Jak ovládat svoje emoce a získat po čem toužíte

Denně prožíváme celou škálu emocí, málo kdy je ale máme skutečně pod kontrolou. To je ale, jak už brzy zjistíte, velká chyba, protože tím marníme obrovskou část svého potenciálu. Zajímá vás, jak se naučit ovládat svoje emoce a získat tak to, po čem toužíte?

Emoce dávají našemu životu jiskru a naplňují ho barvami. To ale není vše. Emoce jsou především klíčem k mnohem většímu potenciálu, který však málo kdo z nás během života odemkne.

Pokud se naučíte své emoce vědomě ovládat a směřovat tím správným směrem, začnete používat ten nejúžasnější nástroj, který lidstvo má. Skrze emoce jsme schopni si do života přitáhnout cokoliv, po čem toužíme.

Ale vezmeme to hezky popořadě. Začneme tím, jak se naučit vědomě řídit své emoce.


Pozornost a mysl

Emoce jsou silná věc a často se vymykají naší kontrole. Je vůbec možné, se je naučit ovládat?

Ano je, ale nejde to ze dne na den. Je to proces, stejně, jako když začnete chodit do posilovny a nějakou dobu trvá, než se vám svaly začnou tvarovat.

Pokud se budete chtít naučit ovládat svoje emoce, všechno to začíná tím, že se přesunete z autopilota do tzv. „ručního režimu“. Tedy, že začnete vědomě pracovat se svými myšlenkami, namísto, abyste nechali svoje myšlenky řídit vás.

Jakmile člověk převezme kontrolu nad tím, na co myslí, má z poloviny vyhráno. Svými myšlenkami jsme totiž schopni řídit svoje emoce. Všechny naše emoce jsou jen důsledek našich myšlenek.

Ovládněte svou pozornost

Pokud jsou emoce pouze důsledky našich myšlenek, v podstatě nás tedy nezajímá, jak ovládat svoje emocce. Ta správná otázka ve skutečnosti zní, jak můžeme ovládat své myšlenky?

A odpověď zní: skrze naši vědomou pozornost.

Jak pracovat s pozorností

Pozornost je schopnost soustředit se na to, na co chcete. Vybrat si, kterými myšlenkami se budete zabývat. Jak toho dosáhnout?

Představte si pozornost jako světelnou kouli, která se může volně pohybovat. Teď si představte mysl jako rozsáhlé místo plné různých oblastí– láska, nenávist, žárlivost, sex, technologie, jídlo, auto a spousta dalších.

Pokud se vaše pozornost přesune do oblasti štěstí, světelná koule rozsvítí tuto oblast a vy začnete myslet myšlenky z této oblasti. A to ve vás vyvolá odpovídající emoce. Prožíváte šťastné pocity. Znamená to, že jste šťastní? Ne, pouze vaše pozornost je v oblasti štěstí.

Když se pak vaše pozornost přesune do jiné oblasti, začnete věnovat pozornost myšlenkám, a tím i emocím, z této části mozku. Vaše pozornost se přesune třeba do oblasti vzteku. Znamená to, že jste vzteklí? Ne, pouze vaše pozornost je v této části mysli.

Když se vaše pozornost přesune do oblasti svatba, letní prázdniny, první pusa, pravděpodobně to ve vás vyvolá příjemné pocity. Pokud pozornost zaměříte na nepříjemné zážitky, jako jsou úmrtí, rozvod, rozchod, vyhazov, neúspěch, budete zažívat nepříjemné pocity.

V případě, že dlouhodobě setrváte se svou pozorností v oblasti štěstí, budete prožívat šťastný život. Pokud bude vaše pozornost dlouhodobě v oblasti vzteku, frustrace, nebo neštěstí, bude váš život právě takový.

Náš aktuální život je tedy pouze odrazem toho, čemu jsme v minulosti věnovali svoji pozornost.

A pokud chceme ovládat svoje emoce, naším úkolem je naučit se ovládat svoji pozornost.

Síla vůle

Většinou nám naše pozornost lítá tam a zpátky, z jedné oblasti k druhé, a my nad ní nemáme v podstatě žádnou kontrolu. Dobrou zprávou ale je, že každý z nás má v sobě nástroj, kterým může svou pozornost začít ovládat.

Tímto nástrojem je síla vůle. Díky ní můžeme svoji pozornost záměrně přesouvat do těch oblastí, do kterých chceme. Pojďme si to vyzkoušet.

Zavřete oči a vzpomeňte si na poslední svatbu, na které jste byli. Kdo se vdával a ženil? Kolik přišlo hostů? Na jakém místě se svatba odehrála? Měli dobré jídlo? Jaká byla hudba? Slušelo to nevěstě v jejích šatech?

A co když si vzpomenete na člověka, který vám naposledy umřel? Stýská se vám po něm? Byli jste si blízcí? Jaká byla atmosféra na pohřbu? Byla rakev otevřená? Došlo ke kremaci? Jak jste se v den pohřbu cítili?

Jak vidíte, není těžké svoji pozornost přesouvat tam, kam chcete. Problém je, že tento nástroj málo kdo používá VĚDOMĚ.

Položila jsem vám pár otázek a vy jste mi dovolili určovat do jaké oblasti vaší mysli se má vaše pozornost přesunout (svatba/pohřeb). Přitom během dnešního dne jste na tuto událost nejspíš vůbec nevzpomínali. A nebýt mě, tak byste na to ani nemysleli.

Co děláme se svou pozorností celý den

A právě to dělá většina z nás každý den. Reagujeme na stimuly ve svém okolí a přesouváme svoji pozornost tam, kam nás okolí nasměruje.

Ráno vstaneme a podíváme se na telefon. Naše pozornost se už automaticky ubírá podle toho, jaké máme notifikace. Těchto prvních pár minut po probuzení může přitom ovlivnit vývoj celého dne.

Pokud se naladíme na dobrou vlnu, budeme mít dobrý den. Pokud se naladíme na špatnou vlnu, bude se celý den čím dál víc kazit. Každý z nás zažil takové dny, že?

Sotva vyjdeme ze dveří a nasedneme do auta nebo jiného dopravního prostředku, ihned je naše pozornost ovlivněna okolními auty, lidmi a dopravní zácpou. Vejdeme do práce, a naši pozornost si žádají kolegové, šéf, telefony, emaily, nejrůznější problémy a komplikace.

A takhle to jde celý den. Většinu času jen reaktivně jednáme a neuvědomujeme si, čemu všemu naši pozornost věnujeme. Někdy se v práci zasměje a někdy zase naštveme, ale málo kdy o tom rozhodujeme my samotní.

Nejsme vědomí páni své pozornosti, ale pouze se necháváme unášet. Výsledkem je, že během dne zažíváme celou směsici pocitů a myšlenek. A nemáme to vůbec pod kontrolou.

Nemáme pod kontrolou vlastní život.

Vše funguje na bázi energie

To ale není všechno. Nejde jen o to, že nemáme pod kontrolou to, jak se cítíme. Jak jsem zmínila na začátku, emoce jsou klíčem k tomu, získat v životě cokoliv chcete.

Faktem je, že celý svět funguje na bázi energie, a to nemyslím v nějakém spirituálním smyslu, ale čistě fyzikálním.

Pokud čtete o takových věcech poprvé, a chcete všemu lépe porozumět, přečtěte si články:

V těchto článcích se dozvíte, že myšlenky i emoce mají formu energie. Tuto energii sice běžně nevidíme a nevnímáme, ale přesto je kolem nás. Tu a tam se nám ji dokonce podaří zachytit.

Zažili jste například, že jste z někoho „cítili“, že je naštvaný? Aniž by to dával nějak najevo? To proto, že jste „cítili“ tu silnou energii, která z něho v tu chvíli vyzařovala. Cítili jste energickou sílu jeho emocí.

Zákon přitažlivosti

Platí jednoduché pravidlo:

To, do čeho vkládáme svoji energii, bude v našem životě sílit a růst.

Můžete si to představit, jako byste měli konev s vodou a to, co budete zalívat, to poroste. V reálném životě máte ale místo konve energii, a to ve formě myšlenek a emocí.

Na jednu stranu je to super. Když budete svou energii, tedy myšlenky a emoce, soustředit na lásku a přátelství, bude ve vašem životě sílit láska a přátelství. Problém je, že vlivem energii nesílí v našem životě jen to dobré, ale i to špatné.

Když jsou v zahradě zasazená semínka okrasných květin, ale i plevele, a vy budete každý den zahradu zalívat, které z rostlin porostou, květiny nebo plevel?

Poroste oboje. To proto, že voda nedokáže rozlišovat mezi tím, co je „dobré“ a „špatné“, a bude proto vyživovat všechna semínka. A stejně tak energie nedokáže rozlišit, mezi tím, co vy považujete za dobré a špatné, co posilovat chcete a co nechcete.

Ať už tedy svou energii ve formě myšlenek a emocí používáte na cokoliv, bude to ve vašem životě sílit. To dobré i to špatné.

Proto je na vás, abyste začali mít svoje myšlenky a emoce pod kontrolou. A toho dosáhnete tím, že si začnete vědomě vybírat a určovat, kterým svým myšlenkám a emocím budete věnovat svoji pozornost.

Začněte svoji pozornost směřovat na ty myšlenky a emoce, které chcete ve svém životě posílit. Pokud se vám tohle podaří, můžeme mít v životě cokoliv, co budete chtít.

Jak to funguje v reálném životě?

To, na co v průběhu dne myslíte, a jaké pocity prožíváte, určuje, co si do svého života přitahujete.

Pokud v průběhu dne často myslíte na to, že „jste tlustí, měli byste shodit, jste neschopní, hloupí, nic se vám nedaří, máte málo peněz, nemůžete si dovolit to, po čem toužíte“ atp. a u toho prožíváte celou směsici špatných pocitů, pak tohle všechno ve svém životě jen posilujete.

Svoje myšlenky a emoce používáte na zalívání plevele, a tak vám také v zahradě života roste samý plevel.

Pravdou je, že jen velice málo lidí umí se svými emocemi pracovat. A to je také důvodem, proč se tolik lidí trápí a prožívá život, který nechtějí. Často takto nevědomky do svého života přitahují věci, o které nestojí. Protože den co den zalívají plevel.

Přitahujete si všechno, na co myslíte?

Naštěstí zdaleka ne všechno, na co myslíme, si k sobě také automaticky přitahujeme. Lidé mají během dne desítky tisíc myšlenek, kdybychom tohle všechno k sobě přitahovali, na světě by vládl šílený chaos.

Proto se realizují jen takové myšlenky, které mají skutečně silnou energii. Které myšlenky to jsou? Jak už zaznělo výše, důsledky našich myšlenek jsou emoce. A právě emoce rozhodují o tom, které myšlenky se stanou skutečností, a které ne.

Myšlenka sama o sobě tak silná energie není, zato emoce mohou být velice silná energie. Pokud v nás některá myšlenka vyvolává skutečně silnou emoční reakci, pak se tato myšlenka má také tendenci silně realizovat.

Pokud ve vás myšlenka „jsem neschopný, hloupý, nic nedokážu….“ vyvolává silné pocity (nejspíš špatné), pak budete v životě zažívat situace, kde se tato myšlenka bude realizovat. Lidé vám to budou dávat najevo, budete selhávat v úkolech atp. Pokud ve vás tyto myšlenky nevyvolávají žádné pocity, pak s tím v životě problémy mít nebudete.

Nejde tedy ani tak o to, na co myslíme, ale jaké pocity to v nás vyvolává. Žádné, slabé nebo silné? Proto jsou emoce skutečným klíčem k tomu, co si do života přitahujeme. A jsou také vaším klíčem ke štěstí a všemu, po čem toužíte.

Jak ovládat své emoce a mít to, po čem toužíte?

Teď už víte, že emoce jsou ve vašem životě rozhodující.

Ale zároveň to jsou jen důsledky vašich myšlenek a toho, kterým částem vaší mysli věnujete pozornost. Proto, pokud se chcete naučit ovládat svoje emoce, musíte se naučit ovládat svoje myšlenky a svoji pozornost. Emoce jako takové se ovládat nedají, jedině skrze myšlení.

Podle toho, do čeho investujete svoji energii, ve formě myšlenek a především emocí, to se ve vašem životě poté realizuje. Pokud nebudete mít svoje emoce pod kontrolou, nejen, že nebudete ovládat to, jak se cítíte, ale ani to, co se ve vašem životě odehrává a co si do něho přitahujete.

Pokud chcete změnit svůj život, je potřeba abyste nejprve začali věnovat pozornost jiným věcem, než jakým jste věnovali pozornost doposud.

Problém většiny lidí je, že očekávají, že se jejich život změní, a přitom přemýšlejí stále stejným způsobem. A také prožívají stále ty stejné emoce. Nejprve musí přijít změna zaměření pozornosti, teprve pak přijde i změna v reálném světě.

Dobrou zprávou je, že se změnou nasměrování své pozornosti můžete začít už teď v tuto chvíli. Můžete začít trénovat svoji pozornost a splnit si tak jakékoliv přání.