluvila o tom, že lidé a situace v našem životě jsou naše zrcadlo. Co to znamená?

Kdykoliv se nám v životě objeví člověk, který nás nějakým způsobem irituje nebo nám vadí, a kdykoliv se nám v životě objeví situace, která je pro nás nepříjemná, je to pro nás impulz k obrácení se sami do sebe.

Vesmír/Bůh/Život, či jakkoliv té vyšší síle říkáte, totiž funguje na jednoduchém principu. Pokud v sobě nemáme nějaké téma vyřešené, bude se nám v našem životě zobrazovat, abychom si to uvědomili, a téma si zpracovali.

Nevěra jako impulz k práci na sobě

Pokud vás v životě potkala nevěra, je to výzva k tomu, abyste se podívali sami do sebe. Jaké nepříjemné pocity a myšlenky ve vás tato situace a zkušenost vyvolává? Máte pocit zrady, nebo že nejste dostatečně dobří, nebo že vás váš partner nahradil, nebo že už mu nemůžete věřit?

Žádnou z těchto myšlenek a pocitů nezažíváte ve svém životě poprvé. Už jsou ve vás po dlouhé roky od vašeho dětství, skryté ve vašem podvědomí. A nyní se vás Vesmír/Bůh/Život snaží vyzvat k tomu, abyste tyto myšlenky a pocity ze svého podvědomí vytáhli, vyléčili a propustili ze svého života.

Proč? Protože tím dosáhnete nové úrovně štěstí a osobní svobody.

Stojí za to si to vyřešit?

Možná jste se tak nějak vždycky báli, že by vás partner jednou mohl podvést. I to je jednoznačná známka toho, že ve vás toto téma dřímalo, a čekalo na své zpracování. Že ve vás ta nejistota vždycky byla. Ale možná jste se toho nikdy nebáli, a přesto se to stalo.

Pokud se vám podaří toto téma v sobě zpracovat, už nikdy nebudete muset takovou situaci ve svém životě zažít. Pokud byste situaci jen přešli, postupem času na ní zapomněli, a snažili se jít životem dál bez potřebného léčení, je možné, že by se vám situace v životě znovu zopakovala ve stejném, nebo velmi podobném provedení.

Podívejte se tedy do sebe, a začněte přemýšlet, co vám tato zkušenost měla dát, a co jste si měli vyléčit. A pokud byste s tím potřebovali pomoct, moc ráda vás provedu léčivou terapií, při které si to všechno můžete zpracovat. A při které můžete tu nevěru skutečně naplno odpustit a nechat ji za sebou v minulosti.

Rada č. 5: Najděte způsob, jak vyléčit to, co vám tato situace měla zrcadlit o vašem nitru.

Přeji vám, ať se vám podaří tuto situaci ustát, a vyléčit si to, co je potřeba. Snad už teď máte lepší představu, jak nevěru překonat. Doufám, že najdete způsob, jak být v životě znovu šťastní a spokojení, a mít láskyplný vztah, který si jistě zasloužíte.