Jak myšlenky ovlivňují život?

Podle vědců vyprodukuje lidský mozek každý den 60 000 – 80 000 myšlenek, což odpovídá asi 2 500 – 3 300 myšlenkám během jedné jediné hodiny. Jaký vliv mají vlastně myšlenky na náš život?

Často nejsme svoje myšlenky schopni vědomě řídit, natož zastavit. V hlavě skáče od jednoho tématu k druhému, a reagujeme na vnější i vnitřní stimuly, které si žádají naši pozornost a myšlení.


Co všechno nám v průběhu dne běží hlavou?

Myšlenky jako jsem krásný/ošklivý, jsem hubená/tlustá, jsem chytrý/hloupý, mám ho ráda, tohle je debil, nezasloužím si to, zasloužím si něco lepšího, miluju čokoládu, nesnáším lhaní, povýší mě, přijdu o práci, šéf je blbec a děti jsou parchanti, život je skvělý, život je na hovno

To co nás v průběhu dne napadá je tak v podstatě možné rozdělit do dvou kategorií. Některé z těch myšlenek v nás vyvolávají příjemné pocity, a jiné nepříjemné.

  • po myšlenkách příjemnýchjsem skvělý/skvělá, úspěšný/úspěšná, tohle zvládnu, mají mě rádi, můj kolega je fajn člověk, miluji svého psa… se cítíme PŘÍJEMNĚ
  • po myšlenkách nepříjemných jsem neschopný/neschopná, kolega je idiot, nikdo mě nechápe, manžel se ožral, manželka je hysterka, nemám žádné peníze… se cítíme NEPŘÍJEMNĚ

Naše pocity jsou však VŽDY JEN reakce na myšlenky, které nám prolétnou hlavou.

Někdy prolétnou dokonce tak rychle, že je ani nezachytíme! Ale mozek vyplaví odpovídající pocity. Moje aktuální pocity jsou tak vždy jasný důkaz toho, jestli jsem právě měl myšlenky pro mě příjemné, nebo nepříjemné.

A to, jestli se většinu života cítím příjemně nebo nepříjemně je určující pro to, jestli žiji dobrý nebo špatný život.

O kvalitě tvého života tak rozhodují tvoje myšlenky.

A tady se nabízí otázka – pokud o mém životě rozhodují moje myšlenky, je možné je nějakým způsobem řídit a ovlivňovat? Nebo je člověk odkázaný na to, co se mu v hlavě zrodí?

Tak tohle a mnohem více se dozvíš na blogu!

Pokud tě tohle téma zajímá, můžeš začít třeba článkem Jak fungují myšlenky – 4 poznatky, které ti změní život.

Přeji příjemné čtení a spoustu příjemných emocí. 🙂